Ból brzucha może być objawem groźnej choroby. Nie wolno go lekceważyć

Objawy bólu brzucha po lewej stronie
pixabay.com/derneuemann
Autor Barbara Bujar27.07.2020

Objawy chorób przybierają różne formy. Często pojawiają się w postaci bólu brzucha. Dolegliwość ta bardzo często zlokalizowana jest po lewej stronie i powoduje duży dyskomfort. Warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ może świadczy o poważnej chorobie. W niektórych przypadkach szybka konsultacja lekarska okazuje się niezbędna.

Ból brzucha przybiera różne formy. Może być pulsujący, skurczowy albo kłujący. Często pojawia się nagle i jest odczuwalny z lewej strony . Niestety, wiele osób bagatelizuje ten stan i nie konsultuje go z lekarzem. Konsekwecje takiego zachowania mogą być bardzo poważne. Poszczególne rodzaje bólu brzucha to często objawy niebezpiecznych schorzeń. Należą do nich między innymi zpalenie trzustki, wrzody żołądka albo powiększenie trzustki. Każde z nich charakteryzuje inny rodzaj bólu.

Dzieci pierwszego września wrócą do szkół? Wiemy kiedy zapadnie ostateczna decyzjaDzieci pierwszego września wrócą do szkół? Wiemy kiedy zapadnie ostateczna decyzjaCzytaj dalej

Ból po lewej stronie brzucha może być niebezpieczny. Jego poszczególne formy to objawy wielu chorób

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, ból brzucha nie zawsze odczuwalny jest w ten sam sposób. Kiedy pojawia się nagle w okolicy lewego podbrzeża i promieniuje aż do pleców, w organizmie najprawdopodobniej rozwinęło się ostre zapalenie trzustki. W takim przypadku pacjent może skarżyć się z jego powodu nawet przez kilka dni. Ból jest stały, pogłębia się podczas oddychania, a słabnie w trakcie siedzenia. Często towarzyszą mu także wymioty.

Ból, który również umiejscowiony jest przy lewym podbrzeżu lub w okolicy dołka podsercowego, najczęściej pojawia się po jedzeniu. Jak w poprzednim przypadku, dotyczy trzuski, tym razem zwiastuje jednak jej przewlekłe zapalenie i promienuje do barku i lewej łopatki. Chory może zaobserwować u siebie takie symptomy towarzyszące jak wzdęcia, wymioty i biegunka.

Problem pojawia się także, kiedy wskutek choroby lub infekcji doszło do powiększenia śledziony. Narząd uciska wtedy sąsiadujące z nim części organizmu i ból jest odczuwalny pod żebrami. Dolegliwość może świadczyć także o peknięciu śledziony lub powstaniu ropnia podprzeponowego. W ostatnim przypadku zazwyczaj występuje gorączka, której towarzyszą czkawka, jadłowstręt i problemy oddechowe.

Ból brzucha znany jest również z tego, że pulsuje. Kiedy takie uczucie pojawia się z lewej strony, nie ma ani chwili do stracenia. Najczęściej dochodzi wtedy do powstania tętniaka aorty brzusznej, który bez specjalistycznej pomocy może pęknąć. Taki stan zagraża nie tylko zdrowiu, ale także życiu pacjenta.

Konsultacji ze specjalistą wymagają także kurczowe bóle, które nasilają się po dotknięciu lewej strony brzucha. Portal podaje, że równocześnie pojawiają się wtedy takie symptomy jak nudności, gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia albo cienkie ołówkowe stolce. Wszystkie mogą sygnalizować o rozwoju zapalenia uchyłków jelita grubego.

Dolegliwości brzuszne mogą pojawiać się również na górze tej części ciała. Kiedy wraz z nimi występuje uczucie pełności, najpewniej świadczy to o wrzodach żołądka albo dwunastnicy. W przypadku zaobserwowania niestrawności, można mówić o zapaleniu błony śluzowej. Tej przypadłości mogą towarzyszyć także krwawienia, choć dzieje się to bardzo rzadko.

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Marian Czajkowski
2. Fatalne, nagłe doniesienia na antenie RMF. Badania przesiewowe potwierdziły najgorsze, od jutra do środy planują przebadać 1, 4 tys. osób
3. Obostrzenia wciąż obowiązują i grożą wysokimi karami. Wielu zapomniało, a surowy mandat czeka

Jak wiadomo, ból może być także skurczowy. Jeśli występuje u kobiety i jest zlokalizowany w lewym podbrzuszu, zazwyczaj sygnalizuje o zapaleniu przydatków. Charakteryzuje się tym, że jest rozlany, zmienia swoje natężenie i może promieniować do dolnej części pleców. Do wizyty u ginekologa powinny skłonić także symptomy, które pojawiją się równocześnie. Zalicza się do nich między innymi gorączkę, nudności, cuchnące upławy, a także ból podczas stosunku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Radwańska urodziła. Jest pierwsze zdjęcie, znamy płeć i imię maluszka
  2. Zabezpieczcie zapasy wody. Niedługo wyłączą ją w jednej z części Warszawy. Lepiej się przygotujcie.
  3. Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę";
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. Oświadczył się plastikowej lalce, niedługo będzie ślub. Wspólne zdjęcia wbijają w fotel

Następny artykuł