Objawy kamicy nerkowej
unsplash.com/Yuris Alhumaydy
Autor Barbara Bujar - 18 Lipca 2020

Pierwsze objawy kamicy nerkowej. Nie wolno ich lekceważyć

Objawy kamicy nerkowej bywają bardzo bolesne i atakują od 5 do 10 procent osób dorosłych. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują. Ich szybkie rozpoznanie pozwoli na wczesną konsultację i dokładne zdiagnozowanie problemu. To ważne, ponieważ w niektórych wypadkach schorzenie musi być leczone pod okiem specjalisty. Polega ono na odkładaniu się kamieni w układzie moczowym i zazwyczaj nawraca aż u 40 procent chorych

Kamica nerkowa bardzo często nazywana jest także kamicą moczową. Dotyka układu moczowego, w którym odkładają się złogi, potocznie znane jako kamienie. Jak podaje Radio Zet, są to twarde kawałki substancji chemicznych, które zazwyczaj powstają z moczu. Znajdują się w organizmie do momentu rozpuszczenia i właśnie wtedy dokuczają choremu. Na szczęście nie zawsze są groźne i dzięki wysokiemu stężeniu potrafią rozpuścić się same. W niektórych przypadkach sytuacja wygląda jednak nieco poważniej. Wtedy konieczna jest konsultacja lekarska, dlatego warto wiedzieć, jakie objawy pojawiają się przy kamicy nerkowej.

Dziennikarz TVP zadrwił ze stanu zdrowia Jerzego Stuhra. Napłynęły pierwsze skargiDziennikarz TVP zadrwił ze stanu zdrowia Jerzego Stuhra. Napłynęły pierwsze skargiCzytaj dalej

Objawy kamicy nerkowej. W niektórych przypadkach mogą powracać

Kamica nerkowa występuje u niemal 10 procent dorosłego społeczeństwa. Bardzo często towarzyszy jej otyłość, cukrzyca, nadczynność przytarczyc, choroba Leśniowskiego-Crohna i zespół metaboliczny. Do częstych przyczyn powstania choroby zalicza się także nieprawidłowy odpływ moczu, który może występować w przypadku powiększenia prostaty. Kamica diagnozowana bywa także u osób, w których moczu znajduje się zbyt mało substancji rozpuszczających złogi.

Według portalu powstawaniu kamicy nerkowej mogą również sprzyjać za duże dawki przyjmowanej witaminy D, witaminy C oraz wapnia. Choroba może mieć także podłoże genetyczne. Warto wiedzieć, że we wszystkich przypadkach lubi wracać. Aż 40 procent pacjentów skarży się na nawroty bolesnych dolegliwości. Objawy kamicy są bowiem bardzo uciążliwe.

Symptomów, które świadczą o powstaniu kamicy moczowej, nie wolno lekceważyć. Warto rozpoznać je jak najwcześniej i skonsultować ich wystąpienie z lekarzem. W początkowym stadium zazwyczaj dają one o sobie znać w postaci tępego bólu pleców i kolki nerkowej. Drogi z objawów jest znany i bardzo częsty. Kamienie przemieszczają się wtedy z nerki do moczowodu, co powoduje silny i kurczowy ból, który chory odczuwa w dole brzucha. W niektórych przypadkach może on promieniować nawet do pachwiny. Tak bolesna dolegliwość jest częstym powodem wizyt w szpitalach.

Dzisiaj grzeje: 1. Krystyna Janda dostała wiadomość ze szpitala od Jerzego Stuhra. Znamy jej treść

2. Grzybiarze, uważajcie na dotkliwe mandaty. W lesie także grozi kara, mowa o nawet 5 tys. zł

Nie tylko kolka może świadczyć o kamicy moczowej. Do typowych objawów choroby zalicza się również wymioty, krwisty kolor moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, ból promieniujący do czubka prącia u mężczyzn lub ból i pieczenie podczas oddawania moczu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy grób Kory. Jego widok zapiera dech
  2. W tłumie gości na ślubie Jacka Kurskiego niewielu zauważyło ważnego gościa. Nie tylko Danuta Holecka świętowała z b. prezesem TVP;
  3. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Muzułmanka z dwójką dzieci weszła do tramwaju w Warszawie. Niebywałe, co się potem wydarzyło

Następny artykuł