Objawy zapalenia wątroby
pixabay.com/RobinHiggins
Autor Barbara Bujar - 29 Sierpnia 2020

Metaliczny posmak w ustach i nieświeży oddech nie zawsze są skutkiem złej higieny. Ważny narząd wysyła alarmujące sygnały

Objawy chorób nie zawsze są dla nas oczywiste i nie stanowią powodów do niepokoju. Niestety, wiele z nich może świadczyć o uszkodzeniu ważnego narządu, a to wymaga konsultacji lekarskiej. Wiedza na temat poszczególnych symptomów jest bardzo ważna i często może zapobiec poważnej chorobie lub pomóc w jej wczesnym rozpoznaniu. W przypadku zapaleniu wątroby jest podobnie. O wystąpieniu dolegliwości świadczy nie tylko ból brzucha, ale także szereg innych, nietypowych objawów.

Wątroba pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Odpowiada między innymi za syntetyzowanie witamin, oczyszczanie i filtrowanie krwi, eliminację toksyn oraz regulację poziomu tłuszczów i aminokwasów. Jej działanie jest więc szerokie, a przy tym nieocenione. Każde uszkodzenie narządu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, które wpłyną na funkcjonowanie całego organizmu. Jedną z częściej występujących chorób wątroby jest jej zapalenie. Aby uniknąć płynących niego skutków, warto dobrze znać jego objawy. Taka wiedza z pewnością ułatwi rozpoznanie dolegliwości i szybkie podjęcie leczenia.

Jak podaje portal krokdozdrowia.pl, zapalenie wątroby występuje wskutek infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Czasem może wynikać także ze złego odżywiania. Do tego czynnika zalicza się spożywanie między innymi nadmiaru tłuszczów, przetworzonej żywności i alkoholu. Dobra informacja jest taka, że zapalenie wątroby można skutecznie wyleczyć. Ważna jest przy tym jednak konsultacja lekarska spowodowana rozpoznaniem objawów. Nie wszystkie są charakterystyczne.

Nastolatki zignorowały czerwoną flagę. Nie mogły wrócić na brzegNastolatki zignorowały czerwoną flagę. Nie mogły wrócić na brzegCzytaj dalej

Objawy zapalenia wątroby. Nie wolno ich lekceważyć

Początkowe objawy zapalenia wątroby często mylone są z tymi, które odczuwamy podczas grypy. Zmęczenie, gorączka albo bóle mięśni mogą świadczyć jednak o czymś bardziej poważnym. Pacjenci zazwyczaj niepokoją się po upływie czasu. Dolegliwości, które przy grypie powinny znikać, przy zapaleniu wątroby jedynie się pogłębiają. Po takiej obserwacji niezbędna jest pilna konsultacja lekarska.

Problemy z wątrobą najczęściej kojarzą się z bólem brzucha. Nie ma w tym nic nieprawidłowego. Podczas zapalenia narządu często występuje dyskomfort, który odczuwany jest pod żebrami. Uczuciu towarzyszy także wzmożona senność i zmęczenie. W większości przypadków można zauważyć także, że na brzuchu pojawił się obrzęk. W takiej sytuacji zazwyczaj pojawia się silny ból, który występuje po posiłku.

Oprócz bólu uwagę powinna przyciągnąć również zmiana koloru skóry. Gdy powierzchnia ciała przyjmuje nienaturalną żółtą barwę, istnieje ryzyko, że w organizmie rozwinęła się żółtaczka. Następstwem choroby jest właśnie zapalenie wątroby. Dodatkowo o uszkodzeniu narządu świadczyć mogą problemy jelitowe, takie jak zmiana koloru stolca.

Dzisiaj grzeje: 1. Światło dziennie ujrzał poufny raport dotyczący koronawirusa. Fatalne informacje
2. Morawiecki o nowym podatku: opłata dla naszego zdrowia

Jednym z mniej znanych objawów zapalenia wątroby jest z pewnością ten, który pojawia się w ustach. Uczucie metalicznego smaku, który na długo pozostaje na podniebieniu, nigdy nie jest dobrym objawem i stanowi powód do wizyty u lekarza. Specjalista powinien także sprawdzić stan wątroby, kiedy z ust pacjenta wydobywa się nieprzyjemny zapach, oddech jest nieświeży, a usta stały się suche.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapadła ważna decyzja, Kościół wprowadza zmiany. Wierni będą musieli się przyzwyczaić
  2. Danuta Holecka chciałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej ukochane dziecko wołało o pomoc
  3. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Zagrożenie dla zdrowia i życia
  4. Koronawirus w szpitalu. Natychmiast wstrzymano przyjęcia pacjentów
  5. Druga fala koronawirusa i kolejny lockdown? Szef Kancelarii Premiera wyjaśnił, jakie plany ma rząd
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł