Objawy stłuszczenia wątroby widoczne na naszych dłoniach
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 26 Grudnia 2019

Objaw stłuszczenia wątroby, który widać na naszych dłoniach. Nie powinniśmy go lekceważyć

Objawy wielu chorób na pierwszy rzut oka mogą się wydawać kompletnie z nimi niepowiązane. Podobnie jest w przypadku stłuszczenia wątroby, które może wpływać na to, jak wyglądają nasze dłonie.

Objawy stłuszczenia wątroby najczęściej przybierają postać problemów dotyczących naszego układu pokarmowego. Niekiedy może również pojawić się ból po prawej stronie naszego brzucha, tuż pod żebrami. Jednak nie pochodzi on od samej wątroby, a otrzewnej, która pokrywa ten organ.

Wszystko dlatego, że wątroba sama z siebie nie posiada zakończeń nerwowych odpowiadających za odczuwanie ból, tak samo, jak w przypadku mózgu. Niestety lekarze coraz częściej diagnozują tę chorobę, która dawniej łączona była z nadużywaniem alkoholu. Teraz jej najczęstszą przyczyną jest zła dieta i brak aktywności fizycznej.

Tragedia tuż przed świętami. „Umarła po 10 dniach walki. Jej dzieci w wieku 7- i 2-lat spędzą święta bez mamy”Tragedia tuż przed świętami. „Umarła po 10 dniach walki. Jej dzieci w wieku 7- i 2-lat spędzą święta bez mamy”Czytaj dalej

Objawy stłuszczenia wątroby

Stłuszczenie wątroby pojawia się w momencie, gdy nadmiar tłuszczu zaczyna być odkładany właśnie w komórkach tego narządu. Doprowadza to do ich uszkodzenia, co z czasem może doprowadzić nawet do marskości wątroby oraz jej niewydolności.

Jednym z objawów stłuszczenia wątroby jest zmiana wyglądu naszych dłoni, które zaczynają być czerwone. Oczywiście może mieć na to wpływ również inne czynniki, takie jak niska temperatura, ale jeżeli je wyeliminujemy, a nasza skóra na dłoniach nie zmienia swojego zabarwienia, to znak, że z naszym zdrowiem nie jest najlepiej.

Jednak nie wystarczy to do postawienia odpowiedniej diagnozy, ponieważ do tego potrzebne są odpowiednie badania w postaci, chociażby analizy naszej krwi oraz USG. Jak podaje portal abczdrowie.pl, nawet 25% Polaków może borykać się ze stłuszczeniem wątroby, a u 15% z nich nie ma ono związku z nadużywaniem alkoholu.

Na szczęście wątroba jest narządem, który potrafi się sam regenerować i jeżeli tylko wyeliminujemy czynniki, które wpływają na jej uszkodzenia, to po pewnym czasie wszystko powinno wrócić do normy. Jednak im jesteśmy starsi, tym ten proces zachodzi wolniej. Dlatego też tak ważne jest, aby swoje leczenie rozpocząć, gdy uszkodzenia wątroby nie są jeszcze rozległe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legenda świata muzyki. Każdy zna jej piosenki, zmarła nagle
  2. Nikt nie zwrócił na to uwagi. Przyjaciółka Marty Kaczyńskiej zamieszana w największa aferę tego roku
  3. Mamy łzy w oczach. Ksiądz odmówił chrztu umierającego dziecka z jednego, podłego powodu
  4. Lekarze musieli amputować rękę. Wszystko przez zanieczyszczone sushi
  5. Najczęstszy błąd rodziców podczas Wigilii. 3-latka pilnie trafiła do szpitala na SOR
  6. Już nie ma wątpliwości. W nocy zapadła decyzja w sprawie Pawła Królikowskiego, ogromnie współczujemy rodzinie

Następny artykuł