objawy widoczne na paznokciach
Fot. pixabay.com/ picjumbo_com
Autor Klaudia Gaicka - 20 Czerwca 2020

Charakterystyczny objaw na paznokciach wskazuje na chorą wątrobę. Lepiej go nie lekceważyć

Objawy wielu groźnych chorób widoczne są na naszej płytce paznokcia. Zmienić może się nie tylko ich kształt oraz faktura, ale również barwa. Właśnie tego w głównej mierze dotyczą paznokcie Terry'ego. Dobrze jest wiedzieć, jak je rozpoznać.

Objawy wielu chorób nie są oczywiste. Wszystko dlatego, że w naszym organizmie, wiele pozornie niezwiązanych ze sobą części, cały czas współpracuje. W momencie, kiedy dany organ przestaje funkcjonować poprawnie, nasze całe ciało może zacząć to odczuwać.

Nietypowe zmiany paznokci mogą świadczyć o wielu chorobach narządów wewnętrznych. Niezależnie od tego, czy zmienił się kształt, powierzchnia, czy kolor płytki paznokcia, powinno być to dla nas ostrzeżenie. Oczywiście, nie zawsze tego typu symptomy oznaczają coś poważnego, jednak warto zbadać sprawę.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Ujawniono Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Ujawniono "plan B", który nie spodoba się wielu rodzicomCzytaj dalej

Objawy widoczne na płytce paznokcie. Nie powinniśmy ich ignorować

Jak podaje serwis Radiozet.pl, z wyglądu paznokci wiele możemy wywnioskować odnośnie do naszego aktualnego stanu zdrowia. Kiedy kondycja naszego wnętrza ulega pogorszeniu, może mieć to wyraźny wpływ na wygląd płytki paznokciowej.

Jednym z symptomów dotyczących paznokci, który powinien nas zaalarmować, są paznokcie Terry’ego. Ta nietypowa zmiana jest charakterystyczna dla wielu poważnych stanów chorobowych. Warto wiedzieć, jak ją rozpoznać. W przypadku większości chorób im szybciej zorientujemy się, że coś jest nie tak i lekarzom uda się postawić diagnozę, tym większe mamy szanse w leczeniu.

Paznokcie Terry’ego wyróżniają się zmienioną barwą. Część bliżej dłoni (przy skórce) jest biała, a część dalsza przybiera wyraźnie różową postać. Paznokcie wyróżnia również ich powierzchnia, która przypomina matowe szkoło. Zwykle objaw dotyczy wszystkich paznokci w podobnym stopniu.

Zdarza się, że paznokcie zmieniają kolor w sposób naturalny, zwłaszcza u osób w starszym wieku. Jednak lepiej skonsultować tego typu zmianę z lekarzem. Ten nietypowy symptom może świadczyć o marskości wątroby. Stwierdza się go u 8 z 10 pacjentów chorych na tę przypadłość.

Dzisiaj grzeje: 1. Wczesne objawy raka żołądka. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi schorzeniami

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Paznokcie Terry’ego mogą również świadczyć o chorobach tarczycy, niewydolności krążenia lub cukrzycy. Co więcej, rzadko, ale również się zdarzało, że ten objaw dotyczył pacjentów chorych hemodializowanych i biorców przeszczepów nerek, oraz pacjentów zakażonych HIV.

Sam objaw nie wymaga specjalnego leczenia, znika w momencie, kiedy leczy się chorobę, która go powoduje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. Korzystasz z 500 plus? Dostaniesz jeszcze więcej, za pośrednictwem SMS-a możesz otrzymać specjalny dodatek na wakacje
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Anna Lewandowska podzieliła się swoją kuchenną tajemnicą na wspaniały obiad. Jej kotleciki podbiją wasze podniebienie

Następny artykuł