powszechne objawy
fot. https://pixabay.com/ ElenaBuzmakova_Borisova
Autor Natalia Niewczas - 18 Lipca 2020

Powszechne objawy, których nigdy nie wolno lekceważyć. Mogą oznaczać bardzo groźne choroby

Objawy poważnego problemu zdrowotnego niekoniecznie muszą być charakterystyczne. Często przypisujemy im błahe przyczyny, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Natłok pracy i obowiązków obwiniamy za odczuwanie nieustępliwego zmęczenia, kaszel przypisujemy zwykłemu przeziębieniu, a ból brzucha drobnej niestrawności. Ignorowanie podobnych symptomów może łączyć się jednak z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Objawy to sygnały, które powinny mobilizować do przyjrzenia się własnemu zdrowiu. Ich bagatelizowanie niekiedy odbiera nam szansę na szybkie wdrożenie właściwego leczenia a tym samym możliwość zwalczenia potencjalnie groźnej dla życia i zdrowia choroby. Wystąpienia objawów nawet uznawanych powszechnie za nieszkodliwe nie należy ignorować.

Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra ZdrowiaMaseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra ZdrowiaCzytaj dalej

Te objawy znamy bardzo dobrze

Objawy takie jak chrypka czy kaszel z pewnością bagatelizuje czasem każdy z nas. Dużo pracujemy, mamy masę spraw na głowie, a przeziębienia w okresie jesienno-zimowym to przecież norma. Niestety takie myślenie może doprowadzić do rozwoju potencjalnie niebezpiecznych schorzeń. Zamiast ignorować wystąpienie podobnych symptomów, lepiej jest skonsultować ich wystąpienie ze specjalistą.

Jak podaje portal kobieta.onet.pl, do powszechnych, często bagatelizowanych przez nas objawów należą wzdęcia. Ta nieprzyjemna, dokuczliwa dolegliwość związana z uczuciem pełności, choć w wielu przypadkach rzeczywiście związana po prostu ze zbyt dużą ilością spożytego pokarmu, może sygnalizować powiększenie niektórych narządów wewnętrznych, chociażby wątroby czy nerek. Wzdęcia potencjalnie świadczą także o torbielach zlokalizowanych na przykład na śledzionie lub rozwijającym się raku jajnika.

Chrypka to nie tylko oznaka zwykłego przeziębienia. Podobnie jak wzdęcia, długo utrzymująca się chrypka powinna skłonić do wizyty u lekarza. Może bowiem wskazywać na problemy z tarczycą, a nawet na rozwijające się w obrębie gardła nowotwory.

Dzisiaj grzeje: 1. Krystyna Janda dostała wiadomość ze szpitala od Jerzego Stuhra. Znamy jej treść

2. Zaskakująca decyzja Płaca minimalna 2021 jednak w górę? Wiceminister się wygadał, padła konkretna kwotabanku. Klienci mają powody do radości

Ciągłe uczucie pragnienia i jednoczesna niemożność jego zaspokojenia także może wiązać się z poważnymi chorobami, z którymi zmaga się nasze ciało - należy do nich cukrzyca. Jeżeli wzmożone pragnienie idzie w parze z powracającymi infekcjami gardła, zaleca się wykonanie specjalistycznych badań mogących potwierdzić, lub wykluczyć chorobę.

Innym, świadczącym o potencjalnie niebezpiecznych zmianach w obrębie ciała objawem jest krew w moczu. Jej wystąpienie może sygnalizować rozwój chorób nowotworowych w obrębie układu moczowego, kamienicę nerkową lub obecność torbieli.

Warto pamiętać, że konsultowanie nawet pozornie nieszkodliwych symptomów z lekarzem nie jest powodem do wstydu, a oznaką dbania o własne zdrowie. Podejmowanie takich działań może bowiem w niektórych przypadkach uratować nam życie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za sklepem leżało ciało mężczyzny. Porażające odkrycie na Mazowszu
  2. Oburzające sceny w Pytanie na Śniadanie TVP. Poleciały talerze, widzowie są źli na prowadzącego;
  3. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu

Następny artykuł