Najczęstsze objawy chorób wątroby. Nie wolno ich bagatelizować

objawy chorób wątroby
pixabay.com/valelopardo
Autor Natalia Niewczas23.11.2020

Objawy, które sugerują problem z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby, mogą pojawiać się na skórze pacjenta (na przykład w postaci siniaków bądź żółtawych przebarwień). Jednym z najczęstszych niepokojących symptomów jest jednak charakterystyczny ból. Dolegliwość pojawia się po prawej stronie tuż pod żebrami - czyli tam, gdzie znajduje się wołający o pomoc narząd.

Ból wątroby to charakterystyczny objaw sugerujący chorobę tego narządu. Jego źródłem nie jest jednak wątroba sama w sobie - nie posiada ona bowiem unerwienia czuciowego. Dolegliwość powoduje rozciągana, podrażniana przez organ błona surowicza; zdarza się również, że to powiększona wątroba uciska na okoliczne struktury. Ból z prawej strony brzucha nie jest jednak jedynym alarmującym sygnałem.

Masowe badania przesiewowe już niedługo? Podano nazwy trzech województwMasowe badania przesiewowe już niedługo? Podano nazwy trzech województwCzytaj dalej

Objawy chorób wątroby, których nie należy lekceważyć

Jedną z najczęstszych chorób wątroby, której objawy warto znać, jest marskość wątroby. Choroba postępuje powoli, u dotkniętych nią pacjentów dochodzi do rozrostu tkanki w zniszczonych elementach miąszowych organu. Zdrowotny problem sygnalizuje swą obecność poprzez utratę apetytu, wyraźny spadek masy ciała czy nudności.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, objawy towarzyszące wirusowemu zapaleniu wątroby typu A to z kolei osłabienie, bóle brzucha oraz symptomy przypominające przeziębienie bądź grypę (na przykład ból mięśni i stawów).

Niektóre choroby wątroby manifestują swą obecność poprzez żółtaczkę (należy do nich także wirusowe zapalenie wątroby typu B). Choć wiele osób identyfikuje ją jako oddzielną jednostkę chorobową, w rzeczywistości żółtaczka jest objawem.

U pacjentów dotkniętych żółtaczką pojawiają się żółtawe przebarwienia (na skórze bądź białkach oczu). Zmiany są wynikiem podwyższonego stężenia bilirubiny (żółtego barwnika, który powstaje w wyniku rozpadu czerwonych krwinek) w organizmie.

Objawy chorej wątroby takie jak wzdęcia, zaburzenia łaknienia lub świąd skóry to inne ważne medyczne poszlaki. Warto zwrócić na nie uwagę; mogą świadczyć o rozwoju autoimmunologicznego zapalenia wątroby.

W przypadku profilaktyki zdrowia wątroby ważną wskazówką jest wystąpienie siniaków na skórze (tych, których przyczyna powstania nie jest jasna, na przykład nie wynika z upadku lub innego uszkodzenia ciała) lub pojawienie się obrzęku nóg. Symptomy te niekiedy sugerują chorobę Wilsona - chorobę metaboliczną, powstałą w wyniku odkładania się miedzi w wątrobie.

Dzisiaj grzeje:
1.Padła propozycja limitu osób przy wigilijnym stole. Nowy projekt obostrzeń
2.Rząd podjął decyzję, nie ma już odwrotu. Wielkie zmiany dla kierowców i przechodniów, wejdą w życie już niedługo
3.Masowe badania przesiewowe już niedługo? Podano nazwy trzech województw

Poznaliśmy wyniki badań szczepionki AstraZeneca. Brytyjskie media: sukces i rozczarowanie w jednymPoznaliśmy wyniki badań szczepionki AstraZeneca. Brytyjskie media: sukces i rozczarowanie w jednymCzytaj dalej

Innym niebezpiecznym objawem, także w przypadku potencjalnych chorób wątroby, jest krwawienie z przełyku lub żołądka. Alarmująca dolegliwość może sugerować problem z zakrzepami żył wątrobowych.

Każdy wyżej wspomniany objaw warto zgłosić lekarzowi. Powinny niepokoić zwłaszcza w sytuacji, gdy wyraźnie nasilają się bądź nie znikają mimo upływającego czasu.

Padła propozycja limitu osób przy wigilijnym stole. Nowy projekt obostrzeńPadła propozycja limitu osób przy wigilijnym stole. Nowy projekt obostrzeńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ministerstwo Zdrowia zabiera głos. Zła wiadomość dla Polaków na sezon zimowy, chodzi o hotele
  2. Rozebrał najdroższego iPhone'a na części pierwsze. Jeden szczegół robi piorunujące wrażenie
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Pielęgniarka ostro o materiale TVN-u. Opisała, jak naprawdę wygląda praca w szpitalu
  5. WHO ostrzega przed trzecią falą koronawirusa. Nie jesteśmy gotowi, padł konkretny termin
  6. Rodzina z Chin myślała, że wychowuje psa. Po 2 latach prawda ich przeraziła, jak można się tak pomylić?
  7. Urodziła dziecko z gwałtu, zwróciła się z prośbą do Kai Godek. Dostała skandaliczną odpowiedź

Następny artykuł