objawy chorób u dzieci - biały język
unsplash_Todd Trapani
Autor Aneta Młodawska - 17 Maja 2020

Kolor języka wiele mówi o naszym zdrowiu. Szczególnie niepokojący jest biały nalot

Objawy wielu chorób widoczne są gołym okiem, jednak często nie potrafimy skojarzyć ich z problemami zdrowotnymi. Jedną z takich przypadłości jest biały język, mogący wskazywać na choroby ogólnoustrojowe, zakażenie grzybicze czy anemię.

Objawy takie jak biały nalot na języku mogą wskazywać na wiele chorób. Nie tylko wygląda on nieestetycznie, ale może być też objawem choroby. Nalot może pojawiać się u dzieci, jednak najczęściej spotykany jest u osób dorosłych. Może być wynikiem złej diety, palenia papierosów albo niedoboru płynów w organizmie.

Biały język zazwyczaj nie jest groźnym objawem, lecz niekiedy może oznaczać poważny stan zapalny. Gdy pojawia się wraz z innymi symptomami, koniecznie trzeba sprawdzić jego przyczynę. Towarzyszy on bowiem bardzo często chorobom ogólnoustrojowym, których nie należy bagatelizować.

Meżczyzna znęcał się nad swoim psem. Policji tłumaczył, że chciał mu ulżyć w cierpieniuMeżczyzna znęcał się nad swoim psem. Policji tłumaczył, że chciał mu ulżyć w cierpieniuCzytaj dalej

Objawy chorób ogólnoustrojowych mogą uwidaczniać się na języku

Nalot na języku w kilku sytuacjach powinien nas zaniepokoić. Może on bowiem dotyczyć płonicy. W jej przypadku objawem jest biały osad na języku, który zaczyna się oddzielać. Pojawia się wówczas tzw. malinowy język. Biały nalot pojawia się również w przypadku duru brzusznego. Jak podaje portal parenting.pl, język pokryty jest wówczas białoszarym osadem. Brzegi i czubek języka są za to intensywnie czerwone.

Biały język może również wskazywać na zakażenie o charakterze grzybiczym. Może on wskazywać na grzybicę jamy ustnej, grzybicze zakażenie języka lub grzybicę gardła. Nalot wywołują grzyby Candida albicans. Atakują one najczęściej osoby osłabione, u których wyniszczony jest zwykle układ odpornościowy. Na grzybicę narażone są zwłaszcza małe dzieci, u których układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Są one bowiem podatne na grzybicę we wszystkich okresach rozwojowych.

Biały język może wskazywać na kandydozę lub anemię, szczególnie uciążliwe dla małych dzieci

Kandydoza może się rozwijać we wszystkich tkankach oraz narządach. Dla maluchów szczególnie uciążliwe są tzw. pleśniawki występujące w obrębie jamy ustnej. Ich symptomem jest biały język, pod którym rozwijają się zmiany zapalne. W czasie choroby dzieci są płaczliwe i niechętnie przyjmują pokarm. Niestety powikłania kandydozy są dosyć groźne dla małych dzieci, gdyż możliwy jest miejscowy zanik błony śluzowej jamy ustnej i języka, bądź rozrostowa drożdżyca jamy ustnej. Zakażenia grzybicze wymaga podawania leków przeciwgrzybiczych.

Dzisiaj grzeje: 1.Objawy niedoboru witaminy E. Jej brak odbija się na całym organizmie

2. Nie żyje uwielbiany aktor najlepszych seriali z TVP, TVN i Polsatu. Córka przekazała tragiczne informacje

Biały język może ponadto w niektórych przypadkach oznaczać anemię. U dziecka choroba ta jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych. Najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza, powodujący niedokrwistość. Anemia objawia się poprzez brak apetytu, spadek wagi, apatyczność, podatność na infekcje, bladość skóry, spowolnienie wzrostu, łatwe męczenie się i kłopoty ze snem. Warto zwracać uwagę na kolor języka w każdym wieku, gdyż dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznać wiele groźnych chorób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed pójściem spać nałóż miód na liść kapusty. Spodziewaj się ogromnego efektu
  2. Ważny apel ministerstwa zdrowia. Dotyczy wszystkich Polaków, znamy treść
  3. Normy przekroczone ponad 40 razy. Rakotwórcza substancja w kaszach jaglanych
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce
  5. Przez tydzień piła koktajl z kurkumy. Efekty okazały się powalające
  6. Przypominamy, w najbliższą środę wchodzi zapowiadany zakaz. Niektórych produktów już nie kupisz

Następny artykuł