objawy niewydolności serca
unsplash.com/Robina Weermeijer
Autor Klaudia Gaicka - 26 Czerwca 2020

Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

Objawy niewydolności serca są charakterystyczne. Według źródła aż milion Polaków cierpi na tę groźną dolegliwość. Choroba nie tylko znacznie obniża standard życia pacjentów, ale również może bezpośrednio zagrozić ich zdrowiu. Nieleczona może zakończyć się śmiercią. Eksperci apelują, aby w razie wystąpienia opisanych objawów zgłosić się do specjalisty.

Objawy niewydolności serca powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę, ponieważ na tę przypadłość cierpi ponad milion Polaków. W momencie, kiedy bagatelizujemy objawy choroba, może zagrozić naszemu życiu.

Ciało 5-latki znalezione w śmieciach. Przerażające, kto ponosi za to odpowiedzialnośćCiało 5-latki znalezione w śmieciach. Przerażające, kto ponosi za to odpowiedzialnośćCzytaj dalej

Objawy niewydolności serca

Jak podaje serwis Radiozet.pl, Serce człowieka działa pompując krew. Dzieje się to podczas rozkurczów i kurczów komór organu. Jeżeli ten proces przebiega nieprawidłowo krew, zostaje częściowo w mięśniu sercowym. Taki stan nazywamy niewydolnością serca. Niewydolność możemy podzielić na skurczową i rozkurczową. Wraz z rosnącą niewydolnością serca pacjenta obniża się standard jego życia. W zaawansowanym stadium choroby może on mieć problem nawet z wykonywaniem podstawowych obowiązków domowych.

– Pacjenci nie chcą robić kłopotu sobie i innym, bywa, że wstydzą się swojej słabości i niemocy. W ten sposób dodatkowo sami wykluczają się z codziennego życia, zaczynają być niewidoczni dla otoczenia. Z tego względu niewydolność serca można określić mianem epidemii-widma. Pacjenci stają się niewidzialni: dla rodziny, społeczeństwa, nawet dla systemu – wyjaśnia Agnieszka Wołczenko dla Radiozet.pl.

Niewydolność skutkuje niedostatecznym dostarczeniem tlenu i substancji odżywczych do poszczególnych organów. Pacjenci z tym schorzeniem skarżą się przede wszystkim na: krótki oddech, uczucie znużenia, męczliwość, osłabienie organizmu i mięśni, spowolnienie aktywności, niższą tolerancję wysiłku, zawroty głowy, obrzęki, duszności, gromadzenie się płynu w brzuchu i jamach opłucnych, zwiększenie się masy ciała (powyżej 2 kg na tydzień), powiększanie się wątroby, brak apetytu, nudności, ból w prawym boku, wzdęcia, częstomocz, ból głowy, problemy z pamięcią kojarzeniem i koncentracją. Dodatkowo pacjenci bywają bardzo senni, szczególnie po posiłku.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"

2. Biedronka wzywa swoich klientów. Mogą odzyskać część pieniędzy z nienaliczonego rabatu, który im się należał

– Zmęczenie po wejściu na schody, duszność lub nawet omdlenie podczas ciepłego prysznica, lub kąpieli pacjenci tłumaczą sobie zwykle gorszym samopoczuciem, przemęczeniem i stresem. Tymczasem są to pierwsze objawy niewydolności serca. W początkowym okresie choroby część chorych nie zgłasza się do lekarza lub nie decyduje się na podjęcie leczenia, co jest błędem, bo w takiej sytuacji choroba szybciej postępuje – tłumaczy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce Agnieszka Wołczenko

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Pogrzeb Emila Karewicza. Padły słowa, których nikt nigdy się nie spodziewał, prezydent również skomentował
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wujek Adama Małysza nagle przekazał informacje o zdrowiu mistrza. Ważne słowa członka rodziny byłego skoczka

Następny artykuł