żelazo: objawy niedoboru
Fot. pixabay.com/ PublicDomainPictures
Autor Klaudia Gaicka - 28 Czerwca 2020

Niedobór żelaza w organizmie jest bardzo niebezpieczny. Jakie są jego objawy?

Objawy niedoboru żelaza wpływają negatywnie na cały organizm. Zdecydowanie Warto je znać i działać. Okazuje się bowiem że pierwiastek wpływa nie tylko na nasze siły witalne, ale i na stan poszczególnych organów wewnętrznych oraz nasz wygląd.

Objawy niedoboru w niektórych minerałów i witamin odbijają się niekorzystnie na całym organizmie. Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem, ponieważ uczestniczy wielu procesach różnych organów. Deficyt żelaza u wielu pacjentów wywołuje niedokrwistość, czyli anemię.

Mężczyzna pobił dwóch nastolatków. Zwrócili rowerzyście uwagę na niebezpieczną jazdęMężczyzna pobił dwóch nastolatków. Zwrócili rowerzyście uwagę na niebezpieczną jazdęCzytaj dalej

Objawy niedoboboru żelaza mogą być bardzo niebezpieczne dla całego organizmu. Warto wiedzieć, jak to wygląda

Jak podaje portal Radiozet.pl, objawy niedoboru żelaza zależą od stopnia zaawansowania deficytu. Początkowo łatwo możemy je przeoczyć. Pacjentowi, któremu brakuje tego pierwiastka, najczęściej brakuje energii i sił witalnych. Jest przewlekle zmęczony, a jego skóra i błony śluzowe są bledsze, niż u zdrowego człowieka. Dodatkowo włosy i paznokcie pacjenta łatwiej się łamią, a jego skóra jest niedostatecznie nawilżona.

Innymi objawami niedokrwistości i niedoboru żelaza są między innymi: wzmożona męczliwość i ogólne uczucie osłabienia, zawroty i bóle głowy, osłabienie koncentracji, słabsza odporność, kołatanie serca oraz duszności.

Żelazo dostępny jest w pokarmie, a wchłanianie w jelitach. W dalszych etapach podróżuje przez organizm wraz z krwinkami. Z tego powodu za główną przyczynę niedoboru pierwiastka, uważa się nieodpowiednią, ubogą dietę. Do innych znanych przyczyn deficytu należą: nieodpowiednie wchłanianie pierwiastka przez organizm, zwiększone zapotrzebowanie na przykład w czasie ciąży, niestosowanie się do zaleceń po wielokrotnym pobieraniu krwi oraz krwawienia. Te ostatnie mogą występować zarówno z przewodu pokarmowego, jak i z dróg rodnych, moczowych, czy nerek lub nawet układu oddechowego. Zdarza się również że pacjent z niedoborem krwawi po zabiegach chirurgicznych, w wyniku urazów.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Lidl zamknie czasowo część swoich sklepów na terenie całej Polski. Sieć poinformowała na jak długo

O sposobie leczenia najczęściej decyduje lekarz. W zależności od poziomu zaawansowania schorzenia może on wybrać jedynie stosowanie odpowiedniej diety lub suplementację żelaza. Jeżeli podejrzewasz u siebie bardzo początkowe stadium deficytu żelaza, możesz spróbować samemu temu zaradzić. W twojej diecie nie powinno zabraknąć surówek ze świeżych owoców, mięsa, natki pietruszki, żółtek z jaj, ryb, warzyw strączkowych oraz orzechów.

Jednak w przypadku zaawansowanych objawów koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Symptomy, które daje deficyt żelaza, są bardzo poważne i niekoniecznie muszą oznaczać anemię.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Nie żyje znany, nagradzany polski dziennikarz. Zabrała go poważna choroba, tragiczne doniesienia
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Media podały tragiczne wiadomości. Nie żyje prawdziwa legenda, był idolem dla pokoleń, zatrważające informacje

Następny artykuł