Objawy chorób nerek
fot. unsplash.com/Robina Weermeijer
Autor Barbara Bujar - 24 Maja 2020

Zmiany na skórze mogą wskazywać na poważną chorobę nerek. Nigdy ich nie lekceważcie

Objawy, które występują na naszej skórze, nie zawsze są związane wyłącznie z problemami dermatologicznymi. Bardzo często mogą one świadczyć o przewlekłej chorobie nerek, która dawniej nazywana była przewlekłą niewydolnością nerek. Zobacz, w jaki sposób nerki działają na skórę.

Jak podaje portal radiozet.pl, na przewlekłą chorobę nerek cierpi 8-16 proc. osób dorosłych na świecie. Jej objawy są różne, należą do nich m.in. zmiany skórne. Chorzy nie zawsze wiedzą, że symptomy te należą nie tylko do problemów dermatologicznych, ale także nefrologicznych.

Objawy świadczące o niedoborze witaminy D. Wiele osób je lekceważyObjawy świadczące o niedoborze witaminy D. Wiele osób je lekceważyCzytaj dalej

Objawy skórne często świadczą o chorobie nerek

Pierwszym i bardzo często lekceważonym symptomem choroby nerek jest suchość skóry. Problem najczęściej pojawia się w okolicy tułowia i wyprostnych części kończyn. Wysuszenie spowodowane jest zanikiem gruczołów łojowych i ekrynowych gruczołów potowych. Niekorzystny wpływ na skórę ma również zaburzenie składu lipidów naskórkowych.

Konsekwencją suchości skóry często jest świąd mocznicowy. Według portalu dolegliwość ta pojawia się u około 40-70 proc. chorych. Dotyka poszczególnych części ciała, m.in. brzucha, ramion i pleców. Świąd najczęściej doskwiera w nocy.

U osób chorych na przewlekłą chorobą nerek mogą występować również zmiany zabarwienia skóry. Przybiera ona wtedy różne odcienie. Zabarwienie może przypominać kolor żółty lub brunatny. Taki objaw jest wynikiem gromadzenia się pod skórą karotenoidy lub hemosyderyny. Jeśli jednak skóra wydaje się blada, świadczyć może to o niedokrwistości lub niedostatku erytropoetyny.

Zmiany sygnalizujące problemy z nerkami często pojawiają się także na paznokciach. Objaw ten może nas zaniepokoić, kiedy zauważymy różowe lub brązowe przebarwienia. Paznokcie mogą przybrać też postać poprzecznego zbielenia płytki albo poprzecznego zmleczenia.

Przewlekła choroba nerek ostrzega o sobie także za pomocą zmian zachodzących w jamie ustnej. Za niepokojące symptomy uznaje się zapalenia kącików, afty i bruzdy na powierzchni języka.

Osoby z chorymi nerkami mogą zauważyć na swojej skórze grudki. Jeśli znajdują się one w okolicach kończyn dolnych, może mieć to związek z chorobą Kyrlego. W przypadku, gdy grudki pojawią się w dolnej części pleców lub na owłosionych częściach kończyn, sygnalizować mogą one zapalenie mieszków włosowych. Natomiast te, które znajdziemy na stopach i rękach są powiązane z kalcynozą i charakteryzują się porcelanową barwą.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarze nie dawali mu praktycznie żadnych szans. Do szpitala trafił 16-latek ze strzałą w głowie

2. Z ostatniej chwili: Media dotarły do tajnych planów rządu. Koniec obowiązku noszenia maseczek, ale nie wszędzie

Należy pamiętać, żeby po obserwacji jakiegokolwiek z wymienionych objawów udać się do lekarza. Zmiany skórne mogą, ale nie zawsze muszą świadczyć o problemach z nerkami. Stwierdzić to może tylko specjalista. Z uwagi na fakt, że przewlekła choroba nerek objawia się na skórze, zdiagnozować może ją także dermatolog.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy można jeść truskawki, poziomki lub agrest prosto z krzaka? Porażająca historia Dominiki obrazuje co może się stać
  2. Małgorzata Socha potwierdziła smutne plotki. Aktorka drży na samą myśl
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Jest wielki sukces w walce Polski z koronawirusem. Ostatnia doba była przełomowa, możesz odetchnąć z ulgą

Następny artykuł