Najczęstsze objawy chorób wątroby. Nie wolno ich bagatelizować

Objawy, które sugerują problem z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby, mogą pojawiać się na skórze pacjenta (na przykład w postaci siniaków bądź żółtawych przebarwień). Jednym z najczęstszych niepokojących symptomów jest jednak charakterystyczny ból. Dolegliwość pojawia się po prawej stronie tuż pod żebrami - czyli tam, gdzie znajduje się wołający o pomoc narząd.
Ból wątroby to charakterystyczny objaw sugerujący chorobę tego narządu. Jego źródłem nie jest jednak wątroba sama w sobie - nie posiada ona bowiem unerwienia czuciowego. Dolegliwość powoduje rozciągana, podrażniana przez organ błona surowicza; zdarza się również, że to powiększona wątroba uciska na okoliczne struktury. Ból z prawej strony brzucha nie jest jednak jedynym alarmującym sygnałem.
Objawy chorób wątroby, których nie należy lekceważyć
Jedną z najczęstszych chorób wątroby, której objawy warto znać, jest marskość wątroby. Choroba postępuje powoli, u dotkniętych nią pacjentów dochodzi do rozrostu tkanki w zniszczonych elementach miąszowych organu. Zdrowotny problem sygnalizuje swą obecność poprzez utratę apetytu, wyraźny spadek masy ciała czy nudności.
Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, objawy towarzyszące wirusowemu zapaleniu wątroby typu A to z kolei osłabienie, bóle brzucha oraz symptomy przypominające przeziębienie bądź grypę (na przykład ból mięśni i stawów).
Niektóre choroby wątroby manifestują swą obecność poprzez żółtaczkę (należy do nich także wirusowe zapalenie wątroby typu B). Choć wiele osób identyfikuje ją jako oddzielną jednostkę chorobową, w rzeczywistości żółtaczka jest objawem.
U pacjentów dotkniętych żółtaczką pojawiają się żółtawe przebarwienia (na skórze bądź białkach oczu). Zmiany są wynikiem podwyższonego stężenia bilirubiny (żółtego barwnika, który powstaje w wyniku rozpadu czerwonych krwinek) w organizmie.
Objawy chorej wątroby takie jak wzdęcia, zaburzenia łaknienia lub świąd skóry to inne ważne medyczne poszlaki. Warto zwrócić na nie uwagę; mogą świadczyć o rozwoju autoimmunologicznego zapalenia wątroby.
W przypadku profilaktyki zdrowia wątroby ważną wskazówką jest wystąpienie siniaków na skórze (tych, których przyczyna powstania nie jest jasna, na przykład nie wynika z upadku lub innego uszkodzenia ciała) lub pojawienie się obrzęku nóg. Symptomy te niekiedy sugerują chorobę Wilsona - chorobę metaboliczną, powstałą w wyniku odkładania się miedzi w wątrobie.
Dzisiaj grzeje:
1.Padła propozycja limitu osób przy wigilijnym stole. Nowy projekt obostrzeń
2.Rząd podjął decyzję, nie ma już odwrotu. Wielkie zmiany dla kierowców i przechodniów, wejdą w życie już niedługo
3.Masowe badania przesiewowe już niedługo? Podano nazwy trzech województw
Innym niebezpiecznym objawem, także w przypadku potencjalnych chorób wątroby, jest krwawienie z przełyku lub żołądka. Alarmująca dolegliwość może sugerować problem z zakrzepami żył wątrobowych.
Każdy wyżej wspomniany objaw warto zgłosić lekarzowi. Powinny niepokoić zwłaszcza w sytuacji, gdy wyraźnie nasilają się bądź nie znikają mimo upływającego czasu.
ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:
- Ministerstwo Zdrowia zabiera głos. Zła wiadomość dla Polaków na sezon zimowy, chodzi o hotele
- Rozebrał najdroższego iPhone'a na części pierwsze. Jeden szczegół robi piorunujące wrażenie
- Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
- Pielęgniarka ostro o materiale TVN-u. Opisała, jak naprawdę wygląda praca w szpitalu
- WHO ostrzega przed trzecią falą koronawirusa. Nie jesteśmy gotowi, padł konkretny termin
- Rodzina z Chin myślała, że wychowuje psa. Po 2 latach prawda ich przeraziła, jak można się tak pomylić?
- Urodziła dziecko z gwałtu, zwróciła się z prośbą do Kai Godek. Dostała skandaliczną odpowiedź