Objawy pojawiające się w obrębie twarzy mogą świadczyć o chorobie
unsplash_Nik Shuliahin
Autor Aneta Młodawska - 21 Marca 2020

Drętwienie twarzy może być objawem niektórych chorób. Lepiej go nie lekceważyć

Objawy, takie jak drętwienie oraz mrowienie twarzy zazwyczaj nie są groźne. Ich przyczyna może leżeć w diecie ubogiej w witaminy i minerały, jednak bywa także, że symptomy spowodowane są także poważnymi schorzeniami, takimi jak zaburzenia neurologiczne.

Objawy pojawiające się w obrębie twarzy, takie jak drętwienie oraz mrowienie nie muszą wskazywać na groźną chorobę. Niemniej jednak gdy towarzyszą im inne, niepokojące symptomy, np. zaburzenia czucia, niedowład, zaburzenia mowy i problemy z mimiką, powinniśmy udać się do lekarza.

Drętwienie twarzy oraz mrowienie twarzy to tzw. parestezje. Przyczynami drętwienia i mrowienia na twarzy lub na jej części są najczęściej neuralgia nerwu trójdzielnego, migrena, stwardnienie rozsiane, zmęczenie bądź zaburzenia elektrolitowe.

Od lat stosowany jest w medycynie ludowej. Posiada wiele niezwykłych właściwości zdrowotnychOd lat stosowany jest w medycynie ludowej. Posiada wiele niezwykłych właściwości zdrowotnychCzytaj dalej

Objawy pojawiające się w obrębie twarzy mogą świadczyć o chorobie

Parestezje mogą dotyczyć nie tylko twarzy, ale także kończyn. Jeśli występują sporadycznie, nie powinny wzbudzać niepokoju. Jeśli jednak pojawiają się często i towarzyszą im inne objawy, powinniśmy udać się do specjalisty. Najczęstszą przyczyną częstych parestezji są uszkodzenia nerwów obwodowych lub centralnego układu nerwowego.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, drętwienie twarzy może pojawiać się w wyniku niedoboru magnezu lub wapnia, a także nadmiar potasu. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być niewłaściwa dieta, niewłaściwa suplementacja, nadmierna aktywność fizyczna, stres, oraz choroby związane z zaburzeniem wchłaniania minerałów. Niekiedy na niewłaściwy poziom tych składników mają wpływ przyjmowane leki. Ważne jest zatem, by konsultować z lekarzem zamiar stosowania dodatkowych leków czy suplementów. By sprawdzić poziom składników mineralnych w organizmie, najlepsze jest badanie krwi wykonane pod kątem stężeń jonów.

Drętwienie twarzy jest objawem typowym dla migreny z aurą. Przed wystąpieniem bólu pojawiają się tzw. objawy zwiastujące, w tym drętwienie twarzy. Również zaburzenia na tle nerwowym wywołują nieprzyjemne objawy w obrębie twarzy. Mogą one pojawić się wraz z uczuciem lęku, niepokoju czy atakiem paniki. Mrowienie twarzy lub jej części pojawia się także jako objaw zapalenia, lub ucisku nerwu trójdzielnego twarzy. Nerw ten odpowiada za odbiór bodźców czuciowych. Mrowieniu mogą towarzyszyć inne objawy, np. silny ból w okolicach czoła, nosa, policzka lub brody, bądź naprzemienne uderzenia gorąca i zimna.

Mrowienie czy drętwienie twarzy może być też objawem epilepsji. Symptomy te zwiastują napady czuciowe proste lub napady częściowe ruchowe. Pojawiają się wtedy drgania np. kącika ust, kciuka, palca wskazującego lub całego ciała. Drętwienie i mrowienie jednej strony twarzy mogą być pierwszymi objawami stwardnienia rozsianego. Zazwyczaj towarzyszą im zaburzenia koordynacji lub niedowład jednej z kończyn, zawroty głowy o niewyjaśnionej przyczynie, problemy z chodzeniem, problemy ze wzrokiem czy ogólne osłabienie.

Parestezje w obrębie twarzy mogą być także symptomem boreliozy. Ich obecność świadczy o późnej fazie choroby, w trakcie której dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowe objawy koronawirusa. Niepokojące doniesienia naukowców

2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa

Objawy w obrębie twarzy mogą być również objawem zwyrodnienia kręgów szyjnych. Choroba powoduje ucisk nerwów rdzeniowych. Drętwienie twarzy to tylko jeden z wielu objawów tej choroby. W przypadku zwyrodnienia kręgów szyjnych pojawiają się również: ból głowy, nasilające się przy odchylaniu głowy w przód lub tył, zaburzenia czucia.

W sytuacji, gdy parestezjom towarzyszą objawy dodatkowe, takie jak paraliż, osłabienie, problemy z mową lub wzrokiem, dłuższa utrata kontroli nad kończynami czy oszołomienie, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Ten na podstawie objawów współtowarzyszących znajdzie przyczynę choroby i rozpocznie odpowiednie leczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bada od 40 lat koronawirusy, wyciekł jego prywatny list. Twierdzi, że wie czym niwelować wirusa
  2. Wprowadzono stan epidemii. Jakie sklepy będą otwarte? Od dziś tylko niektóre mogą funkcjonować
  3. Kto najczęściej choruje przez koronawirusa? Opublikowano najnowszy raport
  4. Czy aktywność na zewnątrz może być wskazana w czasach epidemii? Tak, ale tylko jeśli będziemy trzymać się pewnych zasad
  5. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  6. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka

Następny artykuł