Pierwsze objawy raka jelita grubego. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich lekceważyć

objawy raka jelita grubego
unsplash National Cancer Institute
Autor Klaudia Gaicka28.11.2020

Dla wielu pacjentów te objawy mogą wydawać się niegroźne, warto jednak zachować ostrożność. Nowotwór jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni, i drugim, na który chorują kobiety. Co więcej, jest także przyczyną 660 tys. zgonów rocznie.

Dzięki znajomości najczęstszych objawów raka jelita grubego możliwe jest wykrycie guza we wczesnym etapie zaawansowania. Wczesna wykrywalność nowotworów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia.

Chorzy, u których rak został wykryty we wczesnym stadium, mają znacznie lepsze rokowania i szansę na szybsze wdrożenie terapii. Warto jednak pamiętać, że pierwsze objawy nowotworu jelita grubego są często niespecyficzne, przez co mogą sugerować bardziej błahe dolegliwości.

7-latek odczuwał silny ból. W jego przełyku lekarze znaleźli dziwny przedmiot7-latek odczuwał silny ból. W jego przełyku lekarze znaleźli dziwny przedmiotCzytaj dalej

Dla wielu pacjentów te objawy mogą wydawać się niegroźne, warto jednak zachować ostrożność

Nowotwór jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni, i drugim, na który chorują kobiety. Co więcej, jest także przyczyną 660 tys. zgonów rocznie na całym świecie.

Chociaż większość przypadków choroby rozpoznawana jest u pacjentów powyżej 50 roku życia, coraz częściej zdarza się, że zapadają na nią osoby młode. W naszym kraju każdego roku ponad 23 tys. osób dowiaduje się o chorobie, z czego ponad 13 tys.umiera.

Jak podaje portal medonet.pl, nowotwór rozwija się zazwyczaj na skutek mimowolnego rozrostu komórek w okolicy określonej części jelita grubego, np. w obrębie kątnicy lub odbytnicy i zstępnicy. Jednak najczęściej występującym jest tzw. gruczolakorak jelita grubego.

Chociaż we wczesnym stadium rak jelita grubego może nie dawać żadnych objawów, ekspertom ze źródła udało się stworzyć listę symptomów, które powinny nas zaalarmować.

Dzisiaj grzeje:
1.Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2.Policja w mieszkaniu księdza znalazła kobietę. Więził ją przez 12 lat, druzgocące, w jakich warunkach żyła
3.Nowy zakaz obowiązuje od dziś. Maseczki są obowiązkowe w nowych miejscach, nikt nie miał pojęcia
4.3 razy chciała dostać się do lekarza, za każdym przekładano wizytę. Podczas teleporady usłyszała, że zostało jej 6 miesięcy życia

Kobieta zmarła 2 tygodnie przed ślubem. Wybranek wkrótce znalazł na jej telefonie zdjęcie, które sprawiło, że zalał się łzamiKobieta zmarła 2 tygodnie przed ślubem. Wybranek wkrótce znalazł na jej telefonie zdjęcie, które sprawiło, że zalał się łzamiCzytaj dalej

Znalazły się na niej: bóle brzucha, krew w stolcu (świeża lub czarna), krwawienie z odbytu, zmiana rytmu wypróżnień, uczucie osłabienia, utrudnienia w oddawaniu stolca (np. silne zaparcia), niedrożność, anemia, utrata kilogramów, uczucie przepełnienia odbytu, bolesne parcia lub guz w jamie brzusznej.

Warto wiedzieć, że istnieje wiele badań, które pomagają specjalistom szybko i sprawnie zweryfikować obecność zmian nowotworowych w tym obszarze. W zależności od stanu pacjenta i podejrzeń lekarz zaleca jedno lub kilka z dostępnych badań diagnostycznych.

Wśród nich najpopularniejsze to: kolanoskopia, oznaczenie markeru nowotworowego CEA, kolografia TK, badanie wykrywające utajnioną krew w kale, badanie przez odbytnicze (per rectum), czy wlew kontrastowy do jelita grubego.

Eksperci ostrzegają przed śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci. Każdy rodzic powinien o nim widziećEksperci ostrzegają przed śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci. Każdy rodzic powinien o nim widziećCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Prawdziwa bomba, nowa tania linia wchodzi do Polski. Zdeklasowała Ryanaira i WizzAira jedną rzeczą
  2. Nie wiesz w co grać? Przedstawiamy top 10 gier na PC z 2020 roku
  3. Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
  4. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  5. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  6. Dlaczego koty uciekają z domu? Wszystko, co należy wiedzieć, zanim mruczek zniknie bez śladu
  7. Widzieliśmy go w ”Ranczo”, ”Miodowych latach”, ”M jak miłość” i wielu innych. Aktor nie żyje, wczoraj odbył się jego pogrzeb

Następny artykuł