Wczesne objawy niewydolności serca. Łatwo je przeoczyć

objawy niewydolności serca
unsplash.com/Robina Weermeijer
Autor Klaudia Gaicka11.10.2020

Objawy niewydolności serca są charakterystyczne. Według źródła aż milion Polaków cierpi na tę groźną dolegliwość. Choroba nie tylko znacznie obniża standard życia pacjentów, ale również może bezpośrednio zagrozić ich zdrowiu. Nieleczona może zakończyć się śmiercią. Eksperci apelują, aby w razie wystąpienia opisanych objawów zgłosić się do specjalisty.

Objawy niewydolności serca powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę, ponieważ na tę przypadłość cierpi ponad milion Polaków. W momencie, kiedy bagatelizujemy objawy choroba, może zagrozić naszemu życiu.

Odeszła zapomniana, była ogromną gwiazdą Polsatu. Zmagała się z bardzo ciężką chorobą, walczyła do końcaOdeszła zapomniana, była ogromną gwiazdą Polsatu. Zmagała się z bardzo ciężką chorobą, walczyła do końcaCzytaj dalej

Objawy niewydolności serca

Jak podaje serwis Radiozet.pl, Serce człowieka działa pompując krew. Dzieje się to podczas rozkurczów i kurczów komór organu. Jeżeli ten proces przebiega nieprawidłowo krew, zostaje częściowo w mięśniu sercowym. Taki stan nazywamy niewydolnością serca. Niewydolność możemy podzielić na skurczową i rozkurczową. Wraz z rosnącą niewydolnością serca pacjenta obniża się standard jego życia. W zaawansowanym stadium choroby może on mieć problem nawet z wykonywaniem podstawowych obowiązków domowych.

– Pacjenci nie chcą robić kłopotu sobie i innym, bywa, że wstydzą się swojej słabości i niemocy. W ten sposób dodatkowo sami wykluczają się z codziennego życia, zaczynają być niewidoczni dla otoczenia. Z tego względu niewydolność serca można określić mianem epidemii-widma. Pacjenci stają się niewidzialni: dla rodziny, społeczeństwa, nawet dla systemu – wyjaśnia Agnieszka Wołczenko dla Radiozet.pl.

Niewydolność skutkuje niedostatecznym dostarczeniem tlenu i substancji odżywczych do poszczególnych organów. Pacjenci z tym schorzeniem skarżą się przede wszystkim na: krótki oddech, uczucie znużenia, męczliwość, osłabienie organizmu i mięśni, spowolnienie aktywności, niższą tolerancję wysiłku, zawroty głowy, obrzęki, duszności, gromadzenie się płynu w brzuchu i jamach opłucnych, zwiększenie się masy ciała (powyżej 2 kg na tydzień), powiększanie się wątroby, brak apetytu, nudności, ból w prawym boku, wzdęcia, częstomocz, ból głowy, problemy z pamięcią kojarzeniem i koncentracją. Dodatkowo pacjenci bywają bardzo senni, szczególnie po posiłku.

Dzisiaj grzeje: 1.Wojciech Cejrowski wzywa Polaków do buntu. Jego wpis w sieci wywołał prawdziwą burzę
2.Już niedługo mieszkańcy bloków mogą przeżyć niemałe zaskoczenie. Budynki przejdą nietypową modernizację
3.Dramatyczna sytuacja w Warszawie. Pacjenci wywożeni za miasto, co się dzieje?

Prawdziwe przyczyny śmierci Marii Czubaszek są zupełnie inne. Ujawniono z czym naprawdę się zmagała, smutnePrawdziwe przyczyny śmierci Marii Czubaszek są zupełnie inne. Ujawniono z czym naprawdę się zmagała, smutneCzytaj dalej

– Zmęczenie po wejściu na schody, duszność lub nawet omdlenie podczas ciepłego prysznica, lub kąpieli pacjenci tłumaczą sobie zwykle gorszym samopoczuciem, przemęczeniem i stresem. Tymczasem są to pierwsze objawy niewydolności serca. W początkowym okresie choroby część chorych nie zgłasza się do lekarza lub nie decyduje się na podjęcie leczenia, co jest błędem, bo w takiej sytuacji choroba szybciej postępuje – tłumaczy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce Agnieszka Wołczenko.

Wracają godziny dla seniorów. Jest jednak poważna zmianaWracają godziny dla seniorów. Jest jednak poważna zmianaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, wydano pilne ostrzeżenie dla części kraju. Szczególnie zagrożony 1 region, lepiej nie wychodzić z domu
  2. Polska młodzież rozpoczęła dramatyczny protest. Przedstawili swoje żądania, chodzi o zdalne nauczanie
  3. Ludzi bez maseczek nazywa egoistami i socjopatami. Zrozpaczony lekarz apeluje do Polaków
  4. Najnowsze wieści w sprawie stanu zdrowia Doroty Gardias. Jak czuje się dziennikarka, która niedawno trafiła do szpitala?
  5. Eksperci alarmują. Pogoda może wpływać na skuteczność maseczek
  6. Inne niż wszyscy myśleli, cenne i piorunujące zastosowanie. Nie wyrzucaj obierek po ziemniakach

Następny artykuł