Na języku można dostrzec wiele chorób całego organizmu. Na co zwrócić uwagę?

Objawy chorób widoczne na języku
unsplash.com/Hayes Potter
Autor Barbara Bujar25.07.2020

Objawy chorób mogą pojawiać się na języku. Choć zmiana barwy narządu bywa często lekceważona, może stanowić przyczynę wizyty u lekarza. Sine, szare lub żółte naloty sygnalizują zazwyczaj o zmianach, które zaszły w organizmie. Niektóre z nich łatwo wyeliminować, inne mogą być naprawdę niebezpieczne.

Język to bardzo istotny element organizmu człowieka. Jego obecność jest niezbędna podczas picia, jedzenia i przełykania. Kubki smakowe, które pokrywają jego powierzchnię, pozwalają natomiast na delektowanie się posiłkami. Przede wszystkim jednak język ułatwia nam swobodne mówienie i porozumiewanie się z innymi ludźmi. Niestety, jego wygląd nie zawsze nas zadowala. Większość osób tłumaczy to nieprawidłową higieną jamy ustnej. Niekoniecznie - pojawiające się różnokolorowe naloty to często objawy choroby.

W popularnym serze wykryto listerię i gronkowce. GIS ostrzega, aby go nie jeść, jest niebezpieczny dla zdrowiaW popularnym serze wykryto listerię i gronkowce. GIS ostrzega, aby go nie jeść, jest niebezpieczny dla zdrowiaCzytaj dalej

Objawy chorób widoczne na języku. W niektórych przypadkach mogą być bardzo poważne

Jak podaje portal Interia Kobieta, język zdrowego człowieka powinien być sprężysty, różowy i wilgotny. Kiedy jego wygląd różni się od takiego wzorca, warto się tym zainteresować. Oczywiście, barwa wnętrza jamy ustnej bardzo często zależna jest od przyjmowanych leków, pokarmów albo napojów. Często jest jednak skutkiem chorób lub infekcji. W takim wypadku warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

W medycynie chińskiej choroby od dawna diagnozuje się poprzez sprawdzenie wyglądu języka. Tamtejsi obywatele nie robią tego bez przyczyny. Barwa narządu naprawdę może świadczyć o zmianach, zachodzących w organizmie człowieka. Mając to na uwadze, warto wykonywać tę czynność codziennie przed porannym umyciem zębów. Każda zauważona niepokojąca zmiana powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Język na co dzień powinien być różowy, dlatego jeśli jego odcień przypomina nam raczej barwę czerwoną, pownniśmy się tym zainteresować. Jeżeli objaw jest intensywny może ostrzegać o problemie z pęcherzykiem żółciowym. Punktowe zaczerwienienia, które najczęściej obserwuje się przy koniuszku języka to najpewniej symptomy niedoboru witamin z grupy B.

Język może przybierać także inne odcienie. Blado-szary to często sygnał początku anemii i braku żelaza. Sina barwa to natomiast objaw niedotlenienia organizmu i zaburzeń krążenia. Problemy trawienne dają o sobie znać za pomocą ciemnobrązowego koloru. U dzieci wystapić może też jeszcze jeden przypadek. Portal informuje, że mocno truskawkowy język może świadczyć o chorobie Kawasakiego, płonicy, odry albo szkarlatyny. Niektóry symptomy mogą byą jednak jeszcze poważniejsze.

W poprzednich przypadkach język zmienia barwę w całości, czasem pojawiają sie jednak takie objawy, które ukazują się w postaci nalotów. Zajęcie niecałego języka przez białą powłokę może być sygnałem infekcji. Zalicza się do nich anginę albo dolegliwości żołądkowe, np. wrzody. Grudkowe białe naloty mogą być spowodowane zakażeniem drożdżakami.

Oprócz białej barwy na powierzchni języka obserwuje się także przypadki szarej i żółtej. Pierwszej z nich zazwyczaj towarzyszą pęcherzyki, które powstają przy wirusowym zapaleniu opryszczką. Drugi spowodowany jest nieodpowiednią dietą i paleniem papierosów. Do najgroźniejszych objawów należy jednak opuchlizna języka.

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Marian Czajkowski
2. Fatalne, nagłe doniesienia na antenie RMF. Badania przesiewowe potwierdziły najgorsze, od jutra do środy planują przebadać 1, 4 tys. osób
3. Szykuje się nakaz testów dla osób wracających do kraju? Nasi sąsiedzi przerażeni wzrostem dobowej liczby nowych zakażeń

Opuchnięty język to nie tyko zagrożenie dla zdrowia człowieka, ale także dla życia. Zmiana jego struktury najczęściej jest wynikiem reakcji alergicznej, a jej skutki moga być bardzo poważne. Opuchlizna może prowadzić do wstrząsu anafilatycznego, a w przypadku nieudzielenia pomocy medycznej nawet do śmierci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje aktor znany z seriali na TVP i Polsacie. Zmarł w wyniku zapalenia płuc
  2. Potężna ulewa na Mazowszu. Miejscowość dosłownie płynie, wszystko zalane
  3. Polska wprowadza kontrole na weselach. Grozić będą ogromne kary, warto się zainteresować;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Następny artykuł