Bez niej praktycznie nie da się normalnie funkcjonować. Objawy niedoboru witaminy B12

Objawy niedoboru witaminy B12 bywają nieoczywiste, przez co łatwo je zbagatelizować. Dotyczą między innymi układu trawiennego pacjenta, niekiedy pojawiają się biegunki i zaparcia. Ważny sygnał alarmowy stanowią w tym przypadku również zaburzenia natury psychicznej.
Ponieważ witamina B12 pełni ważne funkcje w organizmie człowieka, warto znać objawy jej niedoboru. Witamina B12 (kobalamina) reguluje produkcję erytrocytów (czerwonych krwinek); dodatkowo wspiera funkcje układu nerwowego czy pokarmowego. Nie jest wytwarzana w ludzkim organizmie, co przekłada się na powszechność występowania deficytu wśród pacjentów.
Objawy niedoboru witaminy B12
Objawy deficytu witaminy B12 w organizmie dotyczą między innymi układu pokarmowego. Pacjenci doświadczają wówczas powtarzających się zaparć, cierpią na nudności i utratę smaku.
Jak podaje portal doz.pl, niedobór witaminy B12 objawia się poprzez stopniową utratę masy ciała. Niepokojący sygnał ze strony układu trawiennego w tym przypadku to również biegunki. Dolegliwości wynikają ze zmian zachodzących w komórkach błony śluzowej jamy ustnej, jelit bądź żołądka.
Równie istotne objawy niedoboru witaminy B12 są te natury psychiatrycznej. U pacjentów z deficytem niekiedy stwierdza się otępienie, skłonność do depresji i zaburzeń funkcji poznawczych.
Pacjenci doświadczają również chwiejności nastrojów i rozdrażnienia. Niewykluczone jest wystąpienie manii.
Objawy deficytu witaminy B12 to także dolegliwości występujące w obrębie układu nerwowego. Symptomy neurologiczne to między innymi zaburzenia niektórych zmysłów (węchu, słuchu), drętwienie bądź niedowład kończyn lub zaburzenia chodu.
W niektórych przypadkach niedoborom witaminy B12 towarzyszą także zaburzenia siły mięśniowej. Pacjenci skarżą się na zawroty głowy, jakie pojawiają się po nagłej zmianie pozycji, na przykład z siedzącej na stojącą.
Za powstały w organizmie niedobór często odpowiada zła dieta. W związku z tym uzupełnienie nieznacznych deficytów może polegać na wprowadzeniu prozdrowotnych zmian w jadłospisie (zaleca się wówczas częstsze spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego: jajek, mięsa, ryb czy serów).
Warto pamiętać o tym, że samodzielne leczenie niedoborów witaminy B12 może być szkodliwe dla zdrowia. By potwierdzić deficyt oraz wdrożyć właściwe zmiany w stylu życia bądź leczenie, należy skonsultować się ze specjalistą.
Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:
- Nieoficjalnie: Obostrzenia mogą zostać z nami aż do marca
- Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polityk
- Premier zwrócił się z pilnym apelem. Chodzi o okres od 28 grudnia do 17 stycznia