Pierwsze objawy raka żołądka. Gdy się pojawią, nie ma czasu do stracenia

Objawy raka żołądka
pixabay.com/anhngoc1397
Autor Barbara Bujar27.12.2020

Objawy raka żołądka są mało charakterystyczne i często pojawiają się, gdy choroba jest już zaawansowana. W związku z tym bardzo trudno jest zdiagnozować ją na wczesnym etapie rozwoju. Każdego roku rak żołądka atakuje ponad 5 tysięcy Polaków. U wielu z nich rokowania nie są pomyślne.

Niespecyficzne objawy lub ich brak to główna przyczyna późnej diagnostyki raka żołądka, która często nie pozwala na podjęcie pomyślnego leczenia pacjenta. Jak podaje Medonet, nowotwór żołądka charakteryzuje się wyjątkowo złymi rokowaniami.

Objawy raka żołądka

Każdego roku w Polsce lekarze diagnozują ponad 5 tysięcy przypadków złośliwego nowotworu żołądka. Choć choroba znacznie częściej występuje u mężczyzn, w statystykach nie brakuje też kobiet. W związku z tym osoby obu płci powinny być czujne i bacznie obserwować kondycję swoich organizmów.

Rozpoznanie raka żołądka zazwyczaj odbywa się podczas gastroskopii, w której trakcie pobierany jest wycinek błony śluzowej. Do wykonania badania pacjenta powinny skłonić typowe objawy choroby. W związku z tym, że często występują one zbyt późno, specjaliści apelują, by Polacy korzystali z możliwości wykonywania badań profilaktycznych.

Rak żołądka w początkowym etapie rozwoju może przebiegać bezobjawowo. Z czasem w organizmie zaczną występować jednak pewne niepokojące objawy. Zalicza się do nich między innymi: niestrawności, utratę apetytu, utratę wagi, wzdęcia, nudności, wymioty oraz uczucie przewlekłego pieczenia w żołądku.

Osoby, które go miały, nie powinny szczepić się na COVID-19. Eksperci wskazali nowe przeciwwskazanieOsoby, które go miały, nie powinny szczepić się na COVID-19. Eksperci wskazali nowe przeciwwskazanieCzytaj dalej

Pacjentom zmagającym się z rakiem żołądka towarzyszyć mogą także bóle żołądka oraz brzucha. Z biegiem czasu w okolicach pępka może pojawić się również wyczuwalny guz. Wraz z rozwojem choroby pacjenci mogą czuć się też coraz bardziej osłabieni.

Do listy objawów typowych dla złośliwego nowotworu żołądku dopisać należy także bladość skóry i spojówek oraz coraz częściej pojawiającą się krew w stolcu. Choroba charakteryzuje się także częstym odbijaniem, któremu towarzyszy uczucie niesmaku w ustach.

Każdy z wymienionych wyżej objawów jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej. W przypadku raka żołądka, tak jak w przypadku każdej innej choroby nowotworowej, należy pamiętać o podstawowej zasadzie – wczesna diagnostyka zwiększa szanse na podjęcie skutecznego leczenia i szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Rak żołądka występuje u pacjentów pod kilkoma postaciami. Najbardziej znanym jest gruczolakorak. Rzadziej występują natomiast chłoniaki, rakowiaki, mięsaki oraz nowotwory drobnokomórkowe.

Według klasyfikacji Laurena nowotwór żołądka można podzielić także na dwie grupy: postać jelitową – częściej występującą u mężczyzn i charakteryzującą się lepszymi rokowaniami – oraz postać rozlaną – występującą u młodych kobiet i ludzi posiadających grupę krwi A, charakteryzującą się też gorszymi rokowaniami.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł