Typowe objawy raka kości. Nigdy nie wolno ich bagatelizować

Objawy raka kości
unsplash.com/Cara Shelton
Autor Barbara Bujar28.11.2020

Diagnostyka raka kości polega w głównej mierze na obserwacji objawów. W medycynie wciąż nie ma bowiem badania, które mogłoby jednoznacznie potwierdzić chorobę. Rozpoznanie takich dolegliwości jak ciągłe złamania, nienaturalne zgrubienia bądź uciążliwy ból kości zwiększa więc szanse na szybkie podjęcie leczenia.

Wiedza na temat objawów poszczególnych chorób jest niezwykle istotna. Szczególnie bardzo przydaje się osobom, u których rozwija się rak kości. Choroba należy do grupy wyjątkowo rzadkich i złośliwych nowotworów, na które nie ma stuprocentowo skutecznego leku.

Nie ma także badania, które mogłoby jednoznacznie potwierdzić rozwój raka kości w organizmie. Warto więc znać jego charakterystyczne objawy, by w razie potrzeby móc jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Podczas porodu przeżyła prawdziwą traumę. Zachowanie położnej nie mieści się w głowiePodczas porodu przeżyła prawdziwą traumę. Zachowanie położnej nie mieści się w głowieCzytaj dalej

Objawy raka kości. Nie można ich lekceważyć

Jak podaje WP abc Zdrowie, to rozpoznanie typowych objawów pełni podstawę diagnostyki raka kości. Za jeden z takich symptomów uznaje się ból, który pojawia się w miejscu zaatakowanym przez komórki nowotworowe. Na początku uczucie dyskomfortu w kościach pojawia się i znika, z biegiem czasu dolegliwości jednak się nasilają, a ból zostaje z pacjentem na stałe.

Warto także zwrócić uwagę na brak skuteczności tabletek przeciwbólowych. W przypadku raka kości preparaty farmakologiczne dostępne w aptekach okazują się za słabe. Ból towarzyszy pacjentowi zarówno w dzień, jak i w nocy. Czasem jest nie do wytrzymania.

Objawem raka kości, który występuje równie często, są zgrubienia w okolicach stawów. Pacjent może wyczuć je w miejscu, w którym rozwinął się nowotwór. Choroba może doprowadzić także do powstania guzków albo opuchlizny. W przypadku takich symptomów konsultacja lekarska powinna odbyć się jak najszybciej. Opisane zmiany mogą oznaczać, że szanse na wyleczenie choroby są już znikome.

Rak kości charakteryzuje się także osłabieniem tkanki kostnej. Pacjenci cierpiący z powodu choroby mogą doświadczać częstych złamań, które z biegiem czasu będą dokuczać im coraz mocnej. Kości mogą łamać się przy delikatnym zetknięciu z twardym przedmiotem albo podczas zmiany pozycji w trakcie snu.

Nowotwór powoduje także szereg innych objawów, których z pozoru nie łączy się z układem kostnym. Należą do nich między innymi anemia, gorączka oraz nagła utrata wagi. Jeśli którejś z dolegliwości towarzyszą wymienione wyżej symptomy, najlepiej od razu zwrócić się do specjalisty.

Po zdiagnozowaniu raka kości lekarz podejmie odpowiedni sposób leczenia. Jak przekazał dr n. med. Grzegorz Luboiński z Warszawy, pacjenci najczęściej kierowani są na radioterapię. Tak jak w przypadku innych chorób nowotworowych, tak rak kości leczony jest także za pomocą chemioterapii.

Teksty wybrane dla Ciebie:
1.Grupa krwi może wpływać na niektóre choroby. Warto je poznać
2.Wiele osób było w błędzie? Oficjalny komunikat ws. kolędy
3.Decyzja zapadła. Dodatek covidowy nie dla wszystkich medyków

Jedno badanie może zdecydować o wszystkim. Szczepionka na koronawirusa nie ze wskazaniem dla wszystkichJedno badanie może zdecydować o wszystkim. Szczepionka na koronawirusa nie ze wskazaniem dla wszystkichCzytaj dalej

- Podstawowym badaniem jest badanie radiologiczne kości z koniecznością potwierdzenia podejrzenia badaniem histopatologicznym pobranego wycinka. Rozpoznanie przerzutów do kości jest możliwe bez pobierania wycinka ze zmiany kostnej wówczas, gdy obraz radiologiczny jest typowy, a jest już potwierdzenie raka z innego narządu – tłumaczył specjalista cytowany przez WP abc Zdrowie.

Włoscy medycy wyzywani od terrorystów. Ich walka z koronawirusem wciąż trwaWłoscy medycy wyzywani od terrorystów. Ich walka z koronawirusem wciąż trwaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Absurdalne sceny na Zakopiance. Co tam się dzieje?
  3. Wszechświat jest jaśniejszy niż nam się wydawało. Tajemnicze światła
  4. Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
  5. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  6. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  7. Tragiczna wiadomość z Mazowsza. Służby odmówiły pomocy, nie żyje
  8. W życie weszła nowa ustawa. Dotyczy wszystkich Polek i ich rodzin

Następny artykuł