objawy: czerwone policzki
Fot. pixabay.com/ Pezibear
Autor Klaudia Gaicka - 25 Czerwca 2020

Czerwone policzki mogą być objawem chorób. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne

Objawy wielu chorób bywają niecharakterystyczne. Warto wiedzieć, czym może być spowodowana intensyfikacja czerwieni policzków. Pomimo tego, że research zwykle wskazuje trądzik różowaty, przyczyn może być dużo. Niektóre z nich, nieleczone zagrażają zdrowiu.

Objawy wielu schorzeń mogą być do siebie podobne. Tak jest właśnie między innymi z czerwonymi policzkami. Chociaż ich obecność po wzmożonym wysiłku nikogo nie dziwi, jeżeli towarzyszą nam niezależnie od pory dnia i aktywności, powinny zwrócić naszą uwagę.

Polsce grożą wielkie powodzie. Sprawdź, czy mieszkasz na zagrożonym tereniePolsce grożą wielkie powodzie. Sprawdź, czy mieszkasz na zagrożonym terenieCzytaj dalej

Objawy chorób powiązanych z nadmiernym rumienieniem się policzków

Jak podaje Medonet.pl, po samodzielnym poszukiwaniu przyczyny tej dolegliwości, łatwo możemy ulec mylnemu wrażeniu początkowego stadium trądziku różowatego. Nie zawsze jest to prawidłowa diagnoza. U osób z jasną cerą zaczerwienienie policzków może występować po spożyciu alkoholu, zjedzeniu pikantnej potrawy lub zmianie temperatury otoczenia.

Przykładem mogą być jasnoskórzy mieszkańcy Australii lub Irlandii. Przeglądając lokalne zdjęcia, można by pomyśleć, że panuje tam epidemia trądziku różowatego, jednak przyczyny są zupełnie inne i w pełni naturalne. W głównej mierze przyczyna leży w efekcie naczyniorozszerzajacych mediatorów wydzielających się podczas wymienionych wcześniej czynności. Wrażliwe naczynia skóry twarzy (a zwłaszcza policzków) pod wpływem aktywności rozszerzają się, przez co cera staje się jasnoróżowa, lub nawet czerwona.

Choć przyczyna dolegliwości bywa nie groźna, w przypadku jej uporczywości nie zaszkodzi odwiedzenie lekarza. Najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do dermatologa. Zdarza się, że niektóre przyczyny będą wymagały wizyty również u reumatologa.

Inną niż trądzik chorobą, powodującą rumieniec jest np. łojotokowe zapalenie skóry. Wtedy oprócz opisanego symptomu występuje również zmiana wyglądu struktury skóry. Wydaje się ona tłusta.

Zdarza się również, że za czerwone policzki odpowiada łuszczyca. Wtedy jednak główną bolączką pacjenta jest łuszcząca się skóra.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 31-letnia mistrzyni. Odeszła tuż po porodzie

2. Biedronka wzywa swoich klientów. Mogą odzyskać część pieniędzy z nienaliczonego rabatu, który im się należał

Inne przypadłości mogące wywołać intensyfikację czerwieni policzków to między innymi: zapalenie kontaktowe skóry (występuje po kontakcie pacjenta z alergenem), reakcja na leki, atopowe zapalenie skóry (zaczerwienieniem policzków skutkuje w głównej mierze u niemowląt) oraz toczeń.

W przypadku podejrzenia u siebie któregoś z wymienionych stanów chorobowych koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz oględzin skóry zdiagnozuje przyczynę lub skieruje cię na dalsze badania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Pogrzeb Emila Karewicza. Padły słowa, których nikt nigdy się nie spodziewał, prezydent również skomentował
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wujek Adama Małysza nagle przekazał informacje o zdrowiu mistrza. Ważne słowa członka rodziny byłego skoczka

Następny artykuł