Drżenie rąk może być objawem wielu chorób. Niektóre z nich są naprawdę niebezpieczne

objawy drzenie rak
Fot. pixabay.com/ Free-Photos
Autor Klaudia Gaicka27.05.2020

Objawy niektórych chorób mogą być zupełnie nieoczywiste. Większość z nas nie zwraca uwagi na swoje dłonie, a powinna. Ich drżenie wraz z innymi objawami może sugerować kilka bardzo groźnych chorób.

Objawy dawane nam przez nasz organizm nigdy nie powinny być ignorowane. Zwłaszcza jeżeli skutkują silnym dyskomfortem lub nawet bólem. Drżenie rąk może wskazywać na kilka zaburzeń i chorób, a także być samodzielną jednostką chorobową. Bywają też czymś jak najbardziej normalnym, np. w sytuacji mocno stresowej. Drżenie rąk dzielimy na kilka rodzajów, w zależności od częstotliwości, natężenia i czasu, w jakim się nasila.

Wyróżniamy drżenie statyczne (występuje w czasie, gdy pacjent np. podnosi lub prostuje rękę), spoczynkowe (jak wskazuje nazwa, pojawia się w spoczynku), zamiarowe (przy wykonywaniu zamierzonego ruchu) oraz złożone (połączone z trzech wcześniej wymienionych przykładów). Drżenia są również dzielone ze względu na typ schorzenia, na który wskazują.

Rząd obniży wypłaty Polaków, aby ratować gospodarkę? Związkowcy oburzeniRząd obniży wypłaty Polaków, aby ratować gospodarkę? Związkowcy oburzeniCzytaj dalej

Na co mogą wskazywać drżące ręce?

Jak podaje serwis Poradnikzdrowie.pl, u osób zdrowych występuje najczęściej drżenie fizjologiczne. Zazwyczaj powoduje tak małe i niezauważalne ruchy, że nie zwracamy na nie uwagi. Dopiero w sytuacjach, kiedy zintensyfikują je sytuacje lub leki, mogą nas zaniepokoić. Do zmiennych wywołujących takie reakcje możemy zaliczyć wspomniany stres, lęk, zbyt dużą ilość kofeiny oraz zażywanie inhibitorów fosfodiesterazy lub kortykosteroidów.

Również po długotrwałym zażywaniu niektórych substancji chemicznych i leków występuje drżenie rąk, taki rodzaj zaburzenia nazywamy drżeniem polekowym. Jako najczęstsze przyczyny tego zjawiska, portal podaje zażywanie cyklosporyny, amiodaronu, haloperidolu, meklopramidu, litu, SSRI, tiorydazyny, walproionianu oraz kofeiny i kokainy.

Do chorób i schorzeń, których jednym z typowych objawów jest drżenie rąk, zaliczamy guza chromochłonnego, zatrucie metalami ciężkimi oraz encefalopatię anoksyczną, moczową lub wątrobową. Co więcej, drżenie rąk może występować przy nadczynności przytarczyc lub tarczycy.

W przypadku powyższych schorzeń pojawiają się dodatkowo inne objawy związane ze schorzeniem między innymi zmiany stanu świadomości, wytrzeszcz, tachykardia, czy zmniejszona tolerancja na gorąco.

Dzisiaj grzeje: 1. Koronawirus wykryty w przedszkolu. 15 osób wraz z rodzinami poddane kwarantannie

2. Zdjęcie wprawiło w osłupienie tysiące internautów. Chodzi o nastoletnią córkę Wiśniewskiego

Innym, mniej typowym zdarzeniem, w którym występuje drżenie rąk, jest odstawienie alkoholu przez najczęściej osobę uzależnioną. Następuje zwykle po 24 - 72 godzinach od ostatniej dawki spożytego alkoholu. Poza pobudzeniem i drobnofalistym drżeniem dłoni, pacjentowi może również zagrozić skok ciśnienia tętnicznego, przyśpieszenie tętna lub gorączka.

W przypadku zauważenia u siebie wzmożonego drżenia rąk, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, który pomoże w ustaleniu przyczyny powstałego objawu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Krzysztof Jackowski przekazał druzgocącą wiadomość. Nadchodzące lato ma być początkiem końca
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. ING Bank Śląski wydało ważne oświadczenie. Klienci powinni przygotować dodatkową gotówkę

Następny artykuł