Kołatanie serca może mieć związek z zaburzeniami psychicznymi
unsplash/jesse orrico
Autor Aneta Młodawska - 17 Maja 2020

Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób

Objawy chorób serca są przez wiele osób ignorowane w codziennym życiu. Często bowiem nie zwracamy uwagi na dolegliwości, takie jak kołatanie serca. Zwykle podobne objawy są bagatelizowane i przypisuje się czynnikom, takim jak np. stres, jednak ich podłoże może być dużo poważniejsze.

Objawy chorób serca mogą pojawić się nagle lub narastać powoli przez lata. Choroby serca należą do tych, które w większości przypadków wynikają z naszego trybu życia. Sercu szkodzi bowiem stres, zwłaszcza częsty i długotrwały. Do chorób serca przyczynia się też zła dieta, wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi i nadmiar używek.

Objawy chorób serca mogą być nieoczywiste. Niektóre z nich łatwo bowiem przegapić. Choroby serca należą do chorób cywilizacyjnych i są jednymi z najczęstszych przyczyn śmierci. Oprócz typowych objawów, takich jak migotanie przedsionków czy wysokie ciśnienie, istnieje szereg symptomów, które wiele osób ignoruje, takich jak kołatanie serca.

WHO wyznało niepokojącą prawdę. Najnowszy komunikat w sprawie epidemii koronawirusaWHO wyznało niepokojącą prawdę. Najnowszy komunikat w sprawie epidemii koronawirusaCzytaj dalej

Kołatanie serca może mieć związek z zaburzeniami psychicznymi

Jak podaje portal stronazdrowia.pl, kołatanie serca to subiektywnie odczuwane, szybsze bicie serca, które najczęściej towarzyszy pacjentom w sytuacjach stresogennych. Kołatanie serca niepokoi i stanowi częstą przyczynę konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Dolegliwość ta jest dość często spotykana, dlatego warto znać jej przyczyny, rodzaje, oraz jak wygląda dalsza diagnostyka.

Kołatania serca najczęściej opisywane jest przez pacjentów jako szybkie, czasem nierówne, mocno odczuwalne czy nawet słyszalne bicie serca. Niekiedy współwystępuje z nim ból w klatce piersiowej, ból głowy, bądź przyspieszenie oddechu.

Przyczyny dolegliwości są bardzo różnorodne, jednak wspólny mianownik wszystkich przypadków kołatania serca tkwi w wyraźnie zmienionym rytmie jego pracy. Gdy jednak kołataniu serca towarzyszy arytmia, może to świadczyć o chorobach kardiologicznych.

Istnieją cztery główne grupy przyczyn kołatania serca. Należą do nich choroby i zaburzenia akcji serca, zaburzenia psychiczne, przyjmowanie używek lub zaburzenia metaboliczne, a także choroby serca i zaburzenia metaboliczne.

Ponadto istnieje wiele chorób oraz zaburzeń pracy serca, które objawiają się kołataniem. Należą do nich m.in. migotanie lub trzepotanie przedsionków, częstoskurcz komorowy lub nadkomorowy, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, zapalenie osierdzia, czy wrodzone wady serca.

Należy pamiętać, że kołatanie serca może pojawiać się po alkoholu, kawie i innych używkach. U niektórych osób nawet spożycie niewielkiej ilości alkoholu powoduje przyspieszenie akcji serca. Ponadto zawarta w kawie czy czarnej herbacie kofeina przyspiesza akcję serca, a w niektórych przypadkach może prowadzić do uczucia kołatania.

Kołatanie serca Bardzo często towarzyszy zaburzeniom psychicznym. Na palpitacje serca skarżą się osoby chorujące na napady lęku panicznego, depresję czy zaburzenie z lękiem o zdrowie. Palpitacje serca mogą wystąpić także po nadmiernym wysiłku fizycznym oraz w czasie infekcji przebiegającej z gorączką.

Gdy kołatania serca nawracają, pojawiają się coraz częściej lub towarzyszą im inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Najczęściej wypisuje on skierowanie do kardiologa. Ponadto wykonuje się badania laboratoryjne, mające ustalić, czy kołatanie serca nie jest wynikiem zaburzeń gospodarki elektrolitowej, czy poziomu hormonów tarczycy. W diagnostyce bardzo przydatne jest także badanie EKG oraz monitorowanie akcji serca przez całą dobę.

Dzisiaj grzeje: 1.Objawy niedoboru witaminy E. Jej brak odbija się na całym organizmie

2. Minister Emilewicz wygadała się. Powiedziała, co może stać się w Polsce po 15 czerwca

Jeśli wymienione badania nie wykazują żadnych nieprawidłowości, lekarz najczęściej kieruje pacjenta na konsultację do psychiatry lub psychologa.

Gdy zaś kołatania serca stanowią jedyny objaw, na który skarży się pacjent, najczęściej zaleca mu się odpoczynek, ograniczenie używek, unikanie nadmiernego stresu lub psychoterapię.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Woda po ogórkach kiszonych jest cenna. Ale wszyscy zapomnieli o mocy wody po ogórkach konserwowych
  2. Kim jest żona Łukasz Szumowskiego? Fakt ujawnia, że ma udziały warte miliony złotych
  3. Normy przekroczone ponad 40 razy. Rakotwórcza substancja w kaszach jaglanych
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce
  5. Przez tydzień piła koktajl z kurkumy. Efekty okazały się powalające
  6. Do fryzjera weź lepiej więcej pieniędzy niż zwykle. Za nawet najprostsze strzyżenie dodatkowo zapłacisz

Następny artykuł