objawy chorób i nie tylko
unsplash Erik Mclean
Autor Klaudia Gaicka - 23 Września 2020

Twoje stopy i dłonie często są zimne? Przyczyną może być groźna choroba, ale nie tylko

Objawy wielu chorób mogą pozostać niezauważone przez lata. Zimne stopi i dłonie towarzyszą chorym w przebiegu wielu schorzeń, chociaż często wynika to również z mało groźnych czynników. Stres, zbyt ciasne skarpetki, czy zła pozycja w ciągu dnia, wszystko to może wywoływać ten symptom.

Objawy wielu chorób w lekkim natężeniu możemy dostrzec już długi czas przed rozwinięciem się poważnych dolegliwości z nimi związanych. Zimne stopi i dłonie towarzyszą chorym w przebiegu wielu schorzeń, chociaż często wynika to również z mało groźnych czynników.

Szef GIS ostrzega przed nadciągającym wzrostem zachorowań. Padła nawet konkretna data, kiedy możemy się go spodziewaćSzef GIS ostrzega przed nadciągającym wzrostem zachorowań. Padła nawet konkretna data, kiedy możemy się go spodziewaćCzytaj dalej

Objawy wielu chorób są ledwo zauważalne. Zimne ręce i stopy to problem, który dotyczy wielu z nas. Nie zawsze oznacza on chorobę, warto to jednak sprawdzić

Jak podaje portal Medonet.pl, chłodne stopy i dłonie mogą wskazywać na problemy z krążeniem. Jedną z poważniejszych jednostek chorobowych, którym towarzyszy ten objaw, jest zakrzepica żył głębokich. Ta niezwykle groźna choroba bywa podstępna. Przez pierwsze lata potrafi przebiegać zupełnie bezobjawowo. W jej wyniku tworzą się w żyłach zakrzepy, które z czasem powiększają się, a później nagle odrywają i krążą po organizmie, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. Powstały w ten sposób zator może stać się przyczyną śmierci.

Do innych kardiologicznych przyczyn zimnych stóp i nóg należą: hipotonia (zbyt niskie ciśnienie krwi), niedokrwistość z niedoboru żelaza (skutkuje utrudnionym transportem tlenu, w wyniku czego powstaje niedokrwienie kończyn), choroba Raynauda (wystąpienie choroby jest wynikiem gwałtownego skurczu, a następnie rozkurczu małych tętniczek w palcach kończyn), schorzenia układu krwiotwórczego (np. chłoniaki, szpiczak, białaczka, małopłytkowość), choroba Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń), miażdżyca, choroba Takayasu (tzw. choroba bez tętna).

Do chorób innych układów, które mogą sprawiać, że twoje palce są chłodne, należą: układowe choroby tkanki łącznej, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenia skórno-mięśniowe, cukrzyca, choroby infekcyjne, zespoły uciskowe nerwów i naczyń, niedoczynność tarczycy.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegała smutna wiadomość. Nie żyje znana polska piosenkarka, jej przeboje nucił cały kraj
2.W końcu jakaś obniżka, na zakupach odetchniesz z ulgą. Wiemy, co potanieje
3.Zamach na Donalda Trumpa. Ktoś wysłał do niego przesyłkę ze śmiertelnie niebezpieczną zawartością

Dodatkowo ten objaw może wynikać również z mniej groźnych czynników naturalnych. Jeżeli cię dotyczy koniecznie, sprawdź, czy twoje skarpetki nie mają zbyt ciasnego ściągacza. Ewentualnie problem może leżeć w pozycji, w której spędzasz wiele czasu. Zbyt długie siedzenie lub stanie źle wpływa na krążenie w kończynach. Innymi przyczynami, które niosą za sobą jeszcze dużo więcej zagrożeń, są stres i palenie papierosów. Zdarza się również, że ten symptom wywołują niektóre leki lub substancje chemiczne. Mowa przede wszystkim o pochodne alkaloidów, beta-blokerach, sporyszu, cytostatykach, interferonie, a nawet doustnych środkach antykoncepcyjnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: samolot z prezydentem miał zderzenie. Fatalne informacje za granicy
  2. Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w Czarnobylu
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. Dopada cię jesienna chandra? Dodaj do kawy jedną porcję przyprawy, od razu poczujesz ulgę

Następny artykuł