Choroby widoczne na języku. Zaskakujące, jak wiele można z niego wyczytać

objawy na języku
fot. pixabay.com/ alehidalgo
Autor Klaudia Gaicka24.05.2020

Objawy wielu groźnych chorób można dostrzec na naszym języku. Aparat jamy ustnej, choć nie wydaje się bardzo skomplikowany, jest bardzo ważnym mięśniem, który ułatwia funkcjonowanie całemu organizmowi. Lepiej nie ignorować jego niepokojących objawów.

Objawy wielu chorób można zaobserwować na języku. Warto je znać i być czujnym w przypadku, kiedy nasz organizm w oczywisty sposób nas alarmuje. Język powinien być różowy, zdrowy i sprężysty. Odstępstwa od tych norm mogą świadczyć o rozwoju niebezpiecznych schorzeń.

Bulwersujące nagranie obiegło internet. Kobieta zabrała na myjnię swojego psaBulwersujące nagranie obiegło internet. Kobieta zabrała na myjnię swojego psaCzytaj dalej

Objawy zmieniające język

Przy szkarlatynie, początkowo język pokrywa biały nalot. Jak podaje serwis Medonet.pl, ustępuje on zwykle po 4-5 dniach, a jego język staje się czerwony. Chorobie najczęściej towarzyszy wysoka gorączka, wysypka i ból gardła. Szkarlatyna dotyka najczęściej dzieci w wieku od 3 do 8 lat.

Anemia sprawia, że język nieco blednie. Dodatkowo pacjenci często odczuwają, że ich narząd jamy ustnej stał się gładszy. Czasem zdarza się również jego bolesność.

Angina bakteryjna daje dość charakterystyczne objawy. Należy do nich między innymi biały nalot na języku oraz migdałkach. Dodatkowo chorego męczy wysoka gorączka oraz oczywiście ból gardła. Przy anginie może dojść do groźnych powikłań, w przypadku jej wystąpienia należy skontaktować się z lekarzem.

Niedobory niektórych witamin również zmieniają język. W przypadku deficytu witaminy B12 narząd jamy ustnej staje się bardziej gładki i lśniący. Co więcej, chorzy skarżą się na utratę apetytu i smaku oraz swędzenie, pieczenie i owrzodzenia kącików ust.

Choroba Kawasakiego sprawia, że język zaczyna wyglądać jak truskawka, głównie ze względu na przerost brodawek. Pacjentom doskwiera dodatkowo gorączka, zapalenie błon śluzowych jamy ustnej (gardła i nosa) oraz powiększenie węzłów chłonnych. Choroba najczęściej atakuje dzieci do 5 roku życia.

Leukoplakia włochata skutkuje białymi plamami na języku. Plamki są o tyle nietypowe, że przypominają krótkie włoski. W rzeczywistości są to przerośnięte brodawki nitkowate.

Grzybica jamy ustnej jest nieco wstydliwą chorobą, ponieważ poza białym nalotem na języku, choremu towarzyszy również nieprzyjemny zapach z ust. Atakuje nas w przypadku obniżonej odporności, całe szczęście jej leczenie nie jest specjalnie skomplikowane.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarze nie dawali mu praktycznie żadnych szans. Do szpitala trafił 16-latek ze strzałą w głowie

2. Ognisko koronawirusa w kościele. 40 osób zakażonych po nabożeństwie

Akromegalia sprawia, że język wyraźnie się powiększa przez nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu. Zmianie rozmiaru ulegają również dłonie, stopy, uszy, nos ora odstępy pomiędzy zębami. Według szacunków ekspertów z portalu, 3000 osób w Polsce choruje na tę chorobę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1 łyżeczka miodu przed snem pomaga nawet w zaawansowanych przypadkach. 6 powodów, by zjeść miód przed pójściem spać
  2. W środę rząd podjął decyzje. Możesz stracić ogromne pieniądze, rewolucja dla polskich obywateli
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Czarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwis

Następny artykuł