objawy COVID-19: nietypowe
unsplash engin akyurt
Autor Klaudia Gaicka - 22 Września 2020

Nieoczywiste objawy COVID-19. Wielu osobom ciężko je powiązać z chorobą

Objawy COVID-19 wielu z nas kojarzą się jednoznacznie - gorączka, suchy kaszel oraz uczucie zmęczenia. Okazuje się jednak, że jest ich o wiele więcej. Poza standardowymi, które nie zawsze występują, objawy COVID-19 mogą pochodzić ze strony układu neurologicznego oraz pokarmowego.

Objawy COVID-19 bywają niezauważone, ponieważ to, jak zareaguje na wirusa nasz organizm, bywa bardzo odmiennie. Często to nie wirus wywołuje dane reakcje, a nasz system odpornościowy. To bardzo komplikuje sprawę, jeżeli chodzi o diagnostykę.

Do najczęstszych objawów, przede wszystkim u pacjentów, którzy ciężej przechodzą chorobę, należą: gorączka, suchy kaszel oraz uczucie zmęczenia. Istnieje jednak szereg innych objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu.

Tajemnicza wizja Krzysztofa Jackowskiego. Co mogą oznaczać słowa jasnowidza?Tajemnicza wizja Krzysztofa Jackowskiego. Co mogą oznaczać słowa jasnowidza?Czytaj dalej

Objawy COVID-19 mogą pochodzić ze strony układu neurologicznego oraz pokarmowego

Koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się w naszym kraju na początku bieżącego roku, od tej pory przeprowadzono już dziesiątki badań i analiz stanu i objawów chorych pacjentów. Wyniki badań nie pochodzą jedynie z Polski, COVID-19 badana jest przez naukowców z całego świata, ponieważ choroba rozprzestrzeniła się już wszędzie. Listę niecodziennych objawów zaprezentował portal Abczdrowie.pl.

Częstym, a niekoniecznie mocno znanym symptomem, jest utrata węchu i smaku. Dotyczy ona bardzo dużej grupy zdiagnozowanych pacjentów, o tym zjawisku mówił między innymi, zakażony kilka miesięcy temu, Adam Małysz, czołowy polski skoczek.

- Najczęściej te objawy wyprzedza uczucie duszności, kaszel, ale też mogą być jedynymi, izolowanymi objawami koronawirusa w fazie początkowej - tłumaczy prof. dr hab. Piotr Henryk Skarżyński, otorynolaryngolog, audiolog i foniatra, dyrektor ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów.

Symptom potwierdzają również badania z innych państw. Badania przeprowadzone we Włoszech przez międzynarodową grupę ekspertów pod kierownictwem prof. Cosimo de Filippis z uniwersytetu w Padwie dały zaskakujące wyniki. 60 proc. pacjentów chorych na COVID-19 traci powonienie, z kolei aż 88 proc. cierpi na zaburzenia odczuwania smaku.

- Na podstawie ostatnich badań można stwierdzić, że do utraty węchu dochodzi w efekcie bezpośredniego wnikania wirusa SARS-CoV-2 do nabłonka węchowego w jamie nosowej człowieka. Tam dochodzi do zniszczenia komórek wspierających funkcjonowanie neuronów węchowych, co zaburza odczuwanie zapachów przy COVID-19 - wyjaśnia prof. Rafał Butowt z Zakładu Genetyki Molekularnej Komórki Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Zdarza się również, że pacjenci zakażeni koronawirusem mają również zaburzenia o podłożu neurologicznym. Należą do nich: zawroty i ból głowy, obniżony poziom świadomości, drgawki. Oprócz nich niektórzy chorzy skarżą się jeszcze na miopatię (stan chorobowy mięśni, który je osłabia, w efekcie prowadząc do zaniku). Były również przypadki udaru mózgu.

- Są doniesienia, które sugerują, że objawy neurologiczne mogą pojawiać się także w późniejszym okresie, szczególnie dotyczy to zaburzeń ukrwienia mózgu. Te objawy mogą się w zasadzie pojawić na każdym etapie choroby. Większość tych powikłań jest tymczasowa, ale jeśli dojdzie do poważnego udaru mózgu, to oczywiście te zmiany mogą być nieodwracalne - mówi prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Centrum Neurologii w Łodzi.

Objawy COVID-19 możemy dostrzec również na skórze chorego. Mogą one przybierać różną postać: zmiany plamisto-grudkowe i rumieniowo-grudkowe (ponad 40 proc. wszystkich przypadków), zmiany pseudoodmrozinowe, czyli tzw. palce covidowe - sine zabarwienie palców rąk lub stóp, wyglądające jak odmrożenie. (ok. 20 proc. przypadków), zmiany pokrzywkowe (ok. 10 proc.), zmiany pęcherzykowe, przemijająca siność siateczkowata.

- Ostatnie doniesienia grupy dermatologów z Lombardii we Włoszech podają występowanie zmian skórnych u ok. 20 proc. zakażonych osób. U pacjentów z COVID-19 przebywających w CSK MSWiA, który obecnie jest szpitalem jednoimiennym, również obserwujemy różne zmiany skórne, które ewidentnie związane są z infekcją SARS-CoV-2 - mówi prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Dzisiaj grzeje: 1. Charakterystyczny znak na uchu pojawia się przed zawałem. Gdy go zauważymy, nie ma czasu do stracenia
2.Za rachunki zapłacimy więcej, wdrożą nową opłatę. Ściągną 5,4 mld zł rocznie
3.Zamach na Donalda Trumpa. Ktoś wysłał do niego przesyłkę ze śmiertelnie niebezpieczną zawartością

Badania wykazały, że nie tylko układ oddechowy cierpi przez zakażenie COVID-19. Szkodliwy patogen może mieć zły wpływ również na jelita i wątrobę chorego. Mogą pojawić się dolegliwości takie jak nudności, biegunka, wymioty i bóle brzucha.

- występują bardzo rzadko jako izolowane objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2, stanowią ok. 1-2 proc. wśród zakażonych pacjentów. Natomiast w przypadku pacjentów, którzy prezentują także symptomy zakażenia ze strony układu oddechowego, objawy jelitowe pojawiają się aż u ok. 91 proc. chorych - wyjaśnia prof. Agnieszka Dobrowolska, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebezpieczny element oderwał się od samolotu i spadł na polskie miasto. Mieszkańcy w strachu
  2. Znalazł gigantyczne gniazdo szerszeni i osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych owadów w budynku [wideo]
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. Niemal wszyscy jak jeden mąż popełniają okropny błąd robiąc naleśniki. 1 krok zmienia wszystko

Następny artykuł