objawy białaczki w początkowym stadium
Fot. pixabay.com/ fernandozhiminaicela
Autor Klaudia Gaicka - 25 Lipca 2020

Pierwsze objawy białaczki. Bardzo łatwo je przegapić

Objawy białaczki we wczesnym stadium choroby powinny zaalarmować. Warto wiedzieć, jak daje o sobie znać ta straszna choroba. Im szybciej uda się postawić prawidłową diagnozę, tym większe szanse ma chory pacjent.

Objawy nowotworu zwykle bywają nieoczywiste, zwłaszcza te w początkowym stadium choroby. Niestety, szanse pacjenta są tym większe, im wcześniej odkryjemy i prawidłowo zdiagnozujemy zmiany.

Rząd znosi kolejne obostrzenia. Decyzja ma umożliwić organizację zaprzysiężenia Andrzeja DudyRząd znosi kolejne obostrzenia. Decyzja ma umożliwić organizację zaprzysiężenia Andrzeja DudyCzytaj dalej

Objawy białaczki we wczesnym stadium choroby

Objawy nowotworu są na początku delikatne. Zależnie od tego, jaki rodzaj raka, co zaatakował, symptomy będą się różnić. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zmiany nowotworowej jest zmęczenie. O ile jest ono chwilowe, raczej nie ma powodów do niepokoju, jednak chroniczne zmęczenie nigdy nie powinno być bagatelizowane. Nawet jeżeli nie świadczy o raku, może świadczyć o innych groźnych chorobach.

Jak podaje serwis Wprost.pl, białaczka jest zmianą nowotworową białych krwinek, które są elementarną częścią składową układu odpornościowego. Jeżeli komórki te działają nieprawidłowo, to organizm dużo bardziej narażony jest na wszelkiego rodzaju infekcje. Pacjentowi zagrażają wirusy, bakterie i grzyby.

W początkowym stadium białaczki człowiek jest częściej zmęczony i senny. Objawy te nie mijają pomimo odpoczywania. Jak już wspominaliśmy, niezależnie od tego, co stoi za tym symptomem, warto dokładnie sprawdzić przyczynę.

Inne objawy nowotworu białych krwinek to między innymi: intensywna potliwość (zwłaszcza w czasie snu), obrzęk węzłów chłonnych (niekoniecznie bolesny), utrata kilogramów, powiększenie śledziony, powiększenie wątroby, gorączka, dreszcze, podatność na tworzenie się siniaków, częstsze infekcje, niewyjaśnione krwotoki, bóle kości oraz wybroczyny na skórze.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażające sceny na pogrzebie Andrzeja Strzeleckiego. Nikt się nie spodziewał
2. W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciem
3. Do wzięcia nawet 18 750 zł dopłaty, a tylko 249 wniosków. Zostało już jedynie kilka dni</stron/g>

Co więcej, pacjent może cierpieć na niedokrwistość (anemię). Z tego tytułu towarzyszą mu również objawy typowe dla tego stanu chorobowego. Poza niektórymi z powyższych objawów anemia skutkuje dodatkowo zawrotami głowy, bladością skóry i błon śluzowych oraz przesuszonymi i łamliwymi włosami.

Diagnoza białaczki bardzo często wychodzi przypadkiem przy okazji rutynowych badań krwi (morfologia) lub przy badaniu fizykalnym. Choć sam nieprawidłowy wynik białych krwinek jest już bardzo niepokojący, lekarz decyduje najczęściej o dalszej diagnostyce. Aby potwierdzić diagnozę i określić rodzaj białaczki, pacjentowi wykonywana jest biopsja szpiku kostnego. Dla skutecznego leczenia kluczowa jest szybkość w postawieniu diagnozy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polskę obiegły tragiczne wieści, nie żyje Stanisław Zięba. Ogromna strata
  2. Zabezpieczcie zapasy wody. Niedługo wyłączą ją w jednej z części Warszawy. Lepiej się przygotujcie.
  3. RMF FM: Rodzice stracą pieniądze, nadszedł koniec. Znika bardzo popularne świadczenie;
  4. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  5. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  6. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  7. Spłonął dom wyremontowany w programie "Nasz nowy dom". "Nie zostawimy ich w potrzebie", obiecuje Katarzyna Dowbor

Następny artykuł