Objawy chorej tarczycy. Niektóre łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, nigdy ich nie bagatelizujcie

objawy chorób tarczycy
unsplash.com/H Shaw
Autor Natalia Niewczas22.12.2020

Jedne z najczęściej występujących zaburzeń pracy tarczycy to niedoczynność lub nadczynność narządu; chorych dotykają między innymi objawy, które pojawiają się na skórze pacjenta (syndrom “brudnego łokcia”, suchość skóry). Ważny sygnał alarmowy stanowi również szybka zmiana masy ciała (jej przyrost bądź spadek). Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy wymaga odpowiedniego leczenia.

Umiejętność rozpoznawania objawów świadczących o problemach zdrowotnych tarczycy może zaowocować uniknięciem przykrych konsekwencji wynikających z ich rozwoju (niepłodność, choroby układu krążenia). Tarczyca to nieparzysty gruczoł wydzielający trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę. Reguluje metabolizm, przez co pacjenci z chorobami tarczycy często doświadczają problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Objawy świadczące o chorej tarczycy

Pojawiające się w obrębie ciała objawy mogą sygnalizować nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Do najczęściej spotykanych problemów ze zdrowiem tarczycy zaliczamy jej niedoczynność i nadczynność. Przy niedoczynności gruczoł nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, podczas gdy nadczynność polega na ich nadmiernym wytwarzaniu.

Jak podaje portal apteline.pl, niektóre z objawów niedoczynności tarczycy dają się zauważyć gołym okiem. Pacjenci mają problem z suchością skóry. Występuje u nich również tak zwany “syndrom brudnego łokcia”.

O niedoczynności tarczycy potencjalnie świadczy chroniczne zmęczenie pacjenta oraz zaburzenia miesiączkowania. W przypadku kobiet z drugim z wymienionych symptomów mogą łączyć się problemy z zajściem w ciążę.

Ważny apel lekarzy do osób, które przeszły COVID-19. Powinny wykonać jedno, kluczowe badanieWażny apel lekarzy do osób, które przeszły COVID-19. Powinny wykonać jedno, kluczowe badanieCzytaj dalej

Pacjenci z niedoczynnością tarczycy borykają się także z niską tolerancją organizmu na zimno (ich dłonie i stopy często są zimne) i zaparciami. U niektórych chorych obserwuje się przyrost masy ciała.

Nadczynność tarczycy, w przeciwieństwie do niedoczynności, objawia się zauważalnym spadkiem masy ciała. Chorzy wykazują także nietolerancję ciepła.

Osoby z nadczynnością tarczycy skarżą się dodatkowo na wzmożoną potliwość i drżenia rąk. Objawem, jaki w przypadku nadczynności możemy zaobserwować na pierwszy rzut oka, jest wytrzeszcz gałek ocznych.

Charakterystyczna dla pacjentów z nadczynnością tarczycy jest także przyspieszona akcja serca. Chorym niekiedy towarzyszy ogólne nerwowe pobudzenie.

Wystąpienie jakichkolwiek objawów warto skonsultować z lekarzem. Zaleca się zasięgnięcie fachowej opinii medycznej endokrynologa, gdy symptomy wyraźnie nasilają się bądź nie ustępują mimo upływu czasu.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł