Co oznaczają plamy na języku?
unsplash.com/HayesPotter
Autor Barbara Bujar - 19 Czerwca 2020

Czy plamy na języku są objawem, którego należy się bać? Lekarz tłumaczy

Objawy chorób dają o sobie znać w różny sposób. Niektóre z nich są nam znane, inne niekoniecznie. Wtedy zaczynamy zastanawiać się, co dzieje się z naszym organizmem. Wielu zadaje sobie to pytanie, kiedy zauważy zmiany na swoim języku. Warto wiedzieć, czy nagle pojawiające się plamy są powodem do obaw i wymagają konsultacji lekarskiej.

Jama ustna, tak samo jak inne części naszego organizmu, jest narażona na różne infekcje i choroby. Znane są nam na przykład afty, z którymi spotyka się wielu z nas i doskonale wie, jak je leczyć. Niepokój pojawia się wtedy, kiedy w buzi obserwujemy inne, a do tego nieznane nam objawy. Mogą być nimi plamy na języku. Nieregularne naleciałości o nieregularnym kształcie i ciemnym odcieniu powodują setki pytań. Przede wszystkim, czy takie zmiany mogą oznaczać coś groźnego.

Pierwsze objawy Alzheimera. Pojawiają się znacznie wcześniej, niż sądzi wieluPierwsze objawy Alzheimera. Pojawiają się znacznie wcześniej, niż sądzi wieluCzytaj dalej

Niepojące objawy wcale nie muszą oznaczać groźnej choroby

Jak tłumaczy lek. Anna Mitschke na portalu medonet.pl, język standardowo powinien mieć różowo-czerwony odcień, a do tego być szorstki i wilgotny. Na jego powierzchni znajdować mają się brodawki z kubkami smakowymi, dzięki którym możemy używać zmysłów i przede wszystkim rozpoznawać smaki. Brodawki te występują w różnych rodzajach, np. w liściastej, grzybowatej i nitkowate, które jako jedyne nie pozwalają na odczuwanie smaku.


Czasami na języku zaczynają powstawać niepokojące zmiany. Pojawiają się one w postaci plam, które różnymi kształtami zalewają język. Charakteryzują się ciemnoczerwonym kolorem i brakiem brodawek. Zazwyczaj nie dokuczają choremu, nie bolą i nie swędzą. Czasami tylko mogą powodować zwiększoną odczuwalność ostrego smaku. Dolegliwość nie musi pozostać w jamie ustnej na stałe, może występować przewlekle. Takie schorzenie nazywane jest językiem geograficznym.

Jak tłumaczy lekarka, język geograficzny przypomina mapę, stąd jego nazwa. Przyczyny schorzenia nie są znane, wiadomo jednak, że plamy mogą występować rodzinnie. Dobrą informacją jest to, że dolegliwość nie prowadzi do żadnych niebezpiecznych powikłań. Jeśli pacjent nie zauważa u siebie dodatkowych objawów, nie musi nawet zgłaszać się z problemem do lekarza. W niektórych przypadkach występują jednak schorzenia współistniejące.

Dzisiaj grzeje: 1. Kamil Durczok prosi o wsparcie. Stan zdrowia dziennikarza uległ nagłemu pogorszeniu

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Językowi geograficznemu mogą towarzyszyć inne dolegliwości i choroby. Zaliczają się do nich: łuszczyca, alergia, choroby immunologiczne albo zaburzenia psychosomatyczne. Nie pomaga także palenie tytoniu oraz częste przebywanie w otoczeniu czynników drażniących. W takich wypadkach należy już zgłosić się do swojego lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł