Objawy choroby Alzheimera
unsplash_Nick Cooper
Autor - 1 Lipca 2020

Pierwsze objawy Choroby Alzheimera. Można je bardzo łatwo przeoczyć

Objawy choroby Alzheimera są trudne do rozpoznania. Często są to problemy z węchem. Chory może też zapominać o rzeczach, o których wcześniej pamiętał. Więcej czasu zajmują mu dotychczas rutynowo wykonywane czynności i traci orientację w nowym miejscu. Lekarze podkreślają, że im wcześniej zostanie wdrożone leczenie choroby Alzheimera, tym dłużej senior zachowa względną sprawność i samodzielność. Ważne jest zatem wczesne rozpoznanie objawów.

Objawy choroby Alzheimera różnią się od siebie na poszczególnych etapach otępienia. U pacjenta stopniowo narastają zaburzenia pamięci i obniżenie ogólnej aktywności psychicznej. Prowadzą one do coraz większych problemów, takich jak zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni.

Choroba Alzheimera to dolegliwość dotycząca zwyrodnienia układu nerwowego i powodująca ogólne otępienie. Na chorobę Alzheimera chorują najczęściej osoby starsze, który ukończyły 65. rok życia, dlatego tak często wiązana jest z mniejszą sprawnością umysłową z powodu wieku. Przyczyny oraz powstawanie choroby nie zostały jednak do końca poznane.

Skandaliczne zachowanie lekarza. Pani Karolina o wszystkim opowiedziałaSkandaliczne zachowanie lekarza. Pani Karolina o wszystkim opowiedziałaCzytaj dalej

Objawy choroby Alzheimera pojawiają się dużo wcześniej niż samo otępienie

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. W tym okresie choroby pacjent podczas jednej rozmowy może kilkukrotnie pytać o to samo. Jeśli widzimy u bliskiej nam osoby, że nie pamięta tematu ostatniej dyskusji, należy koniecznie udać się z nią do lekarza.

Pomijanie wydarzeń społecznych również może być niepokojącym objawem choroby. Starsze osoby, które wyrażają niechęć do spotkań z bliskimi znajomymi, mogą być bowiem dotknięte postępującą demencją. Problem z zapamiętywaniem utrudnia im konwersację ze znajomymi, więc wolą jej w ogóle nie podejmować. Jeśli więc bliska osoba unika kontaktów z innymi, rzadko wychodzi z domu i nie cieszy się ze spotkań w gronie przyjaciół, może to świadczyć o wczesnym stadium poważnej choroby.

Wczesnym sygnałem Alzheimera jest też utrata zainteresowania ulubionymi rozrywkami. Choroba ta sprawia, że ludzie tracą motywację do działania i wykonywania różnych czynności. Zapominają o dawnych pasjach, które nie sprawiają im już przyjemności. Problemy z planowaniem są wynikiem zaburzeń w umiejętnościach poznawczych. Jest to typowe w początkowym stadium demencji. Dla chorego coraz większym problemem staje się wykonywanie wielu czynności w tym samym czasie oraz planowanie działań.

Dzisiaj grzeje: 1. Kobieta piła ocet jabłkowy każdego dnia przez miesiąc. Efekty były zaskakujące

2. 500 plus. Ogromna zmiana ws. wniosku na 2021 rok

Zarządzanie finansami również stanowi problem dla osób dotkniętych chorobą. Mogą one mieć problemy z regularnym płaceniem rachunków, gdyż zwyczajnie o tym zapominają. Takie przeoczenia mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego bliscy powinni pomagać starszym osobom w zarządzaniu domowym budżetem. Skutkiem wczesnej demencji mogą być również problemy z dojazdem do dobrze znanego miejsca jak np. dom chorego. Osoby dotknięte chorobą Alzheimera czują się zdezorientowane nawet w miejscu, w którym znajdowały się wielokrotnie. Jeśli podczas jazdy samochodem widzimy u bliskiej nam osoby tego typu problemy, należy skonsultować się z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Awantura między zwolenniczkami Trzaskowskiego i Dudy przerodziła się w prawdziwą bójkę. W ruch poszedł różaniec
  3. Ciągłe zmęczenie i senność nie powinny być lekceważone. Mogą świadczyć o poważnej chorobie
  4. Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania
  5. Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świata
  6. Reprezentacja Polski rozegrała pierwszy mecz po pandemii. Prawdziwy pogrom, rywalki bez szans

Następny artykuł