Na swoją diagnozę czekała ponad dekadę. Objawy były książkowe

objawy stwardnienia rozsianego
Fot. pixabay.com/ StockSnap
Autor Klaudia Gaicka17.10.2020

Objawy stwardnienia rozsianego mogą przyjmować różną formę, jednak niektóre dolegliwości są typowe dla tej konkretnej choroby. Niestety nawet w takim wypadku na diagnozę można czekać niekiedy i ponad 10 lat.

Objawy wielu różnych schorzeń mogą wyglądać bardzo podobnie. Lekarzom zdarza się mylić nie tylko przy pierwszej diagnozie. Czasem niestety potrzebne są długie lata, aby prawidłowo rozpoznać, co dokucza pacjentowi. Na stwardnienie rozsiane choruje aż blisko 45 tys. Polaków, co czyni tę chorobę jedną z najczęściej występujących chorób na podłożu neurologicznym.

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski aktor, niedługo miał zagrać w nowym filmieMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski aktor, niedługo miał zagrać w nowym filmieCzytaj dalej

Objawy były książkowe

O szczegółowym przebiegu historii choroby Bogumiły dowiadujemy się z portalu Onet.pl. Bogumiła opowiada, że z początku bolała ją lewa strona głowy. Już po trzech dniach miała ją sparaliżowaną i zaczęła mieć zaburzenia widzenia. W połowie widoku pojawiła się czerwona kreska. Lekarz pierwszego kontaktu skierował ją do laryngologa, sądząc, że ma półpaśca.

- Tak się składa, że "modny" był wtedy w naszych okolicach ten półpasiec. I skierował mnie do laryngologa, który stwierdził, że nic się nie dzieje i to jednak nie półpasiec. Trafiłam potem do neurologa, który zawyrokował, że musiałam siedzieć gdzieś w przeciągu i mnie przewiało – opowiada Bogumiła.

Kobieta była również badana przez okulistę. Niestety i on niczego sensownego się u niej nie dopatrzył. Jak podaje portal, zaburzenia, które dręczyły Bogumiłę, są książkowymi objawami stwardnienia rozsianego. 3 lata później, kobieta zdrętwiała od pasa w dół, i tym razem postawiona diagnoza była błędna. W tym samym roku Bogumiła usłyszała jeszcze jedną nieprawidłową diagnozę, kiedy bardzo bolała ją noga. Dodatkowo otrzymała również serię zastrzyków. Później było już tylko gorzej.

- Podczas maratonu po lekarzach trafiłam do jednego neurologa. Mąż pomagał mi wtedy wejść do gabinetu, bo takie miałam problemy z nogami. Otwieramy drzwi, a lekarz zza biurka i zza komputera pyta się „kto tu jest pacjentem". Mówię, że ja, a on od razu „to pan wychodzi". Mąż spytał się, czy może chociaż mnie na krzesełku posadzić... – wspomina Bogumiła.
Lekarz kazał kobiecie przejść na kozetkę, nic go nie obchodziło to, że nie mogła chodzić. Nawet nie podał jej ręki, żeby ją wesprzeć. Również wyjść z gabinetu kobieta musiała, prawie się czołgając. Mąż od razu podbiegł jej pomóc, jak tylko to zobaczył. Kobieta trafiła w końcu do dobrego lekarza.

- Starsza pani doktor zbadała mnie i od razu kazała zrobić rezonans magnetyczny głowy oraz odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Dała skierowanie na NFZ, kilka razy powtórzyła, że to pilne. – opowiada.

Dzisiaj grzeje: 1.Rodzina nie wierzyła, że zmarł na COVID-19. Włamała się do kostnicy i wykradła ciało bliskiego
2.Zadziwiający pomysł wojska. Żołnierze użyją gogli AR do sterowania psami
3.Pojawia się przy udarze mózgu. Jeśli ją zauważymy, liczy się każda minuta, trzeba działać szybko

Prof. Pyrć ostrzega. Prof. Pyrć ostrzega. "Jeżeli nic nie zrobimy, to czeka nas lockdown"Czytaj dalej

Niestety pierwsze terminy na rezonans na NFZ były na za 8 miesięcy. Małżeństwo zdecydowało się wydać na to badanie ostatnie zaoszczędzone pieniądze. Okazało się, że to Stwardnienie Rozsiane. Lekarka z Wejherowa była w szoku, że żaden z lekarzy tego nie podejrzewał, jej zdaniem objawy Bogumiły były książkowe.

Niepokojące odkrycie. Naukowcy ostrzegają, kiedy należy zachować szczególną ostrożnośćNiepokojące odkrycie. Naukowcy ostrzegają, kiedy należy zachować szczególną ostrożnośćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal z udziałem Martyniuków. Próbowali ich pogodzić na wizji, wyszło tylko gorzej. Syn Zenka Martyniuka nadal chce wyjechać do słonecznej Hiszpanii
  2. Emerytura stażowa z haczykiem nie do przełknięcia. Tysiące Polaków dostałoby tylko 1560 zł
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Oszałamiający występ w programie "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Jurorzy zauroczeni wcieleniem faworyta programu

Następny artykuł