objawy nowotworów u dzieci
fot. https://unsplash.com/ Jelleke Vanooteghem
Autor Natalia Niewczas - 27 Sierpnia 2020

Objawy nowotworu u dzieci. Każdy rodzic powinien je znać

Objawy nowotworu u dzieci to coś, o czym większość rodziców nie chce nawet myśleć. Choć wizja poważnej choroby onkologicznej często napawa lękiem, to właśnie znajomość zwiastujących ją symptomów, połączona z szybką reakcją na ich wystąpienie, może przesądzić o rokowaniach pacjenta.

Objawy chorób onkologicznych zwykle nie są charakterystyczne ani w przypadku osób dorosłych, ani dzieci. U najmłodszych, ze względu na bariery komunikacyjne, problem bywa jednak nieco bardziej skomplikowany. Najmłodsi nie są w stanie opowiedzieć o swoich dolegliwościach, co zobowiązuje rodzica do zachowania wzmożonej czujności. Często to właśnie wrażliwość na zachodzące w zachowaniu pociechy zmiany pozwala zawczasu wykryć niebezpieczeństwo.

Nowe rozporządzenia dla wiernych. Obostrzenia dotknęły też księżyNowe rozporządzenia dla wiernych. Obostrzenia dotknęły też księżyCzytaj dalej

Pierwsze objawy nowotworu u dzieci

W przypadku dzieci potencjalny objaw nowotworu stanowi przede wszystkim zmiana zachowania, którą z pewnością od razu rozpozna każdy kochający rodzic. Jeżeli z reguły radosny i energiczny maluch nagle bez wyraźnego powodu staje się ospały i niechętny do zabawy, warto na wszelki wypadek zasięgnąć fachowej opinii lekarskiej.

Jak podaje portal twojezdrowie.rmf24.pl, o poważnym stanie zdrowia pociechy może świadczyć również szereg dokuczliwych dolegliwości takich jak utrzymująca się gorączka, nawracające wymioty czy niedający się przepędzić kaszel. Równie niepokojące jest długotrwałe powiększenie węzłów chłonnych.

Zmiany dostrzegalne gołym okiem również powinny wzbudzać czujność rodzica, szczególnie jeżeli występują na ciele pod postacią niewielkich narośli. Inny niepokojący objaw stanowią zaburzenia równowagi (potykanie się, upadki) występujące częściej, niż zazwyczaj.

Dzisiaj grzeje: 1. Nagłe zachcianki na 4 produkty są ostrzeżeniem wysyłanym przez organizm. Co mówi nasze ciało?

2. Prezydent właśnie podpisał ustawę. Nowy podatek wejdzie w styczniu 2021

Każdego roku w Polsce u dzieci rozpoznaje się ok. 1200 nowotworów, z czego zdecydowaną większość stanowią chłoniaki, białaczki i nowotwory układu nerwowego. Choć statystyka może przerażać, szacuje się, że pełnię zdrowia odzyskuje ok. 70% dziecięcych pacjentów onkologicznych. Warto pamiętać, że rozpoznanie choroby we wczesnym stadium daje największe szanse na wyleczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fatalne wieści dla wielu osób. Za chwilę staną się faktem. Ukraina zamyka granice
  2. Hipokryzja Magdaleny Ogórek? Przedstawiamy nagranie, na którym zaprzecza sama sobie
  3. Porażające wieści o zdrowiu papieża, współpracownik ujawnia fakty. Duchowny podjął także kluczową decyzję
  4. Tomasz Karolak oburzony, wyrzucono go ze sklepu z prostego powodu. Aktor stwierdził, że to on powinien wezwać policję
  5. Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyć
  6. Rodzice się ucieszą. Rząd przewiduje kolejne wsparcie dla rodzin

Następny artykuł