objawy kolor moczu
fot. https://unsplash.com/ Lucas Vasques
Autor Natalia Niewczas - 17 Września 2020

Kolor moczu może powiedzieć nam bardzo wiele o zdrowiu. Jaka barwa jest szczególnie niebezpieczna?

Objawy takie jak ból głowy czy brzucha łatwo połączyć z powszechnymi problemami zdrowotnymi, w tym wypadku z niestrawnością bądź przemęczeniem. Nie zawsze jednak pojawiające się w obrębie ciała sygnały ostrzegawcze idzie równie łatwo rozszyfrować, czego przykładem są zmiany w kolorze moczu pacjenta. To szczegół, na który warto zwrócić szczególną uwagę.

Objawy takie jak zmiana koloru moczu dają się łatwo przeoczyć. Choć to wyjątkowo niepozorny symptom, w istocie stanowi ważną medyczną poszlakę. Odbiegający od jasnej, żółtej normy kolor niekiedy świadczy bowiem o rozwijającym się w ciele problemie zdrowotnym, na przykład chorobie nerek.

Gdzie dochodzi do największej liczby zakażeń koronawirusem? Eksperci podali odpowiedźGdzie dochodzi do największej liczby zakażeń koronawirusem? Eksperci podali odpowiedźCzytaj dalej

Nawet niepozorne objawy bywają niezwykle ważną wskazówką

Za nietypowym objawem nie zawsze stoją wymagające pilnej fachowej interwencji przyczyny. Dotyczy to między innymi przyciemnienia barwy moczu na ciemną żółć - w takim przypadku organizm może potrzebować po prostu lepszego nawodnienia. Jeżeli po uzupełnieniu płynów barwa uryny wróci do normy, zmianę prawdopodobnie wywołało słabe nawodnienie.

Według doniesień portalu webniusy.com mocz o barwie miodowo-żółtej stanowi natomiast już niemal pewny sygnał odwodnienia. W przypadku zaobserwowania podobnej zmiany konieczne jest uzupełnienie płynów. Jednocześnie na zbyt duże spożycie wody bądź innych napojów może wskazywać mocz bezbarwny. Przeźroczysta uryna, jeżeli pacjent nie przesadza z nawadnianiem organizmu, niekiedy świadczy o problemach z prawidłowym funkcjonowaniem nerek.

Wyjątkowo niepokojącą zmianę stanowi zabarwienie moczu na kolor brązowy - objaw w niektórych przypadkach sugeruje poważne odwodnienie organizmu lub chorobę wątroby. Z kolei na różową barwę moczu wpływają infekcje lub schorzenia nerek.

Objawem wymagającym pilnej konsultacji ze specjalistą jest niewątpliwie krwiomocz, szczególnie jeśli dodatkowo towarzyszy mu pieczenie lub częste oddawanie moczu.

Dzisiaj grzeje: 1. "To będzie matka afer, a wy wszyscy będziecie odpowiadać za to przed sądem". Kontrowersyjna ustawa w Sejmie
2.Klin podatkowy coraz potężniejszy. Zarobisz 2 tys., a zabiorą 3,3 tys. zł

3. Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Naukowcy przebadali miliony próbek

Zmiana koloru moczu to objaw, który nie zawsze idzie w parze z groźną chorobą. Warto przypomnieć, że na barwę uryny mogą wpływać takie czynniki jak pożywienie czy zażywane leki. Jeżeli jednak zmiany nie da się połączyć ze spożytym pokarmem lub farmaceutykami, należy skonsultować symptom z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polsat alarmuje, zacznie się w czwartek. Wyglądają jak śmieci, pod żadnym pozorem nie dotykaj
  2. Potężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańców
  3. Pasażer autobusu nie miał maseczki. Zasłonił usta czymś, co sprawiło, że jest o nim głośno na całym świecie [FOTO]
  4. GIS wydał bardzo ważne ostrzeżenie. Groźna bakteria wykryta w jedzeniu, absolutnie go nie spożywajcie
  5. Często boli cię lewa ręka? Uważaj, może być to objaw groźnej choroby
  6. Alarm dla wszystkich. Są pozornie zdrowe, ich jedzenie powoli osłabia organizm

Następny artykuł