Objawy, takie jak ból czy ucisk w klatce piersiowej mają bardzo zróżnicowane przyczyny
pixabay/Pexels
Autor Aneta Młodawska - 21 Maja 2020

Ból w klatce piersiowej jest ważnym sygnałem wysyłanym nam przez organizm. Nigdy go nie lekceważ

Objawy występujące po prawej lub po lewej stronie klatki piersiowej, w postaci bólu czy ucisku nie zawsze oznaczają zawał. Podobne symptomy dają też zupełnie inne choroby.

Objawy, takie jak ucisk czy ból w klatce piersiowej towarzyszą wielu schorzeniom, nie tylko tym, które dotyczą układu sercowo-naczyniowego.

Okazuje się, że symptomy te mogą pojawiać się także w przebiegu chorób układu pokarmowego, nerwowego lub mięśniowo-szkieletowego. Warto zatem dowiedzieć się, co może oznaczać ból w klatce piersiowej.

Od 70 lat nie był widziany w Polsce. Wrócił gatunek kleszcza, który przenosi wiele niebezpiecznych choróbOd 70 lat nie był widziany w Polsce. Wrócił gatunek kleszcza, który przenosi wiele niebezpiecznych choróbCzytaj dalej


Objawy, takie jak ból czy ucisk w klatce piersiowej mają bardzo zróżnicowane przyczyny

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko układu sercowo-naczyniowego. Objaw ten może pojawić się także w przebiegu chorób układu pokarmowego, nerwowego lub mięśniowo-szkieletowego.

Pacjenci najczęściej skarżą się na dyskomfort opisywany jako ucisk, rozrywanie, wzdęcia z uczuciem odbijania, niestrawność, palenie, czy tępy, niekiedy ostry, przeszywający ból w klatce piersiowej.

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, dyskomfort występuje w przebiegu wielu schorzeń. Niektóre z nich, jak np. zawał serca stanowią zagrożenia dla życia. Inne przyczyny bólu w klatce piersiowej mogą potencjalnie zagrażać życiu lub powodować jedynie zwykłe uczucie dyskomfortu.

Do schorzeń układu sercowo-naczyniowego wywołujących ból w klatce piersiowej zalicza się m.in. dławica piersiowa. Choroba ta charakteryzuje się ostrym, gniotącym bólem promieniującym do szczęki lub przedramienia. Ból najczęściej pojawia się po wysiłku i ustępuje w spoczynku.

Z kolei tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej objawia się nagłym, rozrywającym bólem w klatce piersiowej i plecach. U niektórych pacjentów może nawet dojść do omdlenia, udaru lub niedokrwienia kończyn dolnych. Czynnikami ryzyka pojawienia się tego rodzaju tętniaka są wiek i nadciśnienie tętnicze.

Jeśli zaś pacjent skarży się na stały lub przerywany ostry ból w klatce piersiowej, często nasilający się podczas oddychania, połykania lub w pozycji leżącej, może cierpieć na zapalenie osierdzia. Chorobę diagnozuje się, gdy pojawiają się gorączka, duszność, zmęczenie, ból w klatce piersiowej, a w niektórych przypadkach objawy niewydolności serca.

Z kolei dla zawału serca charakterystyczny jest gwałtowny, uciskający ból w klatce piersiowej. Typowe są także bladość, poty, znaczne osłabienie i niekiedy duszność.

Jeśli zaś chodzi o schorzenia układu oddechowego wywołujące ból w klatce piersiowej, jednym z najczęstszych jest zatorowość płucna. Jest to schorzenie, które charakteryzuje ból opłucnowy, duszność i przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę. Niekiedy pojawiają się nieznaczna gorączka lub krwioplucie.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarze dawali mu zaledwie 2% szans na przeżycie. Niemowlak zaskoczył jednak wszystkich

2. Dziś Agnieszka Chylińska obchodzi 44. urodziny. Niebywałe, jak się zmieniała na przestrzeni lat

Bólem w klatce piersiowej i spłyconym, przyspieszonym oddechem objawia się również odma opłucnowa. Najbardziej niebezpieczna jest odma prężna, która objawia się znaczną dusznością i poszerzeniem żył szyjnych.

Z kolei zapalenie opłucnej, które niekiedy jest poprzedzone zapaleniem płuc czy wirusowym zakażeniem dróg oddechowych, objawia się kaszlem i bólem podczas oddychania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przekomiczna pomyłka Lidla. Dowiesz się jaką nazwą podpisali agrest i nie wytrzymasz ze śmiechu
  2. Mąż prawie zemdlał, gdy zobaczył zdjęcie USG żony. Przypadek jeden na 15 milionów
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Wyszukiwarka toalet, samoloty dla nudystów. Przedstawiamy najdziwniejsze pomysły na biznes

Następny artykuł