Objawy ostrego brzucha występują nagle i wymagają natychmiastowego leczenia
unsplash_derneuemann
Autor Aneta Młodawska - 29 Marca 2020

Objawy i przyczyny ostrego brzucha. Stan, którego nie wolno lekceważyć

Objawy ostrego brzucha to m.in. twardość i silne napięcie powłok brzusznych, zatrzymanie gazów i stolca, wymioty, bardzo silne bóle brzucha, przyspieszone tętno, bladość skóry, a także gorączka. W przypadku wystąpienia takich objawów najczęściej niezbędne jest przeprowadzenie operacji. Im szybciej bowiem chory trafi na salę operacyjną, tym większe szanse na ocalenie jego życia.

Objawy ostrego brzucha występują dość często. Rocznie pojawiają się one u około 280 na 100 tys. osób. Należą do nich przede wszystkim ból brzucha, a także nudności, wymioty, zatrzymanie wiatrów oraz nieoddawanie stolca. W przypadku długo trwającej choroby dołączają się objawy ogólne, takie jak osłabienie, bladość skóry, pocenie i osłabienie.

Ostry brzuch to ostre chirurgiczne choroby jamy brzusznej. Jest to grupa różnorodnych chorób jamy brzusznej pojawiających się nagle oraz wymagających szybkiej diagnostyki i leczenia. Leczenie często obejmuje operacje przeprowadzane w trybie pilnym. Chorobą zajmują się chirurdzy ogólni decydujący o tym, czy szybka operacja jest konieczna. Jeśli stan chorego jej wymaga, chirurg natychmiast ją przeprowadza.

Są już najnowsze prognozy. Podano możliwą datę zahamowania epidemii w PolsceSą już najnowsze prognozy. Podano możliwą datę zahamowania epidemii w PolsceCzytaj dalej

Objawy ostrego brzucha występują nagle i wymagają natychmiastowego leczenia

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, ostry brzuch to stan, który najczęściej wynika z krwawienia, urazów oraz zapalenia różnych narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Z uwagi na to, że ostre chirurgiczne choroby jamy brzusznej charakteryzują się piorunującym przebiegiem, często wymagają leczenia operacyjnego.

Ostry brzuch to termin, który obejmuje różne choroby jamy brzusznej. Zalicza się do nich przede wszystkim krwawienia do przewodu pokarmowego i zapalenie otrzewnej, czyli błony wyścielającej od środka całą jamę brzuszną. Do przyczyn ostrego brzucha zalicza się również m.in. ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie trzustki, ostre zapalenie przydatków, ostre niedokrwienie jelit, a także urazy.

Podstawowym objawem ostrych chirurgicznych chorób jamy brzusznej jest silny ból brzucha, któremu często towarzyszą nudności, wymioty, zatrzymanie gazów i nieoddawanie stolca. Może pojawić się także krwawienie z przewodu pokarmowego charakteryzujące się krwawymi wymiotami oraz stolcem z domieszką krwi.

Dzisiaj grzeje: 1. Media ostrzegają przed nowym wirusem z Chin. Jest czego się obawiać?

2. Nowe informacje o córce Kasi Kowalskiej budzą lęk. Sytuacja jest dramatyczna

Chorobom jamy brzusznej towarzyszą także symptomy ogólne, takie jak osłabienie, bladość skóry, pocenie się czy zmniejszone wydalanie moczu. Wystąpienie silnego bólu brzucha powinno skłaniać do jak najszybszej wizyty u lekarza lub na oddziale ratunkowym w szpitalu.

Choroby jamy brzusznej zazwyczaj leczy się chirurgicznie. Z kolei leczenie nieoperacyjne najczęściej polega na podaniu dożylnie antybiotyków, leczeniu płynami i założeniu sondy żołądkowej. Decyzje dotyczące leczenia ostrego brzucha zawsze podejmowane są w odniesieniu do sytuacji konkretnego pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie chciało jej się iść do fryzjera, więc wylała na pasemka kilka puszek Coli. Efekty ścinają z nóg
  2. Nie żyje uwielbiany muzyk. Zmarł z powodu komplikacji z koronawirusem
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Poszli na imprezę rodzinną i dostali mandaty. Wszystko w restauracji w centrum miasta

Następny artykuł