Groźne choroby często dają nietypowe objawy. Jednym z nich jest zmieniony zapach potu
unsplash.com/Shashank Shekhar
Autor - 18 Czerwca 2020

Nieprzyjemny zapach potu może zwiastować groźną chorobę. Objaw, którego nie wolno bagatelizować

Objawy groźnych chorób często bywają niecharakterystyczne. Jednym z nich jest pot o zmienionym zapachu, który w zależności od woni może świadczyć o cukrzycy, niewydolności nerek, a nawet o gruźlicy. Warto dowiedzieć się, kiedy pot świadczy o problemach zdrowotnych.

Objawy chorób, takich jak cukrzyca, niewydolność nerek, czy różyczka mogą wpływać na zapach naszego potu. Choroby te sprawiają, że nasz organizm wytwarza substancje o specyficznej woni.

Gdy woń potu jest zmieniona i przypomina zapach np. acetonu, zgniłych owoców, octu czy moczu, nasz organizm najprawdopodobniej walczy z poważnym schorzeniem, którego nie należy lekceważyć. Objaw ten zwykle wskazuje na zaawansowaną postać choroby, którą może okazać się nawet nowotwór.

GIF wycofał leki, które stosują tysiące Polaków. Koniecznie sprawdźcie, czy nie macie ich w domuGIF wycofał leki, które stosują tysiące Polaków. Koniecznie sprawdźcie, czy nie macie ich w domuCzytaj dalej

Groźne choroby często dają nietypowe objawy. Jednym z nich jest zmieniony zapach potu

Zapach potu może się zmieniać pod wpływem stosowanej diety, palenia papierosów czy przyjmowanych leków, jednak czasami może on oznaczać problemy zdrowotne. Specjaliści przypuszczają, że choroby zaburzają procesy chemiczne zachodzące w organizmie, na skutek czego zmienia się m.in. woń potu.

Zapach potu, który przypomina aceton lub gnijące owoce, oznacza nierozpoznaną lub źle leczoną cukrzycę. Gdy cukier w nadmiarze gromadzi się we krwi, dochodzi do wytworzenia się tzw. ciał ketonowych, które powodują nieprzyjemny zapach potu. Taki objaw świadczy o głębokich zaburzeniach cukrzycowych, które wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej.

Z kolei pot o zapachu moczu wskazuje na zaawansowaną niewydolność nerek. W tym przypadku objawami towarzyszącymi są m.in. zmiana ilości oddawanego moczu, osłabienie, dolegliwości ze strony układu kostnego, suchość skóry oraz ziemiste zabarwienie skóry.

Pot o mysim zapachu wskazuje na uwarunkowaną genetycznie chorobę metaboliczną o nazwie fenyloketonuria. W jej przebiegu dochodzi do gromadzenia się w narządach fenyloalaniny, która doprowadza do ich dysfunkcji. Objawy choroby to m.in. sporadyczne wymioty, wysypki skórne, drgawki, oraz zmienione napięcie mięśniowe. Charakterystyczne są też jasna karnacja i włosy.

Po o zapachu świeżej wątróbki może świadczyć o niewydolności wątroby. Wówczas pojawiają się m.in. bóle brzucha, zwłaszcza po prawej stronie, nieprzyjemne odbijane po jedzeniu, brak łaknienia i wzdęcia. Następnie dochodzi do zachorowania na żółtaczkę i powiększenia wątroby.

Pot o zapachu nieświeżego piwa może wskazywać na gruźlicę. Charakterystycznym objawem choroby jest utrzymujący się kaszel. Początkowo jest on suchy, a następnie dochodzi do odkrztuszania plwociny, któremu mogą towarzyszyć bóle w klatce piersiowej i spadek masy ciała.

Dzisiaj grzeje: 1. Goście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacji

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Pot o zapachu świeżego chleba zwykle oznacza dur brzuszny. Początkowo pojawiają się gorączka, bóle głowy, złe samopoczucie, osłabienie i utrata apetytu. Później na klatce piersiowej i brzuchu pojawia się wysypka w postaci bladoróżowych plamek zwana różyczką durową.

Zapach świeżo wyrwanych piór może oznaczać różyczkę. Jeśli ciało pachnie jak surowe mięso, może to sugerować żółtą febrę. Natomiast zapach octu pojawia się podobno u osób chorych na schizofrenię.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł