nietypowe objawy
fot. https://unsplash.com/ christopher lemercier
Autor Natalia Niewczas - 21 Sierpnia 2020

Miewasz czasem deja vu? Może być objawem poważnej choroby

Objawy pojawiające się w obrębie ciała człowieka często skutkują odpowiednią reakcją pacjenta. I tak osoba doświadczająca bólu głowy zażyje przeciwbólowe leki, a niedające spokoju rwanie w kręgosłupie zachęci do wizyty u lekarza. Są jednak również takie symptomy, których wystąpienie naprawdę może wprawiać w konsternację.

Objawy to sygnały wysyłane przez organizm - z ich pomocą ciało próbuje zwrócić uwagę na zdrowotny problem. W pierwszej chwili trudno jednak odgadnąć, z czym właściwie wiąże się występowanie poczucia, że “coś już się zdarzyło”, czego wielu pacjentów w ogóle nie kojarzy z objawem klinicznym samym w sobie. Jak się okazuje, tym może jednak właśnie być déja vu.

Możesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 wrześniaMożesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 wrześniaCzytaj dalej


Niepozorne objawy też mogą oznaczać niebezpieczeństwo

To, że objawy są niepozorne i przytrafiają się większości osób nie znaczy, że powinny zachęcić to pacjenta do ich bagatelizowania - wręcz przeciwnie. Trudno bowiem inaczej opisać osobliwe, trwające ułamki sekund poczucie, że dana sytuacja z pewnością miała już miejsce (choć w rzeczywistości prawda jest zupełnie inna). Niewinne déja vu, bo taką nosi nazwę to złudzenie, może sygnalizować poważny zdrowotny problem.

Jak podaje portal se.pl, doświadczanie déja vu to niezwykle powszechne zjawisko. Fałszywego przekonania o wtórności danego incydentu, rozmowy, ułożenia przedmiotów bądź wypowiedzianych przez kogoś słów doświadczyło ponad 90% z nas. Psychologia definiuje déja vu jako zaburzenie postrzegania, które powstaje w efekcie jednoczesnego przesyłania spostrzeżeń do pamięci i świadomości, podczas gdy normalnie spostrzeżenia powinny zostać przesłane w pierwszej kolejności do świadomości, a następnie do pamięci. Choć z zaburzeniem miał do czynienia praktycznie każdy, nie wszyscy wiedzą, że może ono być objawem groźnego schorzenia.

Dzisiaj grzeje: 1. Jesteś osobą, która budzi się bardzo wcześnie rano? Naukowcy mają dla Ciebie bardzo ważną wiadomość
2. Aż 4 tys. zł dodatku do emerytury miesięcznie. Coraz więcej Polaków ma szansę się załapać

Mimo że w déja vu występującym sporadycznie nie ma niczego niepokojącego, tak fałszywe odczucie pojawiające się częściej powinno alarmować. Jeżeli zaburzenie postrzegania zdarza się raz w tygodniu, może łączyć się z występowaniem chorób neurologicznej, w tym padaczki. Objaw warto wówczas skonsultować ze specjalistą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaczęło się. Zagrożenie jest ogromne, strach wychodzić z domu
  2. Czy to koniec "Klanu", zniknie z TVP? Niepokojące wieści dla wszystkich fanów serialu, przyszłość produkcji jest niejasna
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
  5. Lekarze wyznali druzgocącą prawdę na temat teleporad. Jak wyglądają w rzeczywistości?
  6. Ania z "Rolnik szuka żony" po rozstaniu z Jakubem Napierałą ma nową miłość. Chwali się nią na Instagramie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł