objawy niedoboru jodu
pixabay.com/orzalaga
Autor Natalia Niewczas - 25 Października 2020

Pierwsze objawy niedoboru jodu w organizmie. Nigdy nie należy ich ignorować

Niektóre objawy niedoboru jodu są naprawdę niepozorne. Tymczasem ich długotrwałe bagatelizowanie może mieć fatalne konsekwencje dla zdrowia. Jod to pierwiastek, bez którego ludzki organizm nie może bowiem prawidłowo funkcjonować.

Zdarza się, że objawy mogące sugerować niedobór jodu testują czujność pacjenta. Towarzyszące deficytom zmęczenie najczęściej przypisujemy bowiem pracy lub codziennym obowiązkom. To błąd - niewielki brak jodu łatwo uzupełnić, a ten znaczący może z kolei negatywnie odbić się na zdrowiu pacjenta. Bez niego odpowiedzialna za wydzielanie hormonów tarczyca przestaje prawidłowo funkcjonować.

Kinga Duda przerywa milczenie. Córka prezydenta zabrała głos w sprawie nowego prawa aborcyjnegoKinga Duda przerywa milczenie. Córka prezydenta zabrała głos w sprawie nowego prawa aborcyjnegoCzytaj dalej

Niepozorne objawy niedoboru jodu

Zwracanie szczególnej uwagi na objawy niedoboru jodu w organizmie mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Jod to pierwiastek, który zapewnia tarczycy prawidłowe funkcjonowanie (uczestniczy w produkcji hormonów tarczycy). Tym samym deficyt jodu w ciele pacjenta oznacza ograniczenie produkcji hormonów, co z kolei prowadzi do niedoczynności tego narządu.

Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, jednym z niepozornych, wczesnych objawów niedoboru jodu może być chroniczne zmęczenie. Nieprawidłowa praca tarczycy (do której niekiedy prowadzi deficyt jodu w organizmie) przekłada się bowiem na ogólny brak energii i sił.

Niektóre z objawów niedoboru jodu są dostrzegalne gołym okiem. Należy do nich między innymi obrzęk szyi (wole). Do jego rozwinięcia dochodzi w wyniku niskiego poziomu hormonu, który stymuluje tarczycę (TSH).

Do innych objawów deficytu pierwiastka, które są widoczne na pierwszy rzut oka, zaliczamy przesuszenie skóry i tak zwany “syndrom brudnego łokcia”. Niepokojący sygnał stanowi także zmiana masy ciała.

Nagły, niespowodowany niewłaściwą dietą wzrost wagi może być objawem niedoboru jodu. Niezaopatrzona w jod tarczyca nie reguluje bowiem metabolizmu w prawidłowy sposób, co potencjalnie prowadzi do zauważalnego przyrostu masy ciała.

Dzisiaj grzeje: 1.WHO ostrzega. "Świat znalazł się w krytycznym punkcie"
2.Prokurator Krajowy wyznaczył kary za Strajk Kobiet. Wyciekł dokument
3. Na jej pępku pojawił się guzek. Nie miała pojęcia, że jest to objaw niebezpiecznej choroby

Nieoficjalne: Polaków może czekać kolejny lockdown. Decyzja w tej sprawie ma zapaść już niebawemNieoficjalne: Polaków może czekać kolejny lockdown. Decyzja w tej sprawie ma zapaść już niebawemCzytaj dalej

O braku jodu w organizmie poinformuje także nadmierne wypadanie włosów. Równie ważnym sygnałem alarmowym dla pacjenta są nieprawidłowości w pracy układu krążenia.

W przypadku niedoboru jodu serce pacjenta może bić wolniej. Podczas gdy deficyt pierwiastka niekiedy przekłada się na spowolnienie tętna, nadmiar jodu może skutkować przyspieszeniem akcji serca.

O konieczności uzupełnienia braków jodu w organizmie powinien decydować lekarz. Warto zgłosić się na wizytę, jeżeli w obrębie ciała występuje którykolwiek z wyżej wymienionych objawów.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Padł kolejny niechlubny rekordNajnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Padł kolejny niechlubny rekordCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niemcy nie mają już wyboru, muszą podjąć ostateczną decyzję. Będą zamykać niemal wszystko, koniec z półśrodkami
  2. Jak powstało życie na Ziemi? Zapowiada się przełom, naukowcy są blisko historycznego odkrycia
  3. Wstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać
  4. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu
  5. Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniem
  6. Lekarze alarmują przed zupełnie nowym objawem koronawirusa. Jeśli go masz, lepiej odwołaj wszystkie wyjazdy
  7. Zdjęcia czołgów na ulicach obiegły internet. Uwaga, nie mają nic wspólnego z protestami i koronawirusem

Następny artykuł