Każdego roku zabija miliony osób na całym świecie. Objawy choroby wieńcowej powinien znać każdy

objawy choroby wieńcowej
fot. https://unsplash.com/ Bill Oxford
Autor Natalia Niewczas16.08.2020

Objawy to sygnały alarmowe - z ich pomocą organizm zwraca uwagę na powstały w obrębie ciała problem, niekiedy wręcz prosząc o interwencję, na przykład w postaci zmiany stylu życia lub urozmaicenia diety. W przypadku choroby wieńcowej symptomy ostrzegają pacjenta nawet przed najgorszym. Choroby układu krwionośnego powodują bowiem ponad 40% wszystkich zgonów każdego roku.

Objawy choroby wieńcowej najczęściej słusznie kojarzone są z intensywnym bólem zlokalizowanym w okolicach klatki piersiowej. Samo nasilenie i występowanie bólu zależy jednak w dużej mierze od tego, jaką postać przybiera schorzenie w danym przypadku. Jego wystąpienie, niezależnie od typu (ostrego lub przewlekłego) w przytłaczającej większości powodują zalegające w naczyniach blaszki miażdżycowe. Ryzyko zachorowania stopniowo wzrasta wraz z wiekiem, jest potęgowane przez otyłość i nałogi (szczególnie palenie papierosów).

Koronawirus na weselu. Aż 600 osób objętych kwarantanną, jest mocny komentarz Inspektora SanitarnegoKoronawirus na weselu. Aż 600 osób objętych kwarantanną, jest mocny komentarz Inspektora SanitarnegoCzytaj dalej


Objawy choroby wieńcowej zależą od jej typu


Objawy choroby wieńcowej, nazywaną także chorobą niedokrwienną serca, dotyczą przede wszystkim odczuwanego przez pacjenta bólu. Nie oznacza to jednak, że nie mogą niepokoić go inne dolegliwości. Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, symptomy choroby wieńcowej zmieniają się zależnie od samego typu schorzenia.


Uwagę na możliwość wystąpienia choroby niedokrwiennej serca powinien zwracać przede wszystkim ostry ból. W przypadku choroby wieńcowej ból ulokowany jest w klatce piersiowej i powoduje typowe dla tej jednostki chorobowej wrażenie ucisku. Opisuje się go jako niezwykle silny, wręcz wrący. Może promieniować na okoliczne partie ciała (na przykład brzuch lub ramiona) i zaskakiwać pacjenta w trakcie posiłku i wysiłku fizycznego. Dolegliwość niekiedy pojawia się także pod wpływem stresu i zimnego powietrza.


Ból zamostkowy zmienia się zależnie od typu schorzenia (ostrego lub przewlekłego). U pacjenta z przewlekłą chorobą wieńcową dolegliwość towarzyszy zwykle wzmożonej aktywności fizycznej i opuszcza ciało po chwili odpoczynku lub podaniu nitrogliceryny. Ostrą postać choroby wieńcowej charakteryzuje ból pojawiający się nawet przy okazji podjęcia stosunkowo niewielkiego wysiłku, także w czasie spoczynku. Trwa wówczas dłużej i występuje znacznie częściej.

Dzisiaj grzeje: 1. Jej objawy były książkowe. Lekarze nie mogli postawić diagnozy przez ponad dekadę
2. Niemcy zdecydowali się na bardzo kontrowersyjny krok. Polska też może pójść ich drogą


Dyskomfort odczuwany w klatce piersiowej to nie jedyny objaw choroby wieńcowej. Do innych symptomów sugerujących występowanie tego schorzenia zaliczamy chroniczne zmęczenie, mdłości i wymioty, a także omdlenia. Ich wystąpienie, zwłaszcza długotrwałe, zaleca się skonsultować ze specjalistą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Doszło do tragedii, jest ofiara. Policja przekazała przykre informacje
  2. Zamiast podwyżek grosze. Emeryci mogą pomarzyć o pieniądzach, które dostać mieli politycy
  3. Marian Glinka przez lata był idolem wielu Polaków. Zabrała go podstępna choroba, której nie warto lekceważyć
  4. Był prawdziwym wzorem do naśladowania. Tłumy ludzi na wzruszającym pogrzebie Marcina Kolczyńskiego
  5. Najwięcej zakażeń już nie na Śląsku. Nowy region wyszedł na prowadzenie, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia dlaczego
  6. Syn Zenka Martyniuka został porwany dla okupu. Gwiazdor disco polo postanowił go odbić bez pomocy policji

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł