Bez niej praktycznie nie da się normalnie funkcjonować. Objawy niedoboru witaminy B12

objawy niedoboru
pixabay.com/orzalaga
Autor Natalia Niewczas23.12.2020

Objawy niedoboru witaminy B12 bywają nieoczywiste, przez co łatwo je zbagatelizować. Dotyczą między innymi układu trawiennego pacjenta, niekiedy pojawiają się biegunki i zaparcia. Ważny sygnał alarmowy stanowią w tym przypadku również zaburzenia natury psychicznej.

Ponieważ witamina B12 pełni ważne funkcje w organizmie człowieka, warto znać objawy jej niedoboru. Witamina B12 (kobalamina) reguluje produkcję erytrocytów (czerwonych krwinek); dodatkowo wspiera funkcje układu nerwowego czy pokarmowego. Nie jest wytwarzana w ludzkim organizmie, co przekłada się na powszechność występowania deficytu wśród pacjentów.

Objawy niedoboru witaminy B12

Objawy deficytu witaminy B12 w organizmie dotyczą między innymi układu pokarmowego. Pacjenci doświadczają wówczas powtarzających się zaparć, cierpią na nudności i utratę smaku.

Jak podaje portal doz.pl, niedobór witaminy B12 objawia się poprzez stopniową utratę masy ciała. Niepokojący sygnał ze strony układu trawiennego w tym przypadku to również biegunki. Dolegliwości wynikają ze zmian zachodzących w komórkach błony śluzowej jamy ustnej, jelit bądź żołądka.

Równie istotne objawy niedoboru witaminy B12 są te natury psychiatrycznej. U pacjentów z deficytem niekiedy stwierdza się otępienie, skłonność do depresji i zaburzeń funkcji poznawczych.

Policja przypomina o limitach na Wigilię. Ile osób może legalnie zasiąść przy stole, jakie kary grożą za złamanie obostrzeń?Policja przypomina o limitach na Wigilię. Ile osób może legalnie zasiąść przy stole, jakie kary grożą za złamanie obostrzeń?Czytaj dalej

Pacjenci doświadczają również chwiejności nastrojów i rozdrażnienia. Niewykluczone jest wystąpienie manii.

Objawy deficytu witaminy B12 to także dolegliwości występujące w obrębie układu nerwowego. Symptomy neurologiczne to między innymi zaburzenia niektórych zmysłów (węchu, słuchu), drętwienie bądź niedowład kończyn lub zaburzenia chodu.

W niektórych przypadkach niedoborom witaminy B12 towarzyszą także zaburzenia siły mięśniowej. Pacjenci skarżą się na zawroty głowy, jakie pojawiają się po nagłej zmianie pozycji, na przykład z siedzącej na stojącą.

Za powstały w organizmie niedobór często odpowiada zła dieta. W związku z tym uzupełnienie nieznacznych deficytów może polegać na wprowadzeniu prozdrowotnych zmian w jadłospisie (zaleca się wówczas częstsze spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego: jajek, mięsa, ryb czy serów).

Warto pamiętać o tym, że samodzielne leczenie niedoborów witaminy B12 może być szkodliwe dla zdrowia. By potwierdzić deficyt oraz wdrożyć właściwe zmiany w stylu życia bądź leczenie, należy skonsultować się ze specjalistą.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł