Objawy chorób widoczne na paznokciach
fot. flickr.com/Toshiyuki IMAI
Autor Karol Zaborowski - 28 Grudnia 2019

Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zmiana ich wyglądu może świadczyć o poważnych chorobach

Objawy niektórych chorób można dosłownie zobaczyć na swoich dłoniach, a dokładniej na paznokciach. Wbrew temu, co może się nam wydawać, ich kondycja bardzo dużo mówi o naszym zdrowiu.

Objawy chorób to nie tylko kaszel, katar i gorączka. Niektóre ze schorzeń wpływają również na nasz wygląd, przez co dosłownie na własne oczy można zobaczyć, jak choroba postępuje. w tych wypadkach możemy obserwować swój stan zdrowia jedynie spoglądając na paznokcie.

Oczywiście wygląd naszych paznokci może się zmieniać również przez inne czynniki, takie jak urazy mechaniczne. Chyba każdy z nas, chociaż raz w życiu widział krwiaka pod paznokciem, lub sam musiał się z nim męczyć. Problem pojawia się, gdy taka zmiana pojawia się bez wyraźnej przyczyny.

W Boże Narodzenie zmarła 15-letnia Gabrysia. Na jej leczenie Polacy uzbierali 4 miliony złotychW Boże Narodzenie zmarła 15-letnia Gabrysia. Na jej leczenie Polacy uzbierali 4 miliony złotychCzytaj dalej

Objawy chorób widoczne na paznokciach

Często się mówi, że białe plamki na paznokciach oznaczają jakieś bliżej nieokreślone niedobory w naszej diecie i jest to prawda. Obserwując u siebie białe plamki na płytce paznokcia, faktycznie widzimy objaw niedoboru. W tym wypadku chodzi o pierwiastek, jakim jest cynk. Jednak może być to również oznaka alergii lub rozwijającej się grzybicy.

Jeżeli mówimy już o infekcjach grzybiczych, to mogą one też zmieniać kolor naszych paznokci na żółtawy. Na szczęście wyleczenie grzybicy nie jest za trudne, ale wymaga od nas nieco wysiłku.

Kolejną ważną zmianą dotyczącą naszych paznokci są pionowe bruzdy.Jak podaje portal onet.pl, one również mogą świadczyć o niedoborze cynku, a także magnezu lub wapnia. Co więcej, pojawiają się także u osób chorych na łuszczycę i niedoczynność tarczycy. Również mogą się pojawić przy niektórych chorobach układu pokarmowego.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ciemne, podłużne przebarwienia pod paznokciami. Jest to charakterystyczny objaw nowotworu, a dokładniej czerniaka podpaznokciowego. Ciemne zabarwienie paznokci może wskazywać też na zespół Raynauda, który wywoływany jest przez nagły skurcz tętnic zaopatrujących nasze palce w krew. Czynnikiem, który go wywołuje, może być zimno, a nawet stres.

Zdrowy paznokieć powinien mieć lekko różowawy odcień, jednak w takich chorobach, jak anemia lub przewlekłe schorzenia wątroby oraz nerek mogą stać się blade. W takim wypadku powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal biznesowo-ekonomiczny grupy mediowej Iberion
  6. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion

Następny artykuł