Objawy koronawirus powikłania
pixabay.com 1662222
Autor Klaudia Bochenek - 19 Sierpnia 2020

Pacjentki opowiadają o powrocie do normalności po koronawirusie. Zmagają się z wieloma powikłaniami

Objawy koronawirusa to gorączka, suchy kaszel i bolące mięśnie - w dobie pandemii wiedzą o tym dosłownie wszyscy. Mało kto jest świadomy, jak poważne są powikłania po chorobie. Pacjenci, którzy przeszli test pozytywnie, teraz ostrzegają innych przed zagrożeniem.

Objawy COVID-19 przypominają objawy zwykłej grypy. Powikłania są jednak o wiele poważniejsze. Pacjentkom nie pomagały nawet silne leki przeciwbólowe, a kiedy sądziły, że choroba już ustępuje, ta atakowała 2 razy mocniej.

Łukasz Szumowski zdradził czarny scenariusz, ostrzega Polaków. Będzie nawet 1000 przypadków zachorowań dziennie?Łukasz Szumowski zdradził czarny scenariusz, ostrzega Polaków. Będzie nawet 1000 przypadków zachorowań dziennie?Czytaj dalej

Zauważyły u siebie niepokojące objawy. Potem tygodniami dochodziły do siebie

Pacjentki, które rozmawiały z dziennikarzami portalu "ABC Zdrowie" podzieliły się swoimi przeżyciami w związku z koronawirusem. Skarżyły się na nieopisany ból głowy, biegunkę, jedna z nich sądziła nawet, że niedługo umrze. Nigdy nie przeżyła czegoś podobnego. Syn pani Elżbiety również zachorował. Kiedy był już całkowicie zdrowy, wybrał się na spacer do parku. Długo nie wracał do domu - okazało się, że nie jest w stanie się ruszyć, był skrajnie wyczerpany. Zanim zachorował nie unikał sportu, uwielbiał wysiłek fizyczny.

- Nie badałam się jeszcze pod kątem sprawności pozostałych narządów, ale zbadałam wzrok, który po COVID-19 znacznie mi się pogorszył. Nie tylko u mnie pojawił się ten problem, ale to samo mieli też moi najbliżsi. Musieliśmy wszyscy zmienić szkła. Koronawirus nie jest jak grypa. Ten wirus robi spustoszenie w całym organizmie. W zasadzie zagrożony jest każdy narząd: serce, wątroba, układ nerwowy i płuca. Okazuje się, że nawet u tych osób, które miały niezbyt nasilone objawy, mogą wystąpić duże zmiany w płucach. Jakie będą dalsze konsekwencje to trudno przewidzieć, wirus jest na tyle nieznany, że nie wiemy, co dalej będzie się działo i co zostało w nas uszkodzone. Ja po chorobie byłam tak słaba, że nie byłam w stanie samodzielnie przejść 200 metrów do sklepu - mówiła pani Elżbieta w rozmowie z "ABC Zdrowie".

Dzisiaj grzeje: 1. Wiceminister zdrowia zapowiada okrojenie liczby szpitali. Rząd przygotowuje się do nowej strategii
2. Waloryzacja emerytur 2021. Przyszłoroczne podwyżki mogą być kompletnym rozczarowaniem, będą zmiany?

Kobieta ostrzega wszystkich przed chorobą - nie tylko starsze osoby, które są w grupie ryzyka, ale i te młodsze. Wiekowo nie są w grupie zagrożenia, ale wirus potrafi w niesamowicie szybki sposób zniszczyć organizm.

Kolejną pacjentką, która przeszła koronawirusa, jest pani Jadwiga. Ona z kolei skarżyła się na niesamowity ból nóg, jakby ciało paliło się od środka. Musiała zostać w izolacji przez 38 dni. Mówi ze smutkiem, że tak naprawdę była zdana tylko na siebie, a pomoc z sanepidu polegała tylko na informowaniu o zaleceniach. Pani Jadwiga także zauważyła komplikacje po koronawirusie. Nie tylko jej, ale i jej koleżankom, które przeszły chorobę, zaczęły puchnąć nogi, bez żadnego powodu. Nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkała. Oprócz tego garściami wypadały im włosy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sanepid właśnie podjął decyzję w sprawie dzieci w szkołach. Będą uczyły się w przyłbicach
  2. Fatalne informacje dla wszystkich Polek i Polaków. Zmiany odczujemy na własnej skórze i w portfelach
  3. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  4. Fakt ujawnił kulisy odejścia Szumowskiego. Dlaczego były Minister Zdrowia zrezygnował ze stanowiska?
  5. Rak jelita grubego może przez lata rozwijać się w ukryciu. Istnieje jednak sposób, by wykryć go, zanim będzie za późno
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł