objawy koronawirusa skórne
unsplash National Cancer Institute
Autor Klaudia Gaicka - 21 Października 2020

Objawy COVID-19 widoczne na skórze. Dostrzeżesz je gołym okiem

Najnowsze informacje dowodzą, że koronawirus SARS-CoV-2 może dawać zupełnie nowe niespecyficzne objawy. Okazuje się, że jego skutki mogą być widoczne na skórze chorego pacjenta. Nierzadko jest to jedyny objaw, także u dzieci.

Takie objawy jak gorączka, kaszel, czy duszności wszyscy znamy. Jednak okazuje się, że na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 mogą wskazywać także symptomy widoczne na skórze pacjentów. Warto wiedzieć, czym może objawiać się COVID-19 i w razie czego na to reagować.

Kościół porozumiał się rządem. Jest decyzja w sprawie zamknięcia cmentarzy na Wszystkich ŚwiętychKościół porozumiał się rządem. Jest decyzja w sprawie zamknięcia cmentarzy na Wszystkich ŚwiętychCzytaj dalej

Skórne objawy koronawirusa SARS-CoV-2. Ma je wielu pacjentów, którzy łagodnie lub wręcz bez żadnych innych symptomów przechodzą chorobę

Jak podaje portal Polki.pl, eksperci, którzy obserwowali skórę chorych z powodu zakażenia, stwierdzili u części z nich charakterystyczne objawy skórne. Okazuje się, że na powierzchni ich skóry nierzadko występował pewien rodzaj wysypki.

Charakteryzowało ją wybrane cechy, bywała swędząca, niejednolicie rozsiana, występowała w formie bąbli wypełnionych płynem surowiczym (podobnych do tych, które występują przy ospie) lub płaskich plam i wypukłych guzków, które się łączyły. Zdarzało się także, że miała postać okrągłych, punktowych plan lub większej zmiany z kilkoma mniejszymi. Wysypka występowała w różnych miejscach ciała, najrzadziej na udach i podudziach.

Eksperci zaapelowali, aby w razie wystąpienia takich objawów skontaktować się z lekarzem, ponieważ część z jej form wymaga leczenie, nawet jeżeli nie występują inne objawy. Całe szczęście większość wysypek spowodowanych COVID-19 przechodzi jednak samoistnie.

Innym efektem zakażenia widocznym na skórze mogą być tzw. palce covidowe. Ten objaw swoim wyglądem przypomina skutki zimna, jakie widać na naszych kończynach.

- To, co widzimy, zazwyczaj jest reakcją na zimno, ale obserwujemy to w środku wiosny. I dzieje się to w takiej skali, jak COVID, w związku z tym uważamy, że istnieje ścisły związek z zakażeniem - mówiła w rozmowie z ABC News Amy Paller, profesor dermatologii z Uniwersytetu Northwestern.

Dzisiaj grzeje: 1.Kiedy może zakończyć się pandemia? Są nowe prognozy ekspertów
<strong2.Maryla Rodowicz ma koronawirusa? Opublikowała bardzo niepokojące zdjęcie, fani przerażeni
3. Gwiazda "M jak miłość" walczyła o życie i zmagała się z ciężką chorobą. Objawy były niepozorne

Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Ministerstwo Zdrowia przekazało straszną wiadomośćSpełnił się najczarniejszy scenariusz. Ministerstwo Zdrowia przekazało straszną wiadomośćCzytaj dalej

Takie zmiany bardzo często dotyczą pacjentów, którzy nie mają żadnych innych objawów. Stosunkowo nierzadko mają je również dzieci lub nastolatkowie, którzy skąpo objawowo przechodzą chorobę.

- Uważamy, że może to być reakcja naczyniowa powstająca w wyniku stanu zapalnego. Inną teorią jest to, że być może u tych pacjentów występują niewielkie zakrzepy krwi - wyjaśniła dr Harris.

Wszedł do metra bez maseczki. Pasażerowie nie wytrzymali, sceny jak z filmu akcji [WIDEO]Wszedł do metra bez maseczki. Pasażerowie nie wytrzymali, sceny jak z filmu akcji [WIDEO]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd planuje znowu podwyższyć akcyzę na wybrane produkty. Eksperci wieszczą katastrofę
  2. Internetowi giganci w dobie pandemii. YouTube banuje, Google informuje
  3. Minister Zdrowia przekazał złe wieści. Już w przyszłym tygodniu może nas czekać gigantyczny wzrost zachorowań
  4. Adam Niedzielski przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz. Szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim
  5. Pilny apel do wszystkich chorych od lekarza rodzinnego. "Ludzie, chodźcie do nas, na co czekacie?"
  6. Będą problemy w przemieszczaniu się po Polsce. Znamy szczegóły, pilna wiadomość dla Polaków
  7. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"

Następny artykuł