objawy raka kości
fot. https://pixabay.com/ osteoclinic
Autor Klaudia Gaicka - 27 Sierpnia 2020

Pierwsze objawy raka kości. Bardzo łatwo je przeoczyć

Objawy nowotworu kości bywają bardzo mylące. Niestety im wcześniej uda nam się postawić diagnozę, tym większe mamy szanse na wyleczenie. W przypadku wymienienia opisywanych objawów koniecznie zgłoś się do lekarza.

Objawy wielu groźnych chorób mogą być dla nas nieoczywiste. Zdecydowanie warto wiedzieć, co powinno nas zaalarmować i wskazać potrzebę wizyty u lekarza.

Objawy raka kości nieco różnią się w zależności od jego rodzaju oraz zlokalizowania. Jak podaje portal Wprost.pl, rak kości najczęściej atakuje w formie przerzutów. Polega to na tym, że w momencie, kiedy inna zmiana nowotworowa jest już w zaawansowanym stadium, zaczyna atakować inne tkanki, w tym również kostną. Choć przerzuty są najczęstsze, musimy sobie zdawać sprawę, że pierwotny nowotwór kości również występuje i może się zdarzyć również u młodych ludzi, czy nawet u dzieci.

Ministerstwo zdrowia przekazało ważną wiadomość. Każdy powinien o niej pamiętaćMinisterstwo zdrowia przekazało ważną wiadomość. Każdy powinien o niej pamiętaćCzytaj dalej

Objawy raka kości bywają bardzo różne, warto znać ich listę

Jeżeli mowa o przerzutach w postaci raka kości to najczęściej są one konsekwencją raka piersi, prostaty, płuc, tarczycy, żołądka, pęcherza moczowego lub raka skóry. Im wcześniej uzyskamy prawidłową diagnozę i odpowiednie leczenie, tym mniejsze są szanse na przerzuty.

Nowotwory złośliwe kości to kostniakomięsak, chondrosarcoma, Mięsak Ewinga, złośliwa histiocytoma włóknista, włókniakomięsak (i inne mięsaki) oraz szpiczak mnogi. Nie wszystkie nowotwory kości są jednak złośliwe, istnieje szereg łagodnych zmian nowotworowych: kostniak, osteoid osteoma, osteochondroma, osteoblastoma, enchondroma, guz olbrzymiokomórkowy kości, tętniak torbieli kości oraz dysplazja włóknista kości.

Objawy raka kości, które występują zdecydowanie najczęściej to obrzęk w dotkniętym obszarze, głęboki, dokuczliwy i przewlekły ból kości, utrata kilogramów, łamliwe kości, guzki w miejscu nowotworu, osłabienie, gorączka, nocne poty i anemia.

Dzisiaj grzeje: 1. Jej stan jest krytyczny. Polityk zarażona koronawirusem

2. Czarny niedźwiedź zaatakował ją, gdy rozmawiała przez telefon. Pierwsza taka śmierć od 37 lat

Leczenie zmiany nowotworowej jest zależne od jej lokalizacji, rodzaju, stopnia jego agresywności i ewentualnego rozprzestrzenienia się na inne narządy. Do głównych metod leczenia należą przede wszystkim chemioterapia, radioterapia i operacje chirurgiczne. Operacje mają na celu wycięcie guza i tkanek, które go otaczają, jednak w skrajnych przypadkach eksperci mogą zadecydować nawet o amputacji kończyny. Wiele zależy od tego, kiedy zgłosimy się do specjalisty, nie zwlekajmy więc w przypadku, kiedy wystąpią u nas wskazane objawy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja Krzysztofa Jackowskiego. Jasnowidz przepowiada ogromne niebezpieczeństwo
  2. Krystyna Pawłowicz znalazła sobie niespodziewanego wroga. Weszła w przepychankę słowną z Marcinem Gortatem
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. Nagłe zachcianki na 4 produkty są ostrzeżeniem wysyłanym przez organizm. Co mówi nasze ciało?
  5. Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyć
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł