objawy zapalenia zatok skroniowych
fot. https://pixabay.com/ Peggy_Marco
Autor Klaudia Gaicka - 28 Sierpnia 2020

U 50% chorych może spowodować utratę wzroku w jednym oku. Znamy pierwsze objawy zapalenia tętnic skroniowych

Objawy zapalenie zatok skroniowych rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Niestety, jeżeli w jak najszybszym czasie lekarze nie wdrożą odpowiedniego leczenia, chory może nawet stracić wzrok. Warto znać objawy tej choroby i w razie ich wystąpienia od razu zgłosić się do lekarza.

Objawy zapalenia tętnic skroniowych łatwo pomylić ze wskazującymi na inne objawy. Niestety, taka pomyłka może być opłakana w skutkach. Inna kwestia, że wiele ze wskazanych symptomów łatwo przeoczyć, dlatego tak ważne, aby słuchać sygnałów, które wysyła nam nasz organizm.

Jak podaje portal Corozachoroba.pl, zapalenie przebiega w okolicy skroniowej średniej wielkości tętnic, zaopatrujących owłosioną część głowy. Inna nazwa tej jednostki chorobowej to olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic.

Rząd właśnie podjął nagłą decyzję. Chodzi o obowiązkowe szczepienie na COVIDRząd właśnie podjął nagłą decyzję. Chodzi o obowiązkowe szczepienie na COVIDCzytaj dalej

Objawy zapalenia tętnic skroniowych są wskazaniem do szybkiej diagnostyki. Niestety, jeżeli diagnoza nie zostanie postawiona dość szybko, chory może stracić wzrok

Choroba wywołuje przede wszystkim ból głowy i bolesność dotykową po jednej stronie głowy tuż nad małżowiną uszną, dokładnie tam, gdzie przebiega tętnica skroniowa. Oprócz bólu głowy pacjenci najczęściej skarżą się na: okresowe zaburzenia wzrokowe, (np. widzenie podwójne), nagłą utratę widzenia w jednym oku, tzw. chromanie żuchwy (czyli okresowy kurcz) oraz nadwrażliwość uciskową owłosionej skóry głowy.

Zdarza się (u około 25% chorych), że równocześnie w czasie zapalenia tętnic skroniowych pacjenci cierpią z powodu zapalenia wielomięśniowego (tj. polimialgii reumatycznej). To z kolei objawia się symetrycznym bólem i zesztywnieniem w stawach urowych oraz barkowych.

Wczesne postawienie diagnozy jest kluczowe dla zmniejszenia ryzyka utraty wzroku w związku z chorobą. Jej rozpoznanie nie jest bardzo trudne, najczęściej lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad i na jego podstawie zleca kierunkowe badania krwi, które rozwiewają wszelkie wątpliwości.

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic skroniowych bardzo szybko reaguje na podane leki, najczęściej są to duże dawki sterydów. Zdarzają się również przypadki, w których lekarz zaleca podanie sterydów dożylnie.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażające słowa lekarzy. Sytuacja chorych na raka jest tragiczna
2. Dopiero co weszli na polski rynek. Kosmiczne kolejki przed wejściem, sklep wprowadził limit osób

Jak wspominaliśmy, rokowania są bezpośrednio związane z czasem wdrożenia leczenia. Niestety w przypadku znacznego uszkodzenia wzroku całkowity powrót do zdrowia jest niezbyt prawdopodobny.

Choroba dotyka najczęściej osób po 50 roku życia. Jak podaje wspomniany portal, średni wiek zachorowania to 70 lat. Dodatkowo kobiety chorują na nią prawie dwukrotnie częściej niż mężczyźni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się, ścieki znów płyną do Wisły. Trzaskowski potwierdził
  2. Gwiazda "Harry'ego Pottera" padła ofiarą gwałtu w wieku 14 lat. Ujawniono porażające fakty, o których nikt nie wiedział
  3. U 50% chorych może spowodować utratę wzroku w jednym oku. Znamy pierwsze objawy zapalenia tętnic skroniowych
  4. Rząd właśnie podjął nagłą decyzję. Chodzi o obowiązkowe szczepienie na COVID
  5. Lekarz przerwał milczenie. Wyznał co się dzieje w Białoruskich szpitalach
  6. Odwołali wesele i przekazali jedzenie bezdomnym w schronisku. Dzień ślubu spędzili z potrzebującymi

Następny artykuł