Objawy niedoboru witaminy A. Jest ich znacznie więcej, niż tylko problemy ze wzrokiem

objawy niedoboru witaminy A
pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Natalia Niewczas23.12.2020

Jednym z najpowszechniejszych objawów niedoboru witaminy A jest wystąpienie problemów ze wzrokiem. O deficycie świadczą również symptomy, które dają się zauważyć na pierwszy rzut oka, na przykład problemy skórne (trądzik, wysypki). Brak witaminy A odbija się negatywnie także na kondycji włosów i paznokci.

Pacjenci słusznie utożsamiają objawy braku witaminy A w organizmie z niewłaściwym funkcjonowaniem narządu wzroku. Do funkcji witaminy A zaliczamy bowiem uczestniczenie w procesie widzenia. Witamina A wpływa również na właściwy rozwój kości i reguluje wzrost komórek organizmu.

Nie wszystkie objawy niedoboru witaminy A są oczywiste

Na niedobór witaminy A, a tym samym wystąpienie towarzyszących mu objawów, w szczególności narażone są osoby pracujące przy komputerze i obciążone nałogami (na przykład palenia). Tendencję do deficytów mają także kobiety w ciąży i osoby starsze.

Jak podaje portal medonet.pl, niedobór witaminy A objawia się za pomocą “kurzej ślepoty”. Ślepota zmierzchowa to problem z prawidłowym funkcjonowaniem narządów zmysłu, objawiająca się pogorszeniem widzenia w warunkach słabego oświetlenia.

Dodatkowo oczy pacjentów z niedoborem mają skłonność do wysychania. Dotyczy to rogówki oraz spojówki.

Osoby, które go miały, nie powinny szczepić się na COVID-19. Eksperci wskazali nowe przeciwwskazanieOsoby, które go miały, nie powinny szczepić się na COVID-19. Eksperci wskazali nowe przeciwwskazanieCzytaj dalej

Niektóre objawy powstałych w organizmie braków można zauważyć na pierwszy rzut oka. Mowa o kondycji skóry, na której pojawia się wysypka i trądzik.

Deficyt witaminy A w organizmie przełoży się również na kondycję włosów i paznokci. Bez wystarczającej ilości witaminy A znacznie paznokcie stają się kruche i łamliwe, podczas gdy włosy częściej wypadają.

Do objawów niedoboru witaminy A zaliczamy także zahamowanie wzrostu (co szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci) oraz skłonności do biegunek. Ważną medyczną wskazówką jest również skłonność pacjenta do infekcji bakteryjnych i wirusowych.

Występowanie niedoboru witaminy A potwierdzą badania laboratoryjne. Jeżeli deficyt jest niewielki, możliwe jest uzupełnienie braków poprzez wprowadzenie korzystnych dla zdrowia zmian w jadłospisie.

Cennym źródłem witaminy A jest marchew, dynia i szpinak. Witaminę znajdziemy również w produktach pochodzenia zwierzęcego - jajkach, mleku, niektórych tłustych rybach oraz wątróbce.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł