Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
fot. pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Barbara Bujar - 18 Maja 2020

Zapalenie wyrostka robaczkowego może przyjść niespodziewanie. Warto znać jego objawy

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego najczęściej kojarzą się nam z bólem brzucha. Mogą jednak dokuczać nam w inny sposób. Zobacz, w jaki sposób rozpoznać u siebie zapalenie wyrostka, które stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Objawy zapalenia wyrostka wcale nie muszą być takie oczywiste. Sam wyrostek robaczkowy znajduje się na początkowym odcinku jelita grubego, a jego rola, jak podaje radiozet.pl, nie jest do końca znana. Najprawdopodobniej pełni on jednak funkcję filtra bakteryjnego. U każdego człowieka możliwe jest zapalenie tego narządu. Jeśli zostanie ono odpowiednio wcześnie wykryte, wyrostek może zostać wycięty i nie spowoduje to żadnych problemów w życiu chorego.

Zapalenie wyrostka dzieli się na dwa rodzaje. Może to być ostre lub przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego. Typ ostry charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów, które nasilają się z biegiem czasu. Tym przewlekły daje mniej drastyczne symptomy i występuje znacznie rzadziej. Przy przewlekłym zapaleniu wyrostka dolegliwości mogą występować nawet przez kilka miesięcy i nie zawsze, jak w przypadku ostrego, konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Łukasz Szumowski przekazał najnowsze infomracje. Poważne zmiany od 1 czerwcaŁukasz Szumowski przekazał najnowsze infomracje. Poważne zmiany od 1 czerwcaCzytaj dalej

Jak rozpoznać objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?


Symptomy wskazujące na zapalenie wyrostka robaczkowego postępują stopniowo i są dosyć charakterystyczne. Najczęściej zapalenie objawia się coraz silniejszym bólem brzucha, któremu towarzyszą inne objawy. Umożliwiają one po czasie funkcjonowanie choremu. Na wszystkie z nich należy zwracać uwagę, ponieważ przy takiej dolegliwości, należy od razu udać się do lekarza.

Do najważniejszych objawów zapalenia wyrostka zaliczamy: silny, trudny do zlokalizowania ból brzucha lub ból brzucha po jego prawej dolnej stronie, nudności, podwyższoną temperaturę, zaparcia, utratę apetytu, zatrzymanie gazów, czasem biegunkę.

Ból towarzyszący tej chorobie jest bardzo silny. Dochodzi nawet do tego, że chory nie może się podnieść, a ulgę przynosi mu leżenie w pozycji embrionalnej. Dodatkowo często pojawia się objaw w postaci silnego skurczu mięśni brzucha, które w dotyku są twarde niczym deska. Stąd też nazwa tego objawu, czyli właśnie deskowaty brzuch. Wynika on z tego, że na skutek stanu zapalnego podrażnieniu ulega nasza otrzewna, czyli swoisty worek okalający większość naszych narządów wewnętrznych.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO wyznało niepokojącą prawdę. Najnowszy komunikat w sprawie epidemii koronawirusa

2. Mąż przypadkiem znalazł zdjęcie żony sprzed 18 lat. Zobaczył jeden szczegół, który totalnie go zmroził

Problemy z wyrostkiem robaczkowym mogą prowadzić do jego rozdęcia, powstania zakrzepów, niedokrwienia i w ostateczności do perforacji, czyli przerwania wyrostka. Jest to stan zagrażający życiu człowieka, dlatego nie warto lekceważyć żadnych objawów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Władza nagle i niespodziewanie zmieniła uciążliwy zakaz. Miliony Polaków poczują wielką ulgę
  2. Staruszka znalazła w Biedronce portfel z ogromną sumą. Cel, na który były przeznaczone pieniądze przyprawia o dreszcze
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Powstaje nowa partia polityczna, zakłada ją jeden z kandydatów na prezydenta. Znajdzie sympatyków?

Następny artykuł