Objawy chorób widoczne na języku. Zaskakujące, jak wiele można z niego wyczytać

Objawy chorób widoczne na języku
unsplash.com/Hayes Potter
Autor Barbara Bujar27.11.2020

Charakterystyczne zmiany na języku mogą być objawem choroby. Do schorzeń, których pierwsze symptomy można zauważyć w jamie ustnej należą między innymi angina, szkarlatyna, a także nowotwór. Lista jest jednak dużo bardziej obszerna. W każdym przypadku język zmienia kolor lub pojawia się na nim specyficzny nalot.

Dzięki obserwacji języka można zauważyć pierwsze objawy choroby i dużo szybciej zgłosić się do lekarza. Wiele schorzeń sygnalizujących o sobie za pomocą zmian w jamie ustnej wymaga bowiem konsultacji ze specjalistą i podjęcia leczenia. Istnieje przynajmniej dziesięć takich przypadków.

Od jutra ważna zmiana w obostrzeniach. Lekarze łapią się za głowy, wielu Polaków odetchnie jednak z ulgąOd jutra ważna zmiana w obostrzeniach. Lekarze łapią się za głowy, wielu Polaków odetchnie jednak z ulgąCzytaj dalej

Objawy widoczne na języku. O jakiej chorobie świadczą?

Jak podaje Medonet, z języka można wyczytać przynajmniej dziesięć chorób. Jedną z nich jest szkarlatyna, której objawy z czasem się zmieniają – w ciągu pierwszych 4-5 dni na języku widoczny jest biały nalot, później mięsień zmienia kolor na malinowy, a brodawki są coraz bardziej widoczne. Choroba najczęściej występuje u dzieci między 3. a 8. rokiem życia. Może pojawiać się jednak u osób starszych.

Na liście schorzeń objawiających się w jamie ustnej znalazła się także anemia – choroba spowodowana zaburzeniami krwi. W jej przypadku na skutek niedoboru hemoglobiny język traci wyrazisty kolor i staje się coraz bledszy. Wprost przeciwnie dzieje się w przypadku choroby Kawasakiego – wtedy język jest zaczerwieniony, a jego barwa przypomina truskawkę. Na powierzchni widoczny jest także przerost brodawek.

Mówiąc o chorobach widocznych na języku, nie można pominąć anginy. Schorzenie objawia się charakterystycznym białym nalotem na języku, który można zauważyć również na migdałkach. W jamie ustnej i gardle bardzo szybko pojawia się uporczywy ból. Konsultacja ze specjalistą powinna więc nastąpić jak najszybciej.

Język może stać się także lśniący i gładki. Pacjenci z reguły mają wtedy wrażenie, że nie widzą na nim brodawek lub dostrzegają jedynie ich niewielką część. Taki symptom najprawdopodobniej świadczy o niedoborze witaminy B12, której pierwszym objawem jest zapalenie języka. W tym przypadku bardzo często pojawia się też owrzodzenie ust.

Charakterystyczny biały kolor – jak w przypadku anginy – może pojawić się także wskutek innych schorzeń. Pierwszym z nich jest leukoplakia włochata. Choroba ma duży związek z zaburzeniami układu odpornościowego. Powoduje, że na języku powstają białe plamy przypominające krótkie włoski. Drugim schorzeniem jest grzybica jamy ustnej. Kiedy zaatakuje organizm pacjenta, oprócz białego nalotu objawia się również nieprzyjemnym zapachem z ust.

Niestety, zmiany w jamie ustnej mogą świadczyć także o dużo poważniejszych chorobach. Kiedy na języku pojawia się charakterystyczna plama, która przez długi czas nie chce się goić, a dodatkowo towarzyszą jej krwawienia, pacjent jak najszybciej powinien skonsultować się z lekarzem. Takie symptomy często świadczą o raku języka, na którego powstanie najbardziej narażeni są palacze.

W jamie ustnej, w tym na języku, czasem pojawiają się także delikatne zgrubienia. Powstają na skutek powiększenia naczyń włosowatych i rozwoju naczyniaka języka. Jeśli mięsień całkowicie zmieni jednak swój wygląd, a jego rozmiary będą wydawać się nienaturalne, lekarz powinien to zobaczyć. Powiększony język może świadczyć o akromegalii wywoływanej nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Wydawało się, że 13-latek łagodnie przechorował COVID-19. Koszmar zaczął się 2 tygodnie późniejWydawało się, że 13-latek łagodnie przechorował COVID-19. Koszmar zaczął się 2 tygodnie późniejCzytaj dalej

W każdym z wymienionych przypadków pacjent powinien skonsultować się ze specjalistą. Warto pamiętać, że czasem niewielkie objawy, nawet te pojawiające się na języku, mogą sygnalizować o rozwoju poważnej choroby. Szybsza diagnoza zawsze zwiększa szanse na pomyślny przebieg leczenia.

Rada Ministrów wydała nowe rozporządzenie. Dotyczy świąt Bożego Narodzenia, wielu Polaków się wścieknieRada Ministrów wydała nowe rozporządzenie. Dotyczy świąt Bożego Narodzenia, wielu Polaków się wścieknieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

Następny artykuł