Objawy niewydolności serca
fot. publicdomainpictures.net
Autor Karol Zaborowski - 22 Grudnia 2019

Na niewydolność serca choruje ponad milion Polaków. Jakie są jej objawy?

Objawy niewydolności serca na pierwszy rzut oka wcale nie muszą osobie niezaznajomionej z medycyną sugerować problemów kardiologicznych. Z tego też względu bardzo dobrze jest je znać, aby w miarę potrzeby szybko udać się do konkretnego specjalisty.

Objawy, które najczęściej kojarzą nam się z problemami z sercem, to ból w klatce piersiowej, który charakterystyczny jest dla zawału serca. Lekarze już od jakiegoś czasu alarmują, że choroby kardiologiczne stają się coraz powszechniejsze zarówno w Polsce, jak i innych krajach. Jednak to właśnie niewydolność serca została okrzyknięta mianem epidemii XXI wieku.

Tylko w naszym kraju boryka się z nią ponad milion osób, a ze względu na fakt, że nasze społeczeństwo z roku na rok jest coraz starsze, to ciężko oczekiwać, aby te statystyki miały zmaleć. Choroba najczęściej dotyka osoby po 60. roku życia i może przybierać zarówno charakter nagły, jak i przewlekły.

Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadówPaweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadówCzytaj dalej

Objawy niewydolności serca

Jednym z podstawowych objawów niewydolności serca, jest duszność. O ile atak duszności po wysiłku fizycznym da się jakoś wytłumaczyć, tak napad w czasie spoczynku, a nawet snu zawsze powinien wzbudzać naszą ostrożność. Jest to wywołane tym, że nasze serce nie jest w stanie przepompować odpowiedniej ilości krwi, przez co w naszych płucach tworzą się zastoje i zaczyna do nich przenikać płyn, który utrudnia oddychanie.

Kolejnym objawem jest uczucie zmęczenia, które również powiązane jest z problemami z oddychaniem. Wszystko przez to, że nasze komórki nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu oraz składników odżywczych, a to prowadzi do znacznego spadku ich wydolności. Dlatego też, jeżeli nagle zadania, które dawniej nie stanowiły dla ciebie problemu, teraz powodują zadyszkę i zmęczenie, lepiej udać się do kardiologa.

Przy niewydolności serca tworzą też się często obrzęki zwłaszcza w dolnej części ciała. Tu również problem stanowi krew, której nasze serce nie jest w stanie przepompować w odpowiedniej ilości. Wtedy też pojawia się opuchlizna, a nasze ciało puchnie niczym gąbka. Jak podaje portal medonet.pl, wielu pacjentów uskarża się też na brak apetytu oraz nudności.

Obserwując takie objawy u siebie lub kogoś z naszych bliskich powinniśmy wiedzieć, że niezbędna jest pilna wizyta u lekarza, który pomoże nam pozbyć się naszego problemu zdrowotnego. W przeciwnym razie cały nasz organizm powoli będzie słabł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyciekło zdjęcie ślubne Anny i Bronisława Komorowskich. Uroda młodej Anny zwala z nóg
  2. Fakt, o którym rząd milczy, w kontekście wzrostu emerytur. Najubożsi emeryci zostaną najbardziej pokrzywdzeni
  3. Ratownik medyczny został zaatakowany w karetce. Pacjent próbował go udusić
  4. 13-latka zaczęła zażywać tabletki antykoncepcyjne. Mama dziewczyny o wszystkim wiedziała
  5. Od maja leży w śpiączce. "Tak się dzieje, gdy nie uciekasz od oprawcy"
  6. Ostatecznie przegrał walkę z chorobą. Rodzina przekazała smutne wieści, nie żyje Bogdan Bujak

Następny artykuł