Objawy COVID-19 mogą powodować zaczerwienienie oczu
unsplash_brut carniollus
Autor Aneta Młodawska - 26 Marca 2020

WHO podało nowy objaw COVID-19. Warto przyjrzeć się swoim oczom

Objawy choroby wywoływanej przez koronawirusa znane są nam z przekazów medialnych i częstych wypowiedzi specjalistów. Należą do nich gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Okazuje się jednak, że istnieje pewien nietypowy objaw COVID-19. Amerykańska pielęgniarka podzieliła się swoimi zdumiewającymi spostrzeżeniami na ten temat.

Objawy choroby COVID-19 to najczęściej katar, ból gardła, kaszel i gorączka. Większość przypadków choroby przebiega łagodnie, jednak z powodu koronawirusa na całym świecie zmarło już ponad 21 tys. osób. Łączna liczba zakażeń to ponad 480 tysięcy.

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje drogi oddechowe, a objawy choroby COVID-19 bardzo przypominają grypę lub przeziębienie. Niedawno brytyjscy eksperci ujawnili, że pacjenci uskarżający się na częściowy lub całkowity zanik węchu bądź smaku, również mogą być zakażeni koronawirusem. Nie są to jednak jedyne nietypowe objawy choroby. Okazuje się, kolejnym z nich może być przekrwienie oczu.

Naukowcy donoszą. Koronawirus mutował już kilkadziesiąt razyNaukowcy donoszą. Koronawirus mutował już kilkadziesiąt razyCzytaj dalej

Objawy COVID-19 mogą powodować zaczerwienienie oczu

Pielęgniarka Chelsey Earnest, która pracuje w domu opieki w Kirkland w stanie Waszyngton, podzieliła się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak podaje portal medonet.pl, kobieta zauważyła, że poza kaszlem i przyspieszonym oddechem, najczęściej występującym objawem choroby COVID-19 było zapalenie spojówek. Pielęgniarka wspomina, że u wszystkich chorych, z jakimi się zetknęła, infekcję zdradzał wygląd oczu.

– Mieliśmy pacjentów, u których czerwone oczy były jedynym objawem, jaki zauważyliśmy, a potem trafiali do szpitala i umierali – wyznaje pielęgniarka.

Amerykańska Akademia Okulistyki potwierdziła w swoim komunikacie, że ​​choroba COVID-19 może prowadzić do zapalenia spojówek. Dolegliwość sprawia, że oczy i okolice wokół nich stają się zaczerwienione. W związku z tym organizacja zaleca okulistom szczególną ostrożność podczas badania pacjentów. Podobną informację podało Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

– Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego. Do tej pory opisano jedynie przypadki zapalenia spojówek i obrzęku spojówki wywołane obecnością wirusa SARS-CoV-2. – czytamy w komunikacie PTO.

Światowa Organizacja Zdrowia w swoim lutowym raporcie również wymieniła zapalenie spojówek wśród objawów choroby COVID-19. Według danych WHO stan zapalny w obrębie oczu stwierdzono u 0,8 proc. pacjentów zakażonych koronawirusem. Jest to jednak jeden z najrzadziej występujących objawów uwzględnionych przez WHO. Do częściej pojawiających się symptomów należą m.in. gorączka, suchy kaszel, zmęczenie, odkrztuszanie plwociny, duszności, ból gardła, ból głowy, bóle mięśni i stawów, dreszcze, nudności, niedrożność nosa oraz biegunka.

Pojawienie się koronawirusa w domu opieki w Kirkland było dla Chelsey Earnest doświadczeniem, jakiego nie przeżyła w ciągu całej swojej kariery zawodowej. W wyniku infekcji zmarło tam bowiem 18 pacjentów.

Dzisiaj grzeje: 1. Liczba zarażonych w Polsce cały czas rośnie. Mimo to Krzysztof Jackowski twierdzi, że niebawem czeka nas przełom

2. Zakażony koronawirusem mężczyzna zdradził pierwsze objawy i rozwój choroby. Bardzo ważne słowa, trzeba wiedzieć

– To było jak strefa wojenna, kontrolowałam każdy pokój, każdego pacjenta. Jeśli w danym pokoju nie było żadnych pacjentów, zamykałam go i zaklejałam [drzwi] taśmą – wspomina pielęgniarka.

Jak tłumaczy The College of Optometrists, każda infekcja górnych dróg oddechowych może powodować wirusowe zapalenie spojówek. Niemniej jednak prawdopodobieństwo, że dolegliwość ta w przypadku COVID-19 wystąpi bez innych objawów, jest niezwykle małe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaczął wbijać igłę w skórkę od banana. Genialny trik, po sekundzie na nagraniu widać powalające efekty
  2. Pierwsza ofiara koronawirusa w rodzinie królewskiej. Nie żyje księżniczka Maria Teresa z dynastii Bourbon-Parma
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzy

Następny artykuł