objawy: bezobjawowe choroby dzieci i nie tylko
unsplash Carolina Heza
Autor Klaudia Gaicka - 21 Września 2020

Nie tylko COVID-19 można przechodzić bezobjawowo. Choroby, które przez długi czas mogą zostać niezauważone

Objawy tych chorób często nie dają się zauważyć, niektóre z nich są bardzo niebezpieczne. COVID-19 nie jest jedyną chorobą, która krąży między nami niezauważona. Ważne, żeby słuchać sygnałów alarmowych kierowanych do nas przez nasze ciało. Jeżeli czujemy, że coś „nas bierze” nie wahajmy się sięgnąć po diagnozę.

Objawy wielu pozornie lekkich chorób mogą nam bardzo skomplikować życie. Zdarza się, że zwykłe przeziębienie sprawia, że tydzień musimy spędzić w łóżku. Czasem bywa jednak tak, jak chociażby w przypadku COVID-19, że choroba potrafi przechodzić bezobjawowo.

Taki przebieg jest o tyle groźny, że chora osoba może nie zdawać sobie sprawy z tego, że jej organizm jest osłabiony walką z wirusem. Ważne, żeby słuchać sygnałów alarmowych kierowanych do nas przez nasze ciało. Jeżeli czujemy, że coś „nas bierze” nie wahajmy się spędzić dnia w łóżku. Być może ten dzień sprawi, że ciężki przebieg choroby nas ominie. Listę chorób, które mogą przechodzić bezobjawowo, zaprezentował portal Parenting.pl.

Ministerstwo Zdrowia przekazało ważną wiadomość z samego rana. Każdy powinien się z nią zapoznaćMinisterstwo Zdrowia przekazało ważną wiadomość z samego rana. Każdy powinien się z nią zapoznaćCzytaj dalej

Objawy tych chorób mogą pozostać niezauważone

Zakażenie układu moczowego (ZUM) u niemowląt bardzo trudno zdiagnozować. Najczęściej malce dotknięte problemem cierpią z powodu wysokiej gorączki. Czasem dochodzą do niej brak łaknienia i tkliwość brzucha. Sprawa wygląda już nieco lepiej u kilkulatków. Mogą one sygnalizować ból podczas oddawania moczu oraz pieczenie miejsc intymnych.

Niestety również schorzenia nefrologiczne, czyli choroby nerek, często diagnozowane są w późnym stadium. Konsekwencje tego bywają opłakane, nierzadko chory wymaga przeszczepu lub dializowania.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że zapalenie płuc także może przebiegać bez żadnych objawów. Nierzadko w wyniku zbyt szybkiej diagnostyki choroba może być niesłusznie uznana za grypę lub zwykłe przeziębienie.

Diagnozowanie dzieci w kierunku cukrzycy bywa wyjątkowo trudne. Nawet w przypadku dorosłych, choroba ta pozostaje bardzo długo w ukryciu. Niestety przekłada się to na rokowania zdiagnozowanego pacjenta.

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność kojarzone są przede wszystkim ze schorzeniami, którymi obciążeni są dorośli. Niestety dzieci również stosunkowo często na nią chorują. Co więcej, objawy choroby mogą być kojarzone z typowymi zachowaniami dzieci.

Dzisiaj grzeje: 1. Charakterystyczny znak na uchu pojawia się przed zawałem. Gdy go zauważymy, nie ma czasu do stracenia
2.10 tys. zł za jazdę na hulajnodze, 5 tys. za siedzenie pod sklepem. Nawet nie wyobrażasz sobie, za co jeszcze ukarzą
3.Zamach na Donalda Trumpa. Ktoś wysłał do niego przesyłkę ze śmiertelnie niebezpieczną zawartością

Zaburzenia emocjonalne u dzieci nie są tak rzadkie, jak to mogłoby się wydawać oraz, jak byśmy tego chcieli. Najmłodsi również zmagają się z problemami, którymi powinien zająć się psychoterapeuta. Należą do nich między innymi lęk separacyjny, nerwica, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czy nawet depresja.

Abstrahując od chorób, które dokuczają przede wszystkim najmłodszym, istnieją także zaskakująco bezobjawowe schorzenia osób dorosłych. Zdarza się, że pacjenci przechodzący zawał nie mają żadnych symptomów, lub mają je bardzo delikatne. Zawał, który jest jedną z częstszych przyczyn zgonu, może wywołać jedynie nagłe zmęczenie lub ból promieniujący w kierunku palca serdecznego i małego. Warto mieć na uwadze, że spora część zawałów wychodzi na jaw dopiero przy okazjonalnych badaniach pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVN przekazał wstrząsające informacje. Dramat turystów na Bałtyku, ewakuowano 280 osób
  2. Detonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4K
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. Nie tylko syrop, konfitura z cebuli jest przepysznym dodatkiem do mięsa i ryb. Spróbujesz raz i już na zawsze zagości w Twoim domu

Następny artykuł