objawy: spuchnięte usta
Fot. pixabay.com/ RobinHiggins
Autor Klaudia Gaicka - 25 Czerwca 2020

Czy spuchnięte usta mogą być objawem choroby? Lekarz tłumaczy

Objawy niektórych chorób są bardzo do siebie podobne. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużą rolę w naszym organizmie odgrywają niektóre pozornie mało nieistotne sygnały. Okazuje się, że spuchnięcie ust niekoniecznie może być tylko ładnym dodatkiem estetycznym.

Objawy wielu chorób mogą być bardzo do siebie podobne. Dokładnie tak jest np. przy alergii. Może ona dawać dziesiątki różnych symptomów, zarówno dolegliwości skórne, jak i te ze strony układów wewnętrznych.

Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"Czytaj dalej

Objawy takie jak spuchnięcie ust mogą wskazywać wiele chorób

Przy diagnostyce tego typu objawów, lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Może się bowiem zdarzyć, że doskwiera mu coś innego, niż początkowo przypuszczał. Ważne jest, żeby organizm traktować jako całość, zwykle jedna choroba daje kilka różnych dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, żeby obserwować swoje ciało i w razie potrzeby udzielić lekarzowi wszelkich niezbędnych informacji. Czasem z pozoru mało znaczące dolegliwości mogą świadczyć o groźnej chorobie.

Jak podaje Lek. Katarzyna Darecka w rozmowie z Medonet.pl, przyczyn wystąpienia obrzęku warg i okolic może być sporo. Bardzo często winę za taki stan rzeczy ponosi alergia. Może ona dotyczyć nas nawet w przypadku, kiedy nie zmieniliśmy używanych kosmetyków. Podobnie uczulać nas mogą wybrane potrawy lub ich składniki albo alergeny wziewne (pyły, sierść, kurze i roztocza).

– Pod wpływem czynników chemicznych zawartych w jedzeniu/kosmetykach dochodzi do wyrzutu histaminy, która odpowiada za obrzęk, świąd oraz objawy takie jak świszczący oddech, katar i zatkanie nosa. – wyjaśnia lekarka dla Medonet.

W celu potwierdzenia alergii na wskazane czynniki najlepiej udać się do lekarza specjalisty, alergologa. Wykona on nam niezbędne testy, które sprawdzą, na co i w jakim stopniu jesteśmy uczuleni.

– Należy również się zastanowić, czy nie użądlił nas owad - może być to również reakcja organizmu na alergię na jad owadów błonkoskrzydłych. – zwraca uwagę Lek. Katarzyna Darecka.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 31-letnia mistrzyni. Odeszła tuż po porodzie

2. Biedronka wzywa swoich klientów. Mogą odzyskać część pieniędzy z nienaliczonego rabatu, który im się należał

Jeśli w ciągu kilku sekund lub minut wystąpią inne niepokojące objawy, należy bezzwłocznie zadzwonić po karetkę lub udać się na najbliższy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Do takich symptomów zaliczamy: duszność, świsty, uczucie zwężenia się dróg oddechowych, niskie ciśnienie, obrzęk języka, omdlenie, nudności, wymioty, ból brzucha, biegunkę, bóle i zawroty głowy.

Również obrzęk naczynioruchowy może wywołać opuchnięcie ust. U jego podłoża również często leżą alergie.

– Jest to jednak czubek góry lodowej chorób, mogących występować z obrzękiem ust, w literaturze można znaleźć również o wiele rzadsze przyczyny np. Zespół Melkerssona-Rosenthala lub cheilitis glandularis – wyjaśnia lekarka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Pogrzeb Emila Karewicza. Padły słowa, których nikt nigdy się nie spodziewał, prezydent również skomentował
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wujek Adama Małysza nagle przekazał informacje o zdrowiu mistrza. Ważne słowa członka rodziny byłego skoczka

Następny artykuł