Objawy mogące świadczyć o nowotworze. Proste badania są kluczowe w diagnostyce

Objawy nowotworów
pixabay.com/Parentingupstream
Autor Barbara Bujar26.12.2020

Objawy nowotworów bardzo często nie są oczywiste i nie powodują niepokoju u pacjentów. Zdarza się też, że pojawiają się one dopiero w zaawansowanym stopniu rozwoju choroby, zmniejszając tym samym szanse na podjęcie skutecznego leczenia. W związku z tym tak ważne są badania profilaktyczne, dzięki którym możliwa jest szybka diagnoza nowotworu i powrót pacjenta do zdrowia.

Objawy chorób nowotworowych bardzo często są lekceważone. Wiele z nich przyjmuje bowiem tak łagodną formę, że łatwo jest wytłumaczyć ich obecność stresem, zmęczeniem luz zwyczajnym przeziębieniem. Niestety, czasem ból głowy, kaszel, czy spadek wagi mogą świadczyć o raku.

Objawy i wczesna diagnostyka chorób nowotworowych

Jak podaje Poradnik Zdrowie, każdy nowotwór charakteryzuje się szeregiem typowych objawów. Nie zawsze muszą one jednak wystąpić u pacjenta. Choć zdarza się tak, że choroba przez długi czas rozwija się bezobjawowo, warto wiedzieć, jakie są jej podstawowe symptomy.

W przypadku kobiet krwiste upławy, ból podczas oddawania moczu oraz dyskomfort odczuwalny w okolicach krzyża i podbrzusza mogą świadczyć o raku szyjki macicy. Podobne objawy mogą wystąpić także, gdy choroba zajmie trzon macicy.

Najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet jest jednak rak piersi. Można rozpoznać go po zmianie kształtu i barwy gruczołu piersiowego lub brodawki. Choroba charakteryzuje się także bezbolesnym guzkiem w okolicach piersi i wydzieliną z brodawki. Uwagę warto zwrócić także na raka jajnika, objawiającego się bólem w podbrzuszu, nieregularnym krwawieniem oraz powiększeniem brzucha.

Donieśli na sąsiadów, że łamią limity na Wigilię. Policjanci byli bardzo zaskoczeni, gdy dotarli na miejsceDonieśli na sąsiadów, że łamią limity na Wigilię. Policjanci byli bardzo zaskoczeni, gdy dotarli na miejsceCzytaj dalej

Typowo męską chorobą nowotworową jest natomiast rak prostaty. Do jego charakterystycznych objawów zalicza się bóle w miednicy, częstomocz, słaby i przerywany strumień moczu oraz bóle podczas mikcji.

Wśród nowotworów występujących u obu płci wyróżnić należy raka mózgu, do którego symptomów przypisuje się nudności, bóle głowy oraz niewyraźną mowę, i raka płuc, który znany jest z bólu w klatce piersiowej, suchego i długo utrzymującego się kaszlu oraz świszczącego oddechu.

Do pozostałych należą: rak żołądka (wymioty, utrata wagi, ciągłe uczuci sytości), rak jelita grubego i odbytnicy (utrata wagi, krew w stolcu), rak pęcherza moczowego (częste oddawanie moczu, krwiomocz), rak nerki (ból w plecach, wyczuwalny guz), białaczka (częste infekcje, anemia), chłoniak (powiększenie węzłów chłonnych) oraz czerniak (zniekształcenie brodawek).

Powyższe symptomy mogą sygnalizować o rozwoju choroby. Niestety, każda z nich może zachować się podobnie do raka trzustki i przez długi czas nie dawać żadnych objawów. W takim wypadku nowotwór może zostać zdiagnozowany tylko dzięki badaniom profilaktycznym.

W profilaktyce diagnozującej nowotwory wyróżnia się w szczególności badania USG piersi, na którym można zobaczyć nawet minimalne guzki, lub brzucha, które pozwala na dostrzeżenie zmian nowotworowych w nerkach, trzustce oraz wątrobie. Kobietom zaleca się także regularne wykonywanie cytologii oraz mammografii.

W przypadku mężczyzn specjaliści zachęcają do korzystania z badania per rectum. Można wykryć dzięki niemu raka prostaty oraz raka odbytu. W przypadku kolonoskopii natrafić można natomiast na raka jelita grubego, a w trakcie RTG klatki piersiowej – na raka płuc.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł