objawy widoczne gołym okiem
unsplash.com/National Cancer Institute
Autor Natalia Niewczas - 23 Września 2020

Objawy chorób wewnętrznych widoczne na skórze. Dostrzeżesz je gołym okiem, nigdy ich nie lekceważ

Objawy widoczne gołym okiem, jak się okazuje, mogą wskazywać na wiele rozmaitych chorób wewnętrznych, czego przykładem są schorzenia układu trawiennego. Powiązany ze zmianami skórnymi problem niekiedy wymaga konsultacji ze specjalistą. Pilna reakcja jest szczególnie wskazana, gdy symptomy utrzymują się przez dłuższy czas lub wyraźnie nasilają.

Objawy pojawiające się na skórze bywają powiązane z chorobami układu pokarmowego, w szczególności z zapaleniami. W przypadku zapalnych schorzeń jelit zmiany obejmują z zasady błony śluzowe ciała. Możliwe jest także wystąpienie rumienia guzowatego (zwykle zlokalizowany jest na podudziach), przyjmującego formę bolesnych, czerwonych guzków. Zapaleniom jelit towarzyszą także afty.

Coraz więcej przypadków COVID-19 w szkołach. Podano konkretne liczbyCoraz więcej przypadków COVID-19 w szkołach. Podano konkretne liczbyCzytaj dalej

Objawy, które zauważysz na pierwszy rzut oka

Zmiany skórne to objawy towarzyszące nie tylko schorzeniom jelit, ale i trzustki. O zapaleniu gruczołu informują takie widoczne gołym okiem symptomy jak opuchlizna brzucha, rumień, przebarwienia okolic pępka czy żółtaczka, charakteryzująca się zmianą koloru skóry lub białek oka na żółtawy odcień. Te same symptomy niekiedy świadczą również o obecności niebezpiecznego nowotworu złośliwego trzustki.

Jak podaje portal medonet.pl, zmiany skórne poinformują pacjenta o problemach z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby. Na potencjalnie zły stan narządu mogą wskazywać między innymi żółtaczka, rozstępy czy obrzęki.

Dzisiaj grzeje: 1. Charakterystyczny znak na uchu pojawia się przed zawałem. Gdy go zauważymy, nie ma czasu do stracenia
2.W końcu jakaś obniżka, na zakupach odetchniesz z ulgą. Wiemy, co potanieje
3.Zamach na Donalda Trumpa. Ktoś wysłał do niego przesyłkę ze śmiertelnie niebezpieczną zawartością

Objawy dostrzegalne gołym okiem niekiedy świadczą o niewydolności bądź innych uszkodzeniach nerek. Jeżeli skóra jest sucha, blada i opuchnięta (zwłaszcza w okolicach oczu), warto zasięgnąć fachowej opinii lekarskiej.

Zdarza się, że zmiany widoczne w lustrze alarmują pacjenta o nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Niedoczynność narządu może objawiać się bowiem wzmożonym wypadaniem włosów i ich przerzedzeniem oraz tak zwanym “zespołem brudnego łokcia”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: samolot z prezydentem miał zderzenie. Fatalne informacje za granicy
  2. Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w Czarnobylu
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. Dopada cię jesienna chandra? Dodaj do kawy jedną porcję przyprawy, od razu poczujesz ulgę

Następny artykuł